Новини / Аналітика / Фінанси     31 травня 2023 09:11

Овочі стали лідерами за темпами подорожання продуктів від початку року


Капуста, морква та цибуля найбільше подорожчали в Україні від початку року. Натомість споживчі ціни на гречані крупи у квітні 2023 року зменшились проти грудня 2022 року на 19,9%, на буряк — на 20%. Це найбільш суттєве зниження серед 33 найменувань продуктів  за даними Держстату.

Про це йдеться у повідомленні ННЦ “Інститут аграрної економіки”.

Так, у квітні цього року проти грудня 2022 року також суттєво зменшилися ціни на крупи пшеничні (-7%), яйця (-6,9%), рис (-4,9%), ячні (-3,3%) та манні (-2,9%) крупи. Дещо менше — на сало (-2,3%), олію соняшникову (-1,8%) та борошно пшеничне (-1%).

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Проти березня у квітні найсуттєвіше знизились ціни на буряк (-9,9%), яйця (-8,4%) та гречані крупи (-4,2%). Значно менше — на рис (-1,6%), олію соняшникову (-1,4%), крупи пшеничні (-1,1%), молоко пастеризоване, картоплю (-0,6%), борошно пшеничне (-0,4%), цукор (-0,3%). Ціни на макаронні вироби з м’яких сортів пшениці, крупи ячні, сири м’які жирні, масло вершкове та сало зменшились на 0,1-0,2%, зазначив науковець.

“Лідерами зростання споживчих цін на продукти проти грудня 2022 року в квітні поточного року стали морква (+96,5%), капуста білокачанна (+83,5%) та цибуля ріпчаста (+72%)”, — зауважив директор ННЦ ІАЕ, академік НААН Юрій Лупенко.

Крім того, зростання споживчих цін на продукти у квітні проти березня 2023 року збереглося по яблуках (+18,6%), моркві (+11%), свинині (+8,5%), капусті білокачанній (+6,9%), пшону (+3,3%), молочним сумішам для дитячого харчування (+3,1%), яловичині (+2,2%). По інших продуктах, включаючи цибулю ріпчасту, зростання цін відбулося в межах 1-2%, а по хлібній групі, ковбасам вареним та сметані жирністю до 15% — на 0,4-0,7%.

Читайте також: Експерти спрогнозували період максимального падіння цін на овочі в Україні

За прогнозними оцінками науковців, найближчим часом слід очікувати зменшення споживчих цін на продукти овочевої групи, борошно, крупи, яйця та молочні продукти.

Нагадаємо, Україна пройшла дефіцит овочів борщового набору. Ціни на ринку мають врегулюватися після збору врожаю.

В Україні цього року очікується значно більший врожай овочів. Доступ до українського продукту повинен зрости.

Цього року аграрії планують збільшити посівні площі під цибулю, моркву та інші овочі.  У Мінагрополітики вважають, що ціни на них знижуватимуться з появою нового врожаю.

За прогнозами ж експертів, найближчим часом в Україні очікується дефіцит овочів та підвищення цін на молочні та м’ясні продукти. Ближче до літа ціни на деякі товари знизяться та стабілізуються, а на деякі варто очікувати підвищення через ціни на енергоносії.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також