Новини / Логістика     17 листопада 2022 20:13

Скасування планів навантаження на залізниці може вдарити по доходах аграріїв

11 листопада 2022 року повідомили про рішення УЗ тимчасово призупинити обмеження в узгодженні планів на навантаження експортних вантажів залізницею

УКАБ звернувся до голови правління АТ “Укрзалізниця” Олександра Камишіна щодо необхідності відновлення діючого механізму обмеження в узгодженні планів на навантаження експортних вантажів залізницею в напрямку західних переходів, виходячи з даних про накопичені черги та фактичний обсяг перевезення через переходи за попередній період.

11 листопада 2022 року повідомлено про рішення УЗ тимчасово призупинити обмеження в узгодженні планів на навантаження експортних вантажів залізницею.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

До липня 2022 року плани з навантаження  вагонів в напрямку західних залізничних переходів не обмежувалися пропускною здатністю цих переходів. Відповідно відправники вантажили в усі наявні вагони без обмежень, щоб стати в фізичну чергу на ці переходи.

В результаті з березня до червня 2022 року накопичено понад 42 тисячі вагонів в чергах в напрямку західних переходів. Вантажі місяцями простоювали на станціях, виник дефіцит порожніх вагонів через сформований “склад на колесах”, ускладнилася робота залізниці на переходах через забиті сортувальні станції і колії, швидкість та ефективність перевезень знизилася,  а вартість використання вагонів і відповідно перевезень зросла в рази.

З липня 2022 року УЗ випрацювала механізм узгодження з іноперевізниками заявок-планів на місяць та алгоритм обмеження планів з навантаження на місяць відповідно до фактичної спроможності по перевезенню за місяць та раніше сформованої черги. Завдяки цьому на 10 жовтня 2022 року вдалося зменшити чергу в напрямку західних переходів до 14,6 тисячі вагонів, підвищити ефективність і швидкість перевезень та знизити вартість користування вагонами до більш прийнятного рівня. Станом на 09.11.2022 наявність навантажених вагонів в напрямку західних переходів складала 18,2 тис. вагонів, що становить розрахункову орієнтовну середню чергу в 11 діб відносно до фактичної середньодобової здачі. Тобто сформована черга є достатньою для підтримання високих показників здачі по переходам в листопаді, по деяким переходам черга понад 20 діб.

“Відсутність обмеження на навантаження вантажів у вагони в напрямку західних переходів спричинить суттєве зростання черг (особливо на переходах, які наразі і так завантажені), знизить швидкість та ефективність перевезень, викличе повторний штучний дефіцит  порожніх вагонів та спричинить зростання вартості користування вагонами. Фактично, може відбутися повторення складної ситуації травня-червня 2022 року на залізничній мережі з надмірним накопиченням черг та відповідними негативними наслідками”, – наголошується у зверненні.

Такий підхід знову збільшить вартість перевезення і суттєво знизить дохід, який отримають с/г виробники. Поглиблення збитковості і зменшення доходів виробників зерна суттєво зменшить їх спроможність до посіву під урожай 2023 року та очікуваний валовий збір зерна, а значить зменшить обсяги перевезень його залізницею в наступному році.

УКАБ  закликав керівництво Укрзалізниці терміново відновити дії механізму узгодження та лімітування планів на навантаження експортних вантажів залізницею.

Нагадаємо, у разі, якщо росіяни продовжать обстрілювати критичну інфраструктуру України, АТ “Укрзалізниця” працюватиме на дизельних локомотивах.

АТ “Укрзалізниця” планує реалізувати три проєкти щодо діджиталізації вантажних перевезень у 2022 році.

Після чергових торгів на послуги використання вагонів-зерновозів “Укрзалізниці” ціна зросла майже у 10 разів.

Раніше Міністерство інфраструктури України погодилося з пропозицією “Укрзалізниці” про підвищення тарифів на перевезення вантажів на 70%.

Попри всі заходи з покращення зернової логістики, весь об’єм зернових та олійних вивезти у бажані терміни не вдасться. Експорт буде розтягнений у часі, тому потрібно працювати над можливостями довгострокового зберігання продукції. По це заявив перший заступник міністра агрополітики Тарас Висоцький.

АТ “Укрзалізниця” у жовтні 2022 року збільшила перевезення вантажів порівняно з попереднім місяцем на 3,3% — до 12,06 млн тонн.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також