Політика

“Укрцукор” проситиме Кабмін відтермінувати заборону на експорт цукру

Національна асоціація цукровиків України “Укрцукор” вважає, що введена Кабінетом міністрів 30 травня заборона на експорт цукру перешкоджатиме його виробникам виконати вже укладені експортні контракти, і позбавить їх валютної виручки.

В.о. голови асоціації Назар Михайловин пояснив виданню Delo.ua, що заборона експорту також ускладнить для підприємств галузі планування роботи в майбутньому сезоні.

За його словами, рішення уряду запровадити нульову квоту на постачання цукру за кордон з 5 червня до 15 вересня вдарить по галузі, оскільки частина наявного в країні цукру вже законтрактована, і через заборону виробники не зможуть виконати укладені контракти і вчасно відправити товар. Крім того, це вдарить по валютній виручці цукрових заводів.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“В цьому році 30 цукрових підприємств планує запустити роботу в майбутньому сезоні, але через рішення Кабміну їм буде важко щось планувати, тому що вони не будуть розуміти, як надалі експортувати цукор”, – додає в. о. голови “Укрцукру”.

Назар Михайловин також спростовує можливість виникнення дефіциту цукру в Україні, тоді як Мінекономіки 1 червня заявило про майже повне вичерпання його потенційних експортних обсягів. Експерт пояснив, що дефіциту цього товару в країні не буде через наступні фактори:

  • Споживання цукру в Україні зменшилось через скорочення та міграцію населення, викликану повномасштабним російським вторгненням;
  • Наявність перехідних залишків цукру, тому що українці торік зробили великі запаси, побоюючись загарбників з РФ і дефіциту продовольства;
  • Підприємства-споживачі цукру також вже заготовили значні запаси сировини. Зазвичай такі підприємства закуповують об’єми цукру, достатні для безперебійної роботи протягом 1-1,5 місяців.

“Можливо, таке рішення пов’язане з тим, щоб сформувати в Україні запаси для забезпечення продовольчої безпеки. Однак, наразі і є запаси, і збільшилась площа під цукровим буряком – в цьому році вона складає 240 тис. га в порівнянні з 180,6 тис. га торік”, – додає представник асоціації.

Через зазначені причини, “Укрцукор” буде звертатись до Кабміну та просити відтермінувати введення нульових квот на цукор, констатував Назар Михайловин.

Читайте також: У Румунії очікують на дефіцит цукру після заборони експорту з України

Раніше представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомив, що Кабмін з 5 червня тимчасово заборонив експорт цукру. Такий крок було зроблено шляхом внесення змін до додатка постанови №1466 від 27 грудня 2022 року. Вона визначає перелік товарів, експорт й імпорт яких підлягає ліцензуванню, а також квоти на 2023 рік. До 15 вересня Кабінет Міністрів України своїм рішенням заборонив експорт цукру.

Нагадаємо, українські експортери вже майже на 100% використали потенціал експорту цукру, який закладався в прогнозний баланс на 2022/23 МР, тому задля уникнення дефіциту цього продукту в літньо-осінній період уряд з 5 червня до 15 вересня запроваджує обмеження на його експорт.

3 квітня 2023 року ф’ючерси на білий цукор на біржі ICE зросли до найвищого рівня за минулі 10 років. Травневий білий цукор LSUc1 піднявся до $643.

Раніше в USDA прогнозували, що в Україні у 2022/23 МР виробництво цукру становитиме 1,1 млн метричних тонн (ММТ), що на 23% менше проти попередньої оцінки.

Виробники цукру в Україні цьогоріч мають дві проблеми — війна та ціна на енергоносії.

У новому сезоні в Україні не буде дефіциту цукру наступного року, однак ціна на нього може зрости на 10-12%.

Цього року в Україні має збільшитися кількість працюючих цукрових заводів порівняно з 2022-м.

Валерія Пепеля

Валерія Ясницька

Журналіст-аналітик, редактор. Пише інтерв'ю та статті про агробізнес. Має дві вищі освіти - економічну та технічну. У друкованих та онлайн-ЗМІ працює від 2006 року. Улюблена тематика - економічне та соціально-політичне життя України.

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку