Міністерство сільського господарства та меліорації Єгипту нещодавно оголосило про появу двох нових напрямків експорту для вітчизняних виробників. Марокканське національне управління з безпеки харчових продуктів санкціонувало імпорт єгипетської картоплі, в той час, як єгипетські чиновники відкоригували протоколи експорту свіжої полуниці, призначеної для Канади, інформує East Fruit.
Фахівці галузі стверджують, що ці ринки, що зароджуються, створюють значні проблеми через свою унікальну ринкову динаміку. Примітно, що зароджується торгівля картоплею з Марокко, як очікується, розпочнеться зі скромними обсягами. Водночас очікується, що експорт свіжої полуниці до Канади зіткнеться з сильною конкуренцією з боку географічно близьких постачальників.
Історично імпорт свіжої картоплі в Марокко був помірним, з річними коливаннями від 37 до 62 тисяч тонн протягом останніх шести років. Як Марокко, так і Єгипет переважно імпортують насіннєву картоплю для вирощування цієї культури для внутрішнього споживання та експорту. Крім того, Марокко відіграє ключову роль на ринку картоплі в регіоні Сахель, експортуючи основні продукти харчування до таких країн, як Мавританія, Малі, Буркіна-Фасо, Нігер, Сенегал тощо.
Тоді як поява канадського ринку дає єгипетським постачальникам свіжої полуниці можливість експортувати кілька сотень тонн цього бажаного плоду. Успіх залежить від їхньої здатності випередити географічно ближчих постачальників, таких як Мексика чи навіть Іспанія. Тим не менш, єгипетські експортери вже продемонстрували свою конкурентоспроможність в інших глобальних регіонах, наприклад у Центральній Азії, де вони тримають свої позиції проти турецьких постачальників.
Хоча відкриття нових ринків, таких як Марокко чи Канада, може не здатися трансформаційним для єгипетського експорту, якщо розглядати його окремо, сукупний ефект цих відкриттів є значним. Ініціативи під керівництвом уряду надають єгипетським експортерам неоціненну підтримку, дозволяючи їм диверсифікувати свій торговельний портфель, досліджувати абсолютно нові шляхи експорту, збільшувати надходження в іноземній валюті для національної економіки, посилювати глобальну присутність єгипетської продукції та підтверджувати позицію Єгипту як провідної країни. експортер сільськогосподарських товарів.
Варто зазначити, що єгипетські та марокканські експортери свіжої продукції мають унікальну можливість зв’язатися з ключовими покупцями фруктів та овочів з Узбекистану, Казахстану та інших країн під час торгової місії до Ташкента (Узбекистан) 22 травня 2024 року.
За перші 9 місяців 2023 року імпорт єгипетських манго і гуави до країн ЄС перевищує результат усього попереднього року, а з 2018 року обсяг постачань з Єгипту в цьому напрямку щонайменше потроїться.
За період із січня по вересень 2023 року з Єгипту до країн ЄС було ввезено майже півтори тисячі тонн манго та гуави. Це вже є рекордним обсягом поставок, оскільки за весь 2022 р. їхній показник лише ненабагато перевищував 1,3 тис. тонн. З огляду на те, що сезон активного експорту цієї продукції триває до кінця листопада, підсумковий результат поточного року буде ще більш значним.
У 2023 році першість з імпорту єгипетських манго і гуави поки що утримує Іспанія, яка до цього практично цю продукцію не імпортувала. Цього ж року обсяг поставок з Єгипту на іспанський ринок уже склав близько 300 тонн. Серед інших ключових країн-імпортерів з ЄС залишилися традиційні Італія, Німеччина, Франція, Нідерланди та Греція. Зазначимо, що їхня сукупна з Іспанією частка в імпорті манго та гуави з Єгипту склала близько 94% за січень-вересень 2023 р.
Основний обсяг експорту цієї категорії з Єгипту припадає на свіжі манго, сезон експорту яких починається влітку і закінчується пізньої осені або ж на початку зими. Свіжа гуава експортується в набагато менших обсягах, щорічно приносячи Єгипту в 5-7 разів меншу виручку, ніж експорт манго. Проте сезон експорту єгипетської гуави – більш розтягнутий: з кінця літа він триває протягом осені та зими, закінчуючись навесні наступного року. Країна також постачає сушені манго і гуаву, але щорічний експорт цих суб-категорій за всіма напрямками збуту не перевищує і $1 млн, зазначив Євген Кузін, аналітик плодоовочевого ринку.
Країни ЄС являють собою один із найбільших ринків збуту манго і гуави у світі. У 2021 році імпорт цих категорій із країн, що не входять до складу ЄС, досяг тут 409 тис. тонн, але потім дещо знизився до 390 тис. тонн через продовольчу інфляцію та зростання вартості логістики. Цього року імпорт знову почав зростати, і його обсяг за січень-вересень (308 тис. тонн) уже перевищує торішній показник аналогічного періоду.
Найцікавіші ринки збуту манго і гуави в ЄС – це Нідерланди, Іспанія, Бельгія, Франція, Португалія, Іспанія, Бельгія, Франція, Португалія та Німеччина. Нідерланди займаються здебільшого реекспортом манго та гуави до інших країн ЄС.
Іспанія сама по собі є великим виробником манго в Європі та імпортує його як для розширення власного експорту, так і для внутрішнього споживання. Бельгія, як і Нідерланди, виступає здебільшого реекспортером, Франція в імпорті манго та гуави орієнтується на Нідерланди та Іспанію, а Португалія – на Іспанію, Бразилію та Нідерланди. Тоді як Португалія має один із найвищих показників споживання цієї продукції на душу населення: тут він у два з половиною рази перевищує показник, наприклад, Німеччини. Остання, до речі, вважає за краще імпортувати манго і гуаву не напряму, а через Нідерланди або Іспанію.
Нагадаємо, попри те, що плоди нової бразильської вишні схожі на гарбузики, на смак вони нагадують манго та мають неймовірно високий вміст вітаміну С.
Експорт єгипетської цибулі був на високому рівні в усьому світі, особливо в Європі, в умовах скорочення поставок у всьому світі.
Українській аграрній компанії Kernel присвоєна оцінка “B” згідно з інвестиційним рейтингом CDP (Carbon Disclosure Project). Це на дві позиції вище, ніж у 2021 році.
Венчурні інвестиції в аграрні та харчові технологічні стартапи упродовж 2022 року різко скоротилися. На це повпливало зростання відсоткових ставок, капітальних витрат та виникнення питань щодо бізнес-моделей окремих проєктів галузі.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!