Новини / Політика     23 вересня 2023 11:09

Питання зерна: Дуда готовий особисто зустрітися з Зеленським

Президент Польщі закликав "не підвищувати градус емоцій" і акцентував, що суперечка навколо експорту зерна обмежена дуже невеликим відрізком українсько-польських відносин

Президент Польщі Анджей Дуда погодився, що у питанні українського агроекспорту необхідно шукати “золоту середину” і додав, що готовий до зустрічі з Володимиром Зеленським, повідомляє Tvn24.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Дуда наголосив, що українська сторона має зрозуміти позицію його країни, зауваживши, що просто не має права “обвалити власний ринок”. Польський лідер додав, що готовий зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським “як тільки з’явиться така можливість”.

Окрім цього, президент Польщі закликав “не підвищувати градус емоцій” і акцентував, що суперечка навколо експорту зерна обмежена дуже невеликим відрізком українсько-польських відносин.

Потрібно знайти золоту середину і якось розв’язати цю проблему. Обидві сторони мають себе зрозуміти. Я обов’язково буду з українським президентом розмовляти, але ми точно не говоритимемо перед камерами. Ми розмовлятимемо так, як багато разів говорили – віч-на-віч, як розмовляють один з одним два друга, які хочуть вирішити різні складні ситуації. Не дозвольмо, аби це вплинуло на ціле, тому що для цього немає жодних підстав, від цього виграють лише інші – зазначив Анджей Дуда.

Зауважимо, Верховна контрольна палата Польщі завершує спеціальну перевірку імпорту зерна з України. Вже зараз зазначається, що лише за минулий рік імпорт пшениці з України до Польщі зріс на понад 16 тисяч відсотків, а кукурудзи – майже на 30 тисяч відсотків.

Раніше міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус заявив, що Польща чекає і готова до переговорів.

Згодом, вже 21 вересня міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський провів телефонну розмову зі своїм польським колегою Робертом Телусом.

Нагадаємо, Україна напрацювала і представила до Європейської комісії план дій стосовно контролю за експортом.

Система гарантій контролю експорту зернових, яку запропонувала Україна на засіданні координаційної ради при Європейській Комісії, стала для Словаччини несподіванкою. Після її випробування і перехідного періоду Словаччина буде готова відновити імпорт українських агротоварів.

Європейська комісія проаналізувала дані щодо впливу експорту 4 категорій сільськогосподарської продукції на ринок ЄС. 15 вересня скасувала заборону на ввезення українського зерна до п’яти країн Європейського союзу.

14 вересня Національні збори Болгарії ухвалили рішення про підтримку скасування заборони на імпорт української агропродукції після 15 вересня. Одначе, фермери Болгарії почали протести по всій країні у зв’язку з рішенням парламенту скасувати тимчасові обмеження на імпорт української сільськогосподарської продукції.

Нагадаємо, у Бухаресті під час двосторонньої зустрічі з прем’єр-міністром Республіки Хорватія Андреєм Пленковичем, міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що наразі українське зерно вже експортується через хорватські порти.

Хорватія запропонувала Україні залізничну мережу та порти Адріатичного моря для транспортування зерна альтернативним маршрутом після припинення росією зернової угоди.

Через саботаж рф роботи “зернового коридору” світ не отримав додаткові 25 млн тонн агропродукції. 17 липня кремль заявив про зупинку “зернової угоди”.

На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії.

Реалізація сценарію з припиненням роботи “зернового коридору” матиме негативні наслідки для українського експорту; в Нацбанку не виключають можливого посилення тиску на гривню.

Наразі в Україні розробили альтернативний план для продовження експорту аграрної продукції.

22 серпня під час зустрічі президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Хорватії Андрея Пленковича на саміті Україна – Балкани, що проходить в Афінах, сторони прийняли рішення стосовно полегшення експорту українського зерна. Зазначалося, Хорватія готова надавати Україні порти в Адріатичному морі та на Дунаї для транспортування зерна.

Україна експортує зерно через порт на півночі Хорватії вже понад рік.

Міністерство аграрної політики та продовольства України оновило прогноз щодо валового виробництва зернових та олійних культур. Цього року українські аграрії можуть зібрати близько 56,4 млн тонн зернових, а також  20,3 млн тонн олійних.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також