Новини / Аналітика     31 липня 2023 15:38

Вартість свіжої малини на ринку дозволяє виробникам вийти в нуль

По малині спостерігається відчутне перевиробництво, яке з великою часткою ймовірності триватиме і наступного сезону

Сезон малини літніх сортів плодоношення перетнув свій екватор. Урожайність непогана, утім, через дощі є питання щодо якості продукції. Про це розповів президент Української плодоовочевої асоціації Тарас Баштанник у блозі на AgroTimes.

Проблема в тому, що малина, зібрана після дощу, придатна лише для переробки. А з переробкою виникли очікувані проблеми. Ціна на заморожену малину провалилася. Якщо минулого року кілограм замороженої малини коштував 100 грн, то нині — 20-25 грн, тобто спостерігаємо падіння ціни в 4-5 разів, — пояснив він.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

По малині спостерігається відчутне перевиробництво, яке з великою часткою ймовірності триватиме і наступного сезону.

Ціна на рівні 20-25 грн за кілограм малини не покриває навіть витрати на її вирощування. Іншими словами, малина цього сезону для виробників збиткова, — додав він.

Одначе, ринок свіжої літньої малини не такий великий, як ринок суниці. Малини традиційно споживають менше, зокрема через те, що в період її плодоношення достигають інші фрукти, тож споживачі мають більший вибір.

На свіжому ринку гуртова ціна кілограма малини цього сезону трималася на рівні 50-55 грн за кілограм. Це вдвічі більше, ніж ціна ягоди для переробки, однак з урахуванням додаткових витрат, логістики, тари тощо така ціна дасть змогу виробникам вийти на рівень беззбитковості, але навряд чи дозволить заробити, — зазначив Баштанник.

Тоді як збут ремонтантних сортів, які почнуть плодоносити за кілька тижнів, буде ще складнішим: покупці в цей час мають ще ширший вибір сезонних фруктів та овочів і вже не такі голодні на свіжі вітаміни. Окрім того, площі під літніми сортами малини становлять лише 30% у загальній структурі, тоді як решта 70% зайняті ремонтантними сортами.

Нагадаємо, експерти зауважують, що обвал цін у даному сегменті був цілком очікуваним, проте межі зниження ціни, як і раніше, ще не вичерпані.

На початку липня на українському ринку з’явилася перша малина. Так, вартість малини, станом на 2 липня, стартувала від 35 грн і сягає 70 гривень за літрову банку, в залежності від регіону.

18 гектарів землі для вирощення городини та ягід виділили 10 лісових господарств Хмельницької області. Ця площа – більша в 5 разів у порівнянні з минулим роком. Посіви ягід та овочів збільшили через війну. Частину зібраної городини використають під час виробництва сухих супів для українських воїнів, решту врожаю продадуть.

З початку повномасштабної війни в Україні деякі кооперативи перепрофілювалися: з вирощування ягід перейшли на овочі. Саме так вони хочуть допомогти країні вистояти та забезпечити населення продовольством.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також