Новини / Думки     28 серпня 2017 11:15

Віталій Язиков – про те, чим живуть дрібні фермери


Віталій Язиков: Власники паїв самі прагнуть вирощувати овочі та зерно

Сьогодні намітилася тенденція, коли поряд із розвитком великих аграрних підприємств спостерігається поступовий прогрес дрібних господарств, які нараховують не більше 500, 300, 100, а подекуди навіть 50-30 га землі. Про це Landlord поговорив з Віталієм Язиковим, головою ПП «Язиков», що обробляє 300 га в Кіровоградській області.

Landlord: Що стимулює розвиток дрібних господарств?

Власники паїв все частіше прагнуть не здавати в оренду свої землі, а вирощувати на них зернові, баштанні (якщо це дозволяє клімат), бобові культури. Важливість цієї тенденції підсилюється питанням мораторію, який рано чи пізно скасують.

LL: Наскільки відповідають очікуванням ціни на фермерську продукцію?

Ціни на вирощене не завжди змушують радіти, бо малий виробник вирощує невеликі об’єми, а значить не може сформувати самостійно велику партію. Об’єднатися в силу менталітету ми не можемо.

Крім того, невтішно виглядає ситуація із закупівельними цінами на основні зернові. Наприклад, цього року тонна пшениці коштує 320 доларів при тому, що вартість паливно-мастильних матеріалів, насіння, мінеральних добрив, засобів захисту рослин зросли у порівнянні з минулим роком виросла на 30-40%.

LL: Цьогоріч погодні умови не сприяли рекордному урожаю зерна. Чи вплинуло це на ціни?

Дефіцит вологи влітку не дав можливості повністю реалізувати потенціал врожаю зернових колосових культур. Проте це не особливо впливає на закупівельні ціни на внутрішньому ринку.

Трейдери, попри дефіцит зерна та підвищення цін на пшеницю, кукурудзу на світовому ринку, продовжують закуповувати українські зернові за торішніми цінами. Але поки що жнива тривають, тож побачимо, що буде далі.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!