Функціонування морського транспортного маршруту дозволило Україні в січні експортувати 12 мільйонів тонн зернових, що відповідає обсягам до війни.
Про це повідомила перший віцепрем’єр-міністр та міністр економіки Юлія Свириденко під час форуму “Україна. Рік 2024”.
“Запуск нового морського коридору дозволив експортувати у січні рекордні 12 мільйонів тонн зернових, що, по суті, дорівнює обсягам довоєнного періоду. У лютому, який ще не закінчився, очікується показник у 8,5 млн тонни, що також перевершує довоєнні показники”, – зазначила Свириденко.
За її словами, завдання уряду на цей рік – зробити все можливе, щоб економіка стала більш самодостатньою.
“Ми маємо стати більш самозарадними для того, щоб мати меншу залежність від мінливих зовнішніх чинників. І очевидне завдання номер один зараз – це розвиток оборонно-промислового комплексу, що важливо як для підвищення обороноздатності, так і для підняття всієї економіки ”, – підкреслила урядовець.
Раніше повідомлялося, що з початку серпня минулого року було вивезено понад 30 мільйонів тонн сільськогосподарської продукції через Український коридор та річку Дунай. Ця кількість становить близько 93% від загального обсягу сільськогосподарського експорту України.
Протягом майже семи місяців роботи Українського коридору, 854 судна відправили 26 мільйонів тонн товарів з портів Великої Одеси до 42 країн. З них понад 18 мільйонів тонн становить продукція українських фермерів.
Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України повідомило, що обсяги експорту через Український коридор майже дорівнюють обсягам експорту через порти “Південний”, “Одеса” та “Чорноморськ” під час воєнних подій. У грудні відправлено морем 6,8 мільйона тонн товарів, а в січні – 6,7 мільйона тонн. Навіть у лютому, найкоротшому місяці року, очікується збереження показників експорту на рівні попередніх місяців.
Віцепрем’єр-міністр із відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков, зазначив, що альтернативний зерновий коридор і порти Дунаю на сьогодні забезпечують понад 90% сільськогосподарського експорту. З огляду на блокування нашого експорту на західному кордоні, планується збільшення обсягів агроекспорту через Дунай, обхідною дорогою навколо кордону з Польщею.
Українське Дунайське пароплавство вже готує баржеві каравани, які щомісяця можуть перевозити обсяги, що перевищують 2 тисячі вантажівок. Наразі порти “Одеса”, “Чорноморськ” та “Південний” очікують прибуття ще 111 суден, які після завантаження експортують 3,3 мільйона тонн товарів.
Раніше з портів Великої Одеси вийшла рекордна кількість суден. Український морський коридор встановив рекорди 17 та 18 лютого, коли з портів Великої Одеси відправилося по 16 суден.
Зокрема, 18 лютого з причалів порту «Чорноморськ» відійшли п’ять балкерів — Mercury J, Amira Miro, Glorious Sea, ABK Legend та 229-метровий Bull.
Порт «Південний» відправив до Босфору суховантажні судна Eirini S, Aileen, ER Nazire, 229-метровий гігант Rose III і 292-метровий Johanna.
З Одеського порту вийшли Anka, Sundry, Amo Grande, Omar Trader та танкер Griffin T.
Декілька суден очікують на захід до українських портів, зокрема гігантське судно New Assimina завітає до «Південного» для завантаження металопрокату.
З вересня 2023 року через український морський коридор пройшло понад 750 суден, які експортували до країн Європи, Азії та Африки понад 23 млн тонн української продукції.
Нагадаємо, Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 495 “Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо надання гуманітарної допомоги державам Африки та Азії”.
Цим рішенням Уряду пропонується надати можливість обласним та Київській військовим адміністраціям безоплатно передати залишки зерна (обсяг якого наразі становить близько 72 000 метричних тонн), яке закуплене коштом державного бюджету, для реалізації гуманітарної програми “Grain from Ukraine”.
ОВА можуть безоплатно передати зерно органам, фондам, програмам ООН для надання гуманітарної допомоги державам Африки та Азії, про що мають щотижнево інформувати Мінагрополітики.
Україна та Болгарія домовилися щодо деталей впровадження системи ліцензування експорту української агропродукції. Йдеться про насіння соняшнику, ріпаку, кукурудзи та пшениці.
Протягом минулого місяця Укрзалізниця встановила новий рекорд, перевізши 14 мільйонів тонн вантажів – найвищий показник з початку повномасштабної війни.
Під час другого міжнародного саміту “Зерно з України” (Grain From Ukraine) зібрали понад 136 мільйонів доларів для цієї гуманітарної ініціативи.
21 березня Кабінет міністрів затвердив постанову про продовження та необхідне фінансування ініціативи Grain from Ukraine. Буде закуплено додатково 125 тисяч тонн пшениці або кукурудзи, яка потім буде доставлена як гуманітарний вантаж у країни Африки.
До гуманітарної програми Grain from Ukraine, яку ініціював президент України, вже долучилося 43 країни.
Завдяки ініціативі Grain from Ukraine малі й середні сільгоспвиробники отримають більше грошей за свою продукцію.
Україна розширює міжнародну гуманітарну ініціативу Grain from Ukraine, в межах якої продовольство відправляють до країн Африки та Азії, на дунайські порти.
Україна готова включити Мозамбік в перелік країн, які отримують українські зернові в рамках гуманітарної ініціативи президента Володимира Зеленського Grain From Ukraine, аби підтримати продовольчу безпеку африканської країни. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба під час зустрічі з президентом Мозамбіку Філіпе Ньюзі та міністром закордонних справ Веронікою Макамо.
США підтримують ініціативу Grain from Ukraine і виділяють на її реалізацію близько $20 мільйонів.
Щоб забезпечити постачання агропродукції в рамках гуманітарної програми Grain from Ukraine, з українських портів планують відправляти до 10 суден щомісяця. Це дасть можливість до кінця весни 2023 року забезпечити зерном щонайменше 5 млн людей.
У Міністерстві аграрної політики пропонують змінити схему закупівель агропродукції для програми Grain from Ukraine, та закуповувати зерно з передплатою 50%.
Маргарита Юзяк
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!