Новини / Клімат     05 листопада 2021 15:23

Жовтень в Україні виявився найсухішим за останні 20 років

Нестача ґрунтової вологи сприяла уповільненню розвитку рослин

Переважно суха прохолодна погода у жовтні була малосприятливою для посіву, утворення сходів та осіннього розвитку озимих культур. Накопичення тепла для розвитку озимих культур,  відбувалося повільно, тому спричинило відставання у фазовому розвитку озимини від середніх багаторічних строків  на 1-2,5 тижні. Нестача ґрунтової вологи також сприяла уповільненню росту та розвитку рослин.

Повідомляється, що одночасно суха сонячна погода та значні амплітуди добової температури повітря були сприятливими для загартування рослин і обумовлювали  формування достатньої  їх морозостійкості.

Тривалий дефіцит опадів цієї осені загалом та особливо у жовтні (у багатьох областях жовтень виявився найсухішим за останні 20 років) обумовлював зменшення запасів вологи у ґрунті під озимими культурами. Проте невисокий рівень температури повітря, багато прохолодних та часом холодних днів,  рясні роси і тумани не призвели до виникнення  масштабної засухи.

Читайте: У світі поглиблюється кліматична криза – ООН

За експертною оцінкою та фактичними даними вимірювань запасів продуктивної вологи, засухою було охоплено близько третини площ. Проте на решті території країни зволоження ґрунту задовільне та оптимальне. На багатьох площах південних, східних  та навіть західних (Чернівецька, Львівська) областей внаслідок відсутності вологи у верхніх шарах ґрунту проростання зерна озимих культур не відбувалося тривалий час.

Також інформується, що запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту під озимими культурами у Дніпропетровській, на більшості площ східних, південних, Вінницької, в окремих районах центральних та північних областей оцінювалися як недостатні та незадовільні. На окремих площах східних та південно-східних областей 0-100 см шар ґрунту був майже сухий. На решті площ задовільне та достатнє вологозабезпечення метрового шару ґрунту.

Раніше Landlord повідомляв, що зміна клімату може змінити врожайність кукурудзи та пшениці. 

Джерело: Укргідрометцентр

Наталія Софієнко

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також