Новини / Аналітика     12 вересня 2023 12:33

В Україні значно зросло виробництво соняшника на власних потужностях

Однією з основних особливостей 2022/23 МР стало значне нарощування переробки насіння соняшнику на українських потужностях

Експорт насіння соняшнику за вісім місяців 2023 року скоротився на 58% у порівнянні з відповідним періодом 2022 року. Разом з тим значно зросла його переробка на українських потужностях, повідомляє асоціація “Укроліяпром”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Однією з основних особливостей 2022/23 МР стало значне нарощування переробки насіння соняшнику на українських потужностях, починаючи з 2023 року, після заборони його ввезення деякими країнами ЄС. Це дало змогу значно наростити переробку насіння соняшнику всередині країни, — мовиться у повідомленні.

У 2022/23 МР проти 2021/22 зросло:

  • виробництво та експорт олії соняшникової — на 25,4%;
  • виробництво та ексспорт соняшникового шроту — на 27,3%;
  • виробництво та експорт соєвої олії — на 18%,
  • експорт соєвого шроту — на 19,4%.

Ці показники могли бути вищими, за умови збільшення переробки сої всередині країни, особливо враховуючи, що експорт продуктів її переробки здійснюється, головним чином автомобільним та залізничним транспортом.

Попри прогноз щодо зростання виробництва насіння соняшнику у 2023/24МР на 15%, очікується зменшення його кількості через значне скорочення перехідних залишків на початок маркетингового року.

Нагадаємо, у південних регіонах України почався перший збір соняшника. Ринок поступово переходить на торгівлю новим врожаєм, на який є як попит, так і гідні ціни, повідомляє пресслужба Всеукраїнської аграрної ради.

У липні значення індексу цін на рослинні олії становило 129,8 пункту, що на 14 пунктів (на 12,1%) вище проти червневого показника, і є його першим приростом після безперервного семимісячного періоду зниження.

У новому сезоні урожай основних олійних культур в Україні може збільшитися на 7,7%, до 19,5 млн тонн проти 18,1 млн тонн у 2022/23 МР. Такий прогноз озвучили в асоціації Укроліяпром.

В асоціації “Укроліяпром” заявили, що не перешкоджають експорту насіння соняшнику, але пропонують запровадити механізм додаткового збору, зокрема, квотування експорту.

Як відомо, представники олійно-жирової галузі України просять Міністерство економіки України про збільшення мита на експорт насіння соняшнику до 10% з 3,5%, це дозволить переробляти його усередині країни в більш прибуткову олію, особливо в умовах скорочення врожаю олійних у 2022 році через агресію рф.

Стало відомо, що в Україні розробили план зростання виробництва олійних та зернових культур до 150 млн т за 10 років.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також