Новини    21 червня 2022 20:34

Відтепер самосійні ліси та луки захищені від знищення – Міндовкілля

Близько 300 тис. га деградованих, малопродуктивних земель, що не мають степового, лучного, лісового рослинного покриву, будуть відновлені.

Верховна Рада України прийняла у другому читанні проєкт Закону №5650 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів”. Його ухвалення допоможе збільшити площі та зберегти ліси України. Також у ньому закладене правове підґрунтя для збереження біорізноманіття та нелісових природних екосистем, які виникли внаслідок виведення з обігу й резервування орних земель, повідомляє пресслужба Міндовкілля.

Наразі Україна втрачає українські ліси та інші цінні території через військові дії. Щоб їх відновити потрібні десятиліття. З 24 лютого майже 3 млн га лісу в Україні пройдені війною. Наразі під окупацією та бойовими діями знаходиться понад 500 тис. га лісів, які ми можемо втратити.

Відновити ліси та збільшити їх площу нам допоможуть самосійні ліси та відновлення орних земель.

“Схвалення законопроєкту дозволить узаконити самосійні ліси на землях сільськогосподарського призначення. Цим ми можемо збільшити лісистість України на 500 тис. га та, при цьому, заощадити сотні мільйонів гривень державних коштів, адже створення та догляд гектара лісу коштує декілька десятків тисяч гривень”, – прокоментував міністр Руслан Стрілець.

Законопроєкт допоможе у втіленні усіх амбітних планів із виконання програми Президента України “Зелена країна” та висадження 1 млрд дерев до 2025 року.

Документ дозволить зберегти степові та лучні ділянки, пасовища і сіножаті. Він визначає заходи для їх збереження та накладає мораторій до 2025 року на розорювання пасовищ, сіножатей та перелогів.

Важливо, що близько 300 тис. га деградованих, малопродуктивних земель, що не мають степового, лучного, лісового рослинного покриву, будуть відновлені.

Законопроєкт вводить:

  • Інструмент економічного стимулювання лісорозведення. Зокрема, він передбачає відшкодування витрат власникам лісів і лісокористувачам при створенні лісів.
  • Механізм резервування та викупу державою цінних територій для їх збереження для таких суспільних потреб як створення територій та об’єктів природно-заповідного фонду та ведення лісового господарства.
  • Спрощення процедури реєстрації самозаліснених ділянок.
  • Звільнення від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва при створенні територій та об’єктів природно-заповідного фонду та лісорозведенні.
  • При створенні територій та об’єктів природно-заповідного фонду та лісорозведенні звільнення від відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва.
  • Зняття обмеження щодо надання у власність ділянок для лісорозведення.
  • Ведення лісового господарства дозволяється на землях усіх категорій з дотриманням вимог щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Нагадаємо, Держлісагентство розробило нові правила, за якими почне відбуватися заготівля деревини. З найважливішого – віднині основна перевага надається вибірковим методам, рубкам переформування та природному поновленню лісів.

Асоціація Український клуб аграрного бізнесу за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства створила електронну платформу для збору інформації про завдані збитки аграрному сектору України через російських окупантів.

Проєкт закону № 5495 “Про внесення змін до деяких законів України щодо збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів” підтримали у першому читанні 246 народних депутатів України.

Також повідомлялось, що понад 100 світових лідерів на кліматичному саміті у шотландському Глазго домовились розв’язати проблему масових вирубок лісів до 2030 року в межах першої великої угоди саміту COP26.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...