Новини / Думки     16 березня 2018 15:00

Цінні папери


ЗА МИНУЛИЙ РІК КОТИРУВАННЯ АКЦІЙ УКРАЇНСЬКИХ АГРОКОМПАНІЙ ПРОДЕМОНСТРУВАЛИ РІЗНУ ДИНАМІКУ: ДЕЯКІ ЗРОСЛИ БІЛЬШЕ НІЖ НА 50%, А ІНШІ ВПАЛИ НА ПОНАД 20%

В Україні функціонують 11 аграрних компаній, акції яких розміщені на фондових біржах Лондону та Варшави. Перше місце за ринковою капіталізацією традиційно посідає «Миронівський хлібопродукт», далі йде агрохолдинг «Кернел», а замикає трійку лідерів «Астарта». Усі вони є знаними гравцями на своїх ринках: так, «Миронівський хлібопродукт» — лідер із виробництва курячого м’яса, «Кернел» — беззаперечний лідер з виробництва рослинних олій, а «Астарта» — перша на цукровому ринку.

Чи говорить висока капіталізація компанії про її високу продуктивність чи ефективність? Звісно, ні. Фінансові показники компаній свідчать, що практично у всіх є певні проблеми з борговим навантаженням. Виручка зростає у лідерів ринку, але без державної підтримки ці показники були б значно нижчими.

З початку 2017 року найбільше зростання акцій продемонструвала «Індустріальна молочна компанія», якій вдалося значно оптимізувати кредитний портфель, реструктурувати кредитну лінію від ЄБРР та відкрити нову від Альфа‑Банку. За останній час компанія оптимізувала виробничі процеси та позбавилася непрофільних активів. Іншим важливим фактором зростання акцій стало підвищення виробничих показників та їх перевищення над прогнозними рівнями. Це дозволило компанії посісти перше місце в рейтингу зростання котирування акцій. Останні котирування становили 12,5 злотого за акцію, а на початку року за акцію давали не більше 8.

«Миронівський хлібопродукт» отримав близько $30 млн бюджетної дотації як компенсацію ПДВ, а агрохолдинг «Укрледнфармінг», що володіє компанією Avangardco, одержав понад $5 млн. Акції МХП відреагували на це зростанням з $10 до $11,5 за кожну.

З літа 2017 року вони демонструють поступове зростання, що пояснюється очікуванням збільшення виробничих, експортних потужностей, оптимізації боргового навантаження та підвищення ліквідності компанії.

Акції Avangardco також відреагували позитивно, додавши у ціні понад 20%, однак зростання не таке стрімке, як в МХП, а динаміка торгів й зовсім не велика, адже їх дохідність досі не надає інвесторам впевненості у фінансовому здоров’ї компанії через високе кредитне навантаження. В «Укрлендфармінг» велика частка виручки формується за рахунок значних обсягів реалізації та закупівлі зернових у деяких державних компаній. Опосередковано це також являє собою форму державної підтримки, однак при позбавленні такого механізму поповнення оборотних коштів фінансові показники компанії були б набагато гіршими.

Зростання котирувань продемонструвала Ovostar Union за рахунок збільшення виробництва яєць та відкриття ринку ЄС, а також «Агротон», «Укрпродукт» та «Агроліга».

Найбільше зниження цін акцій — у агрохолдинга «Кернел». На початку минулого року його акції знизилися через вихід річного фінансового звіту з падінням виручки майже на 15%.

У 2017‑му виручка «Кернелу» зросла на 9,1% — до $2,169 млрд. При цьому «Кернел» програв справу щодо поставок олії на ринки ЄС — у ній начебто виявили забруднення. Компанія провела M&A угоду щодо аграрного холдингу «Українські аграрні інвестиції», який входить до групи «Онексім»  російського олігарха Михайла Прохорова.

Ринок не вірить у фінансову спроможність компанії управляти такими великими активами належним чином. До того ж, останні місяці «Кернел» постійно згадується у новинах у зв’язку зі зміною СЕО, відтоком кадрів та ротацією майже усієї вертикалі компанії.

Щодо «Мілкіленд», то її акції з початку року знижувалися через банкрутство «Останкінського молочного комбінату» (знаходиться в РФ) і реструктуризацію заборгованості російського підрозділу компанії. Цей факт дуже негативно відобразився на котируваннях. Варшавській біржі навіть довелося на певний час зупинити торги акціями компанії до моменту публікації звіту. Після його оприлюднення акції впали на понад 10%.

У середині ІІІ кварталу 2017 року «Мілкіленд» вдалося реструктурувати борг перед ОТП Банком та продемонструвати прибуток на рівні 1,6 млн євро, що дозволило акціям ненадовго скоректуватися, однак негативний тренд продовжився до початку вересня, коли з’явилася інформація про отримання дозволу на експорт молочної продукції до ЄС. У цей період акції за півтора тижні зросли на 25% з 1,46 до 1,83 злотого за акцію. Далі трейдери стали фіксувати прибутки, і акції продовжили зниження, оскільки компанія не змогла відновити довіру інвесторів.

У цілому акції всіх українських агрохолдингів можна охарактеризувати як недооцінені з позитивним прогнозом на 2018 рік.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!