Фінський біотехнологічний стартап Enifer отримав 24 млн євро нових інвестицій для підтримки будівництва комерційного заводу з виробництва інноваційного мікопротеїну.
Компанія очікує отримати дозвіл на нову їжу від ЄС до 2026 року. Планується, що завод побудують у 2025 році.
Останній раунд фінансування приніс Enifer 15 млн євро від нових та діючих інвесторів. Цю суму доповнили 7 млн євро від фінського кліматичного фонду та 2 млн євро від державного фінансового агентства Finnvera, передає newfood.
У січні Enifer також отримала грант у розмірі 12 млн євро від проєкту NextGenerationEU, що доводить обсяг фінансування компанії у 2024 році до 36 млн євро.
Зауважується, що 33 млн євро із цих коштів використають для зведення нового заводу в Фінляндії. Решту 3 млн євро скерують на дослідження та розробки.
За словами співзасновника та генерального директора Enifer Сімо Елліля, компанія на сьогодні отримала 50 млн євро фінансування, включаючи акціонерний капітал, кредити та гранти.
Привабливість Enifer для інвесторів він вбачає у новітній технології, яка закриває зростаючу потребу в альтернативних білках.
Процес створення нового продукту не надто відмінний від виробництва соєвого соусу або пивоваріння. По суті Enifer “годує” штам грибів певними відходами, наприклад, пермеатом лактози (його отримують в результаті ультрафільтрації молока).
У результаті компанія отримує порошок, багатий на клітковину, з різною кількістю білка залежно від застосування. З нього можна створювати молочні продукти, випічку, аналоги м’яса, закуски, високобілкові аналоги зерновим крупам, корм для домашніх тварин або навіть корм для аквакультури.
Мікопротеїн нейтральний за кольором і смаком, що дозволяє використовувати його практично будь-де.
Річна потужність заводу сягне 3 млн кг на рік. Це еквівалентно кількості білка від 30 тис. корів, але з у 20 разів меншими викидами вуглецю.
Варто зазначити, що продажі рослинного м’яса протягом 2020-2023 рр. зросли на 47%, а споживання на душу населення – на 28%, свідчать дані свіжого звіту Food Frontier, незалежного аналітичного центру з альтернативних білків в Австралії та Новій Зеландії, передає newfood.
Аналіз показує, що промисловість рослинного м’яса розвивається, попри виклики, пов’язані з вливання у ринок нової категорії їжі, економічні труднощі, інфляцію та слабке інвестиційне середовище.
Попри економічні проблеми, з якими стикаються компанії з виробництва рослинного м’яса тут і за кордоном, стає очевидно, що галузь розвивається, – говорить доктор Саймон Іссом, генеральний директор Food Frontier.
Водночас, на його погляд, Австралія краще справляється з негативними ринковими факторами у сегменті рослинного м’яса, ніж інші ринки.
Згідно з галузевими даними Deloitte Access Economics, у 2023 фінансовому році в Австралії було продано м’ясних продуктів рослинного походження на $272,5 млн — на $148,9 для роздрібної торгівлі та 123,6 для сегменту громадського харчування. Сукупний середній темп зростання з 2020 року – 14%.
Підприємства громадського харчування відчувають значне збільшення попиту на м’ясні продукти рослинного походження, а оптовий ринок стабільно зростає на 59% з 2020 року. Ресторатори бачать ще більший потенціал до зростання, якщо виробники розширяться та досліджуватимуть інші сегменти, окрім вже звичних рослинних гамбургерів.
Ісламська релігійна рада Сінгапуру (MUIS) визначила, що споживання культивованого м’яса можна вважати халяльним “за певних умов”, передає vegconomist.
Халяльні вимоги, викладені MUIS, включають забезпечення того, щоб клітинні лінії для виробництва культивованого м’яса були отримані від видів тварин, які мусульманам дозволено вживати в їжу. Середовище для росту клітинних культур не повинно містити нехаляльних інгредієнтів, а кінцевий продукт має бути схваленим як безпечний регуляторним органом.
Більш як мільярд осіб дотримується стандартів халяльної їжі.
Включення в раціон нових харчових продуктів, особливо тих, що вирощуються екологічно стійкими методами, має потенціал для розв’язання глобальних проблем.
У заяві Ісламської релігійної ради про нові харчові продукти мовиться, що підхід узгоджується з фундаментальним ісламським принципом Maqṣid al-Istikhlāf.
MUIS – єдина уповноважена організація в Сінгапурі, яка видає сертифікати халяль. Щоб прийняти рішення щодо культивованого м’яса, MUIS консультувалася з багатьма експертами, зокрема доктором філософії Маанаса Равікумаром, науковцем з Інституту доброї їжі GFI APAC.
Читайте також: Лабораторне м’ясо згодом стане доступне абсолютно усім
Також представники MUIS відвідали виробництво м’яса із клітин, щоб уважно вивчити технологію з усіх кутів ісламського погляду.
У своїх висновках MUIS акцентує на численних можливостях культивованого м’яса, які “переважують будь-які потенційні недоліки”.
Зауважимо, Православний союз (OU), найбільше у світі агентство з сертифікації кошерності, визначив, що лінія курячих клітин Super Meat відповідає найвищому рівню нагляду за кошерністю: стандартам мехадрин. Це стало першою та головною точкою дотику релігійних дієтичних стандартів і передових харчових технологій у промисловості культивованого м’яса.
Успішне отримання кошерної сертифікації може прокласти шлях і до інших релігійних сертифікатів, наприклад, халяль.
Зараз OU та ізраїльський стартап з культивування м’яса Super Meat працюють разом, щоб створити перелік чітких вказівок для всього ланцюжка постачання та процесу виробництва на основі суворого єврейського закону та наукових оглядів.
Нагадаємо, майбутнє м’яса – не в промислових фермах чи відгодівельних комплексах. Майбутнє – це скоріше завод для вирощування, де клітини беруться з ембріонів і культивуються у курячу грудку, стейк чи омара лише за кілька тижнів.
Піонер в галузі виробництва культивованих морепродуктів, компанія Finless Foods готується випустити на ринок свою першу асортиментну позицію — рослинний тунець.
Веганський продукт посів перше місце в категорії “М’ясний продукт року для сніданку” в межах щорічної нагороди Mindful Awards, яка відзначає найкращі компанії, послуги та продукти у споживчому сегменті.
Світовий гігант агробізнесу Cargill, спільно з іспанською компанією Cubiq Foods, працює над новою технологією виробництва жирів. Нова технологія підійде для альтернативних м’ясних та молочних продуктів рослинного походження, де жири та олії допомагають забезпечити структуру, смак, текстуру та поживний профіль.
Американські інженери описали спосіб вирощування у лабораторії штучного сала для покращення смакових і фізичних властивостей вирощеного м’яса. Досліди з тваринними жировими клітинами показують, що їх можна вирощувати тонкими шарами, після чого об’єднувати у тривимірну масу, що нагадує справжню жирову тканину тварин.
Американська харчова технологічна компанія Motif FoodWorks випустила свій перший продукт, орієнтований на споживача, — гамбургери на рослинній основі Motif BeefWorks.
З листопада компанія GG (GG plant-based food products) вела на ринок рослинну альтернативу кальмарам.
Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) завершило першу передпродажну консультацію щодо харчових продуктів для людей, виготовлених із культивованих клітин тварин.
Найбільша у світі меблева компанія IKEA виготовлятиме фрикадельки з “м’яса” рослин, пише Forbes. Рівень викидів парникових газів під час їх виготовлення складе лише 4% від обсягу викидів, що з’являються при приготуванні справжнього м’яса. До складу рослинного делікатесу увійде гороховий протеїн, овес, яблука та картопля. У компанії обіцяють, що веганські фрикадельки виглядатимуть як м’ясо та матимуть ідентичний смак.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!