Новини / Ринок землі     17 жовтня 2019 12:12

Продаж орної землі розпочнеться з жовтня 2020 року: особливості нового законопроєкту про обіг земель

Як продаватимуть землю – коли, кому і скільки… Журналісти підготували відповіді на питання, які найчастіше ставлять фермери.

Відповіді на 5 питань про продаж землі підготувало Новое Время.

1. Чи Верховна Рада вже прийняла новий закон про продаж земель сільськогосподарського призначення?

На сьогоднішній день такий закон ще не прийнято. До парламенту подано 11 законопроектів, присвячених земельній реформі. Поки що відомо лише, що продаж орної землі уряд планує почати з жовтня наступного року. Після того, як фермери та ряд політичних партій висловили протести проти урядового законопроєкту про ринок землі, Кабінет Міністрів підготував та подав до Верховної Ради нову редакцію проєкту закону 2178-10. Як пояснив заступник міністра економрозвитку Тарас Висоцький, цей варіант проєкту враховує думки, висловлені аграріями на зустрічах із урядовцями. Уряд сподівається, що нову редакцію підтримає профільний комітет ВР та фракція партії «Слуга народу».

2. Який порядок продажу землі передбачається?

 Переважне право на викуп землі, отримають ті аграрії та аграрні компанії, що нині її орендують. У разі ж, якщо орендарі відмовляться від купівлі, тоді ці земельні ділянки запропонують усім охочим. Лише 7% пайовиків на сьогодні висловили готовність продавати свою землю, наголошує Микола Сольський, голова профільного Комітету з аграрних питань та земельних відносин Верховної Ради України. Всі інші селяни поки що збираються й надалі отримувати прибутки від здачі своїх паїв в оренду.

Уряд запропонує також аграріям спеціальну програму підтримки, яка допоможе дрібним фермерам придбати землю в кредит. Нині в країні майже 40 млн га земель сільськогосподарського призначення, з яких майже 30 млн га належить пайовикам.

За даними заступника міністра економрозвитку Т. Висоцького пайовики в разі запуску ринку землі можуть запропонувати на продаж майже 2 млн га орної землі.

Читайте: Земельна афера або як дочірні компанії іноземців скуплять всі паї

3. Чи продаватимуть українську землю іноземцям?

 І так, і ні. За законопроєктом, що пропонується до розгляду парламентарів, для більшості іноземних компаній збираються ввести заборону на купівлю сільськогосподарської землі іноземцям до 2024 року. Однак, за словами Миколи Сольського, голови профільного комітету Верховної Ради, є одне «але». Якщо агрокомпанія з іноземними інвестиціями вже обробляє землю в Україні більше трьох років, їй нададуть право викупити орендовану ділянку з жовтня наступного року. Більше ж ділянок іноземна компанія не матиме право придбати аж до січня 2024 року, каже парламентар.

Нині в Україні працює понад тисячі іноземних агрокомпаній, що користуються 4-5% всієї землі сільськогосподарського призначення. Такі дані навів Тимофій Милованов, міністр міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України.

4. Якою буде вартість землі під час продажів?

Держава не планує втручатися в формування ціни на землю після скасування мораторію на продаж земель сільськогоподарського призначення. Отже, ціни диктуватиме ринок.

Стартову ціну під час земельних аукціонів, що відбуватимуться через через систему Prozzoro, визначатимуть, зважаючи на нормативну грошову оцінку земельної ділянки. За розрахунками уряду, після старту ринку землі, орна земля в країні подорожчає: з 1,7 тис. грн за гектар в 2018 році до 4 тис. грн в 2024 році.

Державні землі збираються передати об’єднаним територіальним громадам, аби ті розпоряджалися ними на власний розсуд. Якщо ОТГ схочуть продати ділянки, розташовані на їхній території, площа кожного лоту не зможе перевищувати 20 га. Такий механізм застосовуватимуть, щоб кожен потенційний інвестор міг взяти участь у торгах, каже Микола Сольський, голова профільного парламентського комітету. Також законодавці збираються прийняти запобіжник проти концентрації земель в одних руках. Новий проєкт закону передбачає: один інвестор зможе мати 8% від загальної площі однієї області України (раніше цей поріг передбачав 15%). В об’єднаних територіальних громадах поріг передбачається на рівні 35%.

5. Чи всі ділянки враховані в державному земельному кадастрі?

Урядовці запевняють: ринок землі не зможе стартувати, доки кожна земельна ділянка країни не буде внесена до Державного земельного кадастру. На цьому наголосив Тарас Висоцький, заступник міністра економрозвитку.

На сьогодні дані пайовиків внесені в кадастр. Затримка поки що з інформацією стосовно ділянок землі державної власності. Приблизно третина цих ділянок ще не облікована. Однак, уряд сподівається завершити процес повної реєстрації до 1 серпня 2020 року.

 Landlord раніше повідомляв, що за проведення референдуму стосовно ринку землі виступають 60% українців.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також