Новини / Аналітика     06 вересня 2023 20:14

Попри усі труднощі український агросектор продовжує зростання

Попри суттєві труднощі українські аграрії та трейдери продовжують забезпечувати світ необхідним продовольством

У серпні 2023 року Україна експортувала 4,3 млн т продукції АПК, що на 16% більше проти аналогічного показника попереднього місяця, повідомляє асоціація “Український клуб аграрного бізнесу”.

Такі обсяги експорту в серпні 2023 року — неймовірний результат.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Попри всі перешкоди (обстріли росією річкової інфраструктури Дунаю, падіння рівня води в Дунаї, заборона експорту ряду ключових позицій українського експорту в сусідні країни тощо), а також відсутність морського експорту, українські аграрії та трейдери продовжують забезпечувати світ необхідним продовольством. Найбільш результативним каналом залишаються річкові порти Дунаю, завдяки яким було експортовано 64% обсягів експорту в серпні, — пояснили експерти.

Стосовно структури експорту продукції в серпні 2023 року:

  • зернові культури: 2,3 млн т (пшениця — 52%, кукурудза — 39%, ячмінь — 9%), зростання до показника минулого місяця — 2%;
  • олійні культури — 755,4 тис. т (ріпак — 94%, соєві боби — 4% та насіння соняшнику — 1%), зростання — в 2,3 раза;
  • рослинні олії — 548,9 тис. т (соняшникова олія — 81%, ріпакова — 17% та соєва — 2%), зміни — 0%;
  • макуха після вилучення рослинних олій — 367,3 тис. т (соняшникова — 98%, соєва — 2%), зростання — 15%.

Зауважується, що найбільші зміни в серпні 2023 року спостерігалися в експорті олійних культур, обсяг яких зріс у 2,3 раза. Основна причина — закінчення збору врожаю ріпаку в Україні та активний його експорт.

Фахівці зазначили, що наступний місяць є важливим відносно визначення подальших тенденцій в українському експорті, оскільки 15 вересня має припинити дію введена заборона на експорт до сусідніх країн чотирьох ключових позицій.

Прогнозується, що зняття обмеження суттєво покращить ситуацію з українським експортом, на що сподівається весь український агросектор.

Нагадаємо, Українська зернова асоціація оновила оцінку прогнозування врожаю 2023 року, збільшивши її ще на 3,7 млн т — до 80,5 млн т зернових та олійних. Зауважимо, що у 2022 році показник становив 73,8 млн т.

Станом на останній день літа аграрії всіх областей України намолотили понад 33 млн тонн нового врожаю, з яких – 29 млн 184 тис. тонн зернових та понад 4 млн тонн олійних культур.

Аграрії всіх областей України активно сіють ріпак та розпочали сівбу озимих на зерно. Станом на початок вересня вже посіяно 699,7 тис. га озимих, з яких ріпаку – 654,9 тис. га та 44,8 тис. га зернових (пшениці — 42,5 тис. га, ячменю — 1,2 тис. га та жита — 1,1 тис. га).

Майже половина фермерів (45 %) не планують істотно скорочувати посівні площ озимих культур. При цьому 38% опитаних підприємців можуть збільшити посівні площі. 14% аграріїв  зазначили, що цього року не сіятимуть озимі.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також