Новини / Ринок землі     23 грудня 2019 11:20

Що хоче зробити із землею команда Зеленського?

Іноземцям землю не давати, площу - обмежити, корупційні схеми - поламати.

Уповноважений Президента України із земельних питань (поза штатом) Роман Лещенко пояснив 24 каналу, як саме хоче вирішити питання земельної реформи українська влада.

Отже, є кілька важливих ключових моментів, які хочуть упорядкувати. 

По-перше, питання землі будуть логічним продовження реформи децентралізації, бо пропонують вирішувати земельні питання на місцях, у громадах. Передбачають, що такий підхід допоможе протистояти рейдерству, забезпечить наповнення кадастру, якісне геопросторове планування, а також оптимізує бюрократичні процедури та знизить корупційні ризики. 

По-друге, іноземці не матимуть права купувати землю. Ця норма має бути настільки сувора і чітка, що умови приховування громадянства власник ризикує втратити землю – її віддадуть громаді, яка, у свою чергу здаватиме ділянку в оренду. Передбачається, що кожного власника ретельно перевірятиме державна моніторингова служба. Це відповідь тим, хто боїться, що українську землю скуплять росіяни.

Власниками землі можуть стати держава, об’єднані територіальна громади, громадяни України, юридичні особи, засновники яких є громадяни України.

Читайте: Землю іноземцям тільки після референдуму

Третій важливий фактор – уникнення монополізації земель. Концентрація землі в одних руках має бути не більше 10 тисяч гектарів. До речі, в Польщі це лише 500 гектарів.

Велику увагу планують приділити створенню запобіжників, щоб не допустити появу спекулятивних схем.

За словами Романа Лещенка, ефективно працювати над законопроєктом заважає потужний спротив суспільства і політиків. Останні вносять багато правок, що повторюються, таким чином розтягуючи час розгляду документу.

Уповноважений з питань землі наводить цифри: зараз в Україні 7 млн пайовиків, а середня площа наділу 4,1 га. На сьогодні 75% аграрного ВВП України забезпечують господарства, що обробляють до 10 тисяч гектарів. Тому саме така площа і є рекомендованою в законопроєкті. 

Чверть учасників ринку – це крупні агровиробники, їх в Україні 10. У них площі сягають сотень тисяч гектарів. Але, враховуючи інтереси більшості, запропоновано встановити межу в 10 тисяч гектарів.

Прогноз такий, що при відкритті ринку ціна землі не піде різко вгору, але й не радять продавати цей актив. 

Раніше Landlord повідомляв про те, що ВР ухвалила законопроєкт щодо протидії рейдерству для захисту землевласників

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також