Новини / Інвестиції     29 грудня 2022 09:09

У 2022-му році інвестиції у харчові та аграрні технології скоротилися вдвічі


Венчурні інвестиції в аграрні та харчові технологічні стартапи упродовж 2022 року різко скоротилися. На це повпливало зростання відсоткових ставок, капітальних витрат та виникнення питань щодо бізнес-моделей окремих проєктів галузі.

Про це пише видання Financial Times.

За попереднім дослідженням групи корпоративних даних PitchBook, у 2022 році технологічні компанії аграрного та харчового секторів залучили не повних 30 мільярдів доларів фінансування, що на 44% менше, ніж роком раніше. Аналітики зазначають, що це підвищує ймовірність консолідації галузі та збільшення кількості поглинань у 2023 році.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Цьогорічний спад інвестицій передує більш ніж дворазовому зростанню вливань коштів у галузь у 2021 році, оскільки тоді такі стартапи активно залучали капітал на тлі активної хвилі “зелених” бізнес-проєктів. Минулого року “бум” агротеху та харчових стартапів трапився унаслідок усвідомленості світових інвесторів та підприємців щодо впливу сільського господарства і виробництва м’яса на навколишнє середовище, а також побоювань стосовно продовольчої безпеки.

Так, минулого року венчурні інвестори активно підтримували широкий спектр стартапів, які займаються розробкою біологічних добрив, вертикальних ферм, сільськогосподарської робототехніки, а також альтернативних білків, зокрема рослинного та лабораторно вирощеного м’яса.

Різке скорочення фінансування сектору пов’язане з тим, що багато стартапів зіткнулися зі зростанням витрат на оплату праці, енергетику та інші ресурси. Чимало проєктів галузі були змушені переглянути власні бізнес-моделі, тоді як інші, зокрема Beyond Meat та Oatly, скоротили капітальні витрати й робочі місця.

Як зазначають у PitchBook, деякі компанії, що займаються вертикальними фермами, були змушені зачинитися унаслідок різкого зростання цін на енергію. При підвищенні загальних витрат на 15 – 25% на тлі інфляції, деяким підприємствам на ранніх стадіях нині доводиться боротися за виживання.

Проте, попри скорочення фінансування за результатами 2022 року, інвестиції у харчові стартапи та агротех все ще були на 20% вищими, ніж у пандемійному 2020-у. Аналітики прогнозують, що інтерес до харчових та аграрних технологій у довготерміновій перспективі лише зростатиме.

Зокрема, партнер McKinsey Том Бреннан зауважує, що інвестиції венчурного капіталу у продукти та аграрні технології вже зросли у близько 20 разів впродовж останнього десятиліття.

Нагадаємо, за підрахунками українського уряду, інвестиційний потенціал аграрного сектора України, навіть за нинішніх складних умов, становить щонайменше $34 мільярди.

Наприкінці вересня Світовий банк виділив Україні перші кошти для інвестицій з початку повномасштабної війни. Міжнародна фінансова корпорація (IFC), що входить до структури Світового банку, виділила $30 млн для інвестицій в Україну та Молдову. Кошти спрямують через цільовий фонд загальним об’ємом у $200 млн, яким керує американсько-українська інвестиційна компанія Horizon Capital.

Міжнародні інвестори очікують закінчення війни для того, щоб активно продовжити інвестування в Україну. Але навіть на сьогодні з точки зору інвестицій у логістику, в перевантажувальні термінали, в транспортні засоби, інвестиції ідуть.

Раніше Landlord повідомляв, що Зеленський розповів про допомогу бізнесу під час війни.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також