Новини / Фінанси     08 лютого 2023 09:10

В Україні на період війни вводиться особливий режим експорту зерна


В Україні з 5 лютого набрав чинності закон від 12.01.2023 р. № 2881-IX, яким встановлюються особливі умови експорту окремих сільгосптоварів. Закон вносить зміни до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану.

Про це пише “‎Ліга Закон”‎.

Норми Закону вводяться в дію через один місяць з дня опублікування. Мета нововведень — своєчасно повертати в Україну валютну виручку від продажу за кордон сільгосптоварів.

Законодавці визначили, що на період дії воєнного стану:

  • Кабмін має право запроваджувати режим експортного забезпечення до експорту товарних позицій 1001(пшениця і суміш пшениці та жита (меслин), 1003 (ячмінь), 1005(кукурудза), 1201(соєві боби), 1205(насіння ріпаку або кользи), 1206(насіння соняшнику), 1512(олії соняшникова, сафлорова або бавовняна та їх фракції), 2306(макуха та інші тверді відходи) за УКТ ЗЕД;
  • експортувати товари, щодо яких запровадили режим експортного забезпечення, можуть лише платники ПДВ, реєстрацію яких не призупинили;
  • товари, до яких застосували режим експортного забезпечення, можна вивозити в митному режимі експорту лише за наявності позитивної історії експортера щодо повернення валютної виручки за результатом попередніх шести місяців (показник ΣЛіміт і відсутність порушень валютного законодавства);
  • якщо експортер не має позитивної історії або суттєво збільшив обсяги експортних операцій, що перевищує показник ΣЛіміт, товари, до яких застосували режим експортного забезпечення, можна вивозити в митному режимі експорту лише за умови реєстрації податкової накладної в ЄРПН за ставкою, що визначили для операцій постачання цих товарів на митній території України.

“У цьому разі право на бюджетне відшкодування за операціями вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосували режим експортного забезпечення, експортер отримає, лише якщо банк України, який його обслуговує, завершив валютний нагляд за тим, чи дотримав він граничних строків розрахунків за відповідною операцією експорту товарів‎”, — йдеться у документі.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Зазначається, що платник ПДВ для вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення, зобов’язаний скласти податкову накладну (за ставкою податку, визначеною для операцій з постачання таких товарів на митній території України) та зареєструвати її в ЄРПН до дати подання митної декларації для митного оформлення такої операції.

У такому разі подальше вивезення відповідних товарів після складення податкової накладної за ставкою, визначеною для операцій з постачання таких товарів на митній території України, не вважатиметься окремою оподатковуваною операцією у розумінні пп. “г” п. 185.1 ПКУ і не дає права на застосування передбаченої пп. “б” п. 193.1 ПКУ ставки податку до завершення відповідно до законодавства банком, що обслуговує платника податку, валютного нагляду за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків за відповідною операцією з експорту товарів та за умови, що різниця між фактурною та митною вартістю відповідних товарів, зазначених у митних деклараціях, на підставі яких такі товари були фактично вивезені за межі митної території України, не є від’ємною.

Після завершення банком, що обслуговує платника податку, валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків відповідно до законодавства України платник податків складає розрахунок коригування на підставі пп. 91.4 цього Закону для застосування ставки, визначеної пп. “б” п. 193.1 ПКУ. ‎

Нагадаємо, Верховна Рада України 12 січня ухвалила в цілому законопроєкт (№8166-д) про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо застосування режиму експортного забезпечення на період дії воєнного, надзвичайного стану.

В умовах війни аграрний сектор став основою українського експорту валютних надходжень від торгівлі. Чотири з топ-5 позицій товарів, що Україна продавала у 2022 році, посіли продовольчі та сільськогосподарські товари.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також