Новини    07 серпня 2023 16:23

Українська риба відповідатиме стандартам ЄС

Зокрема для суб’єктів господарювання це створить прозорий механізм господарювання, сприятиме зниження ризиків з боку недобросовісних конкурентів, усунені бар’єри для вільної торгівлі з Європейським союзом

Звідки “припливла” риба або “надійшли” рибні продукти, які ми купуємо в магазинах? Відповідь на це питання можна буде отримати зі спеціалізованої електронної системи простежуваності походження водних біоресурсів та продукції з них.

Це передбачає законопроєкт “Про забезпечення простежуваності водних біоресурсів та/або продукції, виробленої з водних біоресурсів”, зареєстрований кілька днів тому у Верховній Раді України (реєстраційний № 9545 від 31.07.2023), пише т.в.о. голови Держрибагентства Ігор Клименок для видання ait-magazine.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Законопроєкт є законодавчою ініціативою Кабінету Міністрів України та був розроблений спільно Мінагрополітики, Держрибагентством, Держпродспоживслужбою та Офісом ефективного регулювання (BRDO). Надалі законопроект буде винесено на розсуд народних депутатів України, його можуть схвалити в сесійній залі вже у найближчому майбутньому.

Чому це важливо?

Простежуваність дає змогу отримати інформацію про історію, джерело походження та придатність до споживання водних біоресурсів та продукції з них. Також вона дозволяє довести законність походження і водних біоресурсів, і продукції з них.

Це стане вагомим кроком України в боротьбі з ННН-рибальством (незаконним, непідзвітним, неконтрольованим).

Також це сприятиме наближенню вітчизняної нормативно-правової системи до стандартів ЄС.

Очікувані зміни

Також проект Закону передбачає створення електронної системи простежуваності походження водних біоресурсів та продукції з них, яка стане компонентом Єдиної державної електронної системи управління галуззю рибного господарства. Це дасть змогу збирати і обробляти інформацію про дії з водними біоресурсами та продукцією з них.

Документ однаково стосується як промислового рибальства, так і аквакультури.

Документ передбачає запровадження наступних сертифікатів, які передбачені регламентами Європейського Союзу:

  • походження водних біоресурсів (Certificate of Origin);
  • вилову водних біоресурсів (Catch Certificate);
  • реекспорту водних біоресурсів (Re-export Certificate);
  • свідоцтва про переробку простежуваних водних біоресурсів та/або продукції з них, які є обов’язковими для митного оформлення простежуваних водних біоресурсів та/або продукції з них під час експортно-імпортних операцій та реекспорту.

Що це дасть?

Для суб’єктів господарювання це створить прозорий механізм господарювання, сприятиме зниження ризиків з боку недобросовісних конкурентів, усунені бар’єри для вільної торгівлі з Європейським союзом.

Для держави це сприятиме детінізації рибного господарства, мінімізації корупційних ризиків та залучення нових суб’єктів господарювання в рибну галузь.

А громадяни, своєю чергою, будуть мати змогу чітко розуміти, як і звідки прийшли на їх стіл ті чи інші рибні товари, та бути впевненими у їх якості.

Нагадаємо, Міністерство аграрної політики та продовольства України оприлюднило проєкт наказу “Про затвердження Вимог до курячих яєць”.

Galeks-Agro стала першою компанією, яка за результатами перевірки та визначення відповідності усіх стадій виробництва та обігу органічної продукції вимогам законодавства України отримала підтверджувальний сертифікат.

В Україні розробили і запровадили з 1 червня національний стандарт на продовольчу картоплю ДСТУ 9221:2023. Норми діятимуть відповідно до наказу №102 ДП “Український науково-дослідний та навчальний центр проблем стандартизації та сертифікації якості”.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...