Новини / Аналітика     16 лютого 2023 11:11

Навесні Україну очікує чергове подорожчання продуктів – експерт


Найближчим часом в Україні очікується дефіцит овочів та підвищення цін на молочні та м’ясні продукти. Ближче до літа ціни на деякі товари знизяться та стабілізуються, а на деякі варто очікувати підвищення через ціни на енергоносії.

Що чекає на українців навесні з цінами на продукт, розповів для РБК-Україна кандидат економічних наук та незалежний експерт Олександр Хмелевський.

За словами експерта, від початку 2023 року в Україні ціни на деякі продукти продовжили зростати. За січень-лютий подорожчання в середньому становило 9,8%. На жаль, така ж тенденція триватиме у березні-квітні.

“Зокрема, зростання цін на овочі та фрукти зумовлене підвищенням вартості їх зберігання. Чим довше зберігаються на складах овочі та фрукти, тим більше доводиться витрачати на їх зберігання. А підприємці закладають свої витрати у споживчі ціни. Через війну та несприятливі погодні умови восени, виник дефіцит на деякі овочі.Наприклад, близько третини цибулі та четверта частина моркви вирощувалися в Херсонській області.Через окупацію та військові дії практично весь урожай у Херсоні було втрачено.Через осінні дощі частина врожаю цибулі має погану якість і швидко Більшість тепличних господарств України через високі ціни на електроенергію, газ і часті відключення електроенергії припинили свою діяльність. Тому зростають ціни на помідори та огірки”, – пояснює Хмелевський.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Він додав, що дефіцит частково компенсується імпортом цих овочів із Польщі та Туреччини, але останнім часом спостерігається суттєве зростання цін на імпортні овочі. Це зумовлено високими цінами на електроносії у країнах-експортерах та високим попитом на продукти.

Економіст зазначає, що так само продовжують дорожчати м’ясні та молочні продукти. В Україні швидко скорочується поголів’я рогатої худоби та свиней, у 2022 році – на 8% та 15% відповідно. Тому є певний дефіцит м’яса та молока, що покривається шляхом імпорту.

“Однак, і за кордоном також відчувається дефіцит продовольства, і зростають ціни. Минулого року через воєнні дії в Україні суттєві збитки були й в птахівництві. Лише на фабриці в Чорнобаївці Херсонської області загинуло понад 4 млн курей. Тому з’явився такий дефіцит курятини і яєць. Інкубаторам потрібен спеціальний температурний режим. Перебої з електроенергією також призводять до недоотримання значних обсягів продукції. Зросли ціни на корми, паливо, електроенергію. Загалом зростання цін на м’ясо-молочну продукцію триватиме до травня”, – прогнозує Хмелевський.

Ціни на крупи, борошно та олію виглядають зараз більш менш стабільними. Хоча у 2023 році й тут спостерігається деяке зростання цін.

“Запаси зернових та олійних культур залишаються в Україні значними. Через блокування Росією “зернового коридору” є ризики, що найближчими місяцями експорт цієї продукції істотно скоротиться і до нового врожаю на складах залишаться більші обсяги нереалізованої продукції. Це стримуватиме зростання цін. Проте ціни на хлібобулочні вироби зростатимуть через зростання цін на енергоносії та підвищення заробітної плати працівників галузі”, – пояснив економіст.

Читайте також: В Україні прогнозують здорожчання продуктів борщового набору

Хмелевський зазначає, що у травні очікується стабілізація цін через реалізацію підприємцями залишків продукції на складах перед новим урожаєм. Ближче до літа виростуть надої молока та виробництва яєць. Влітку спостерігатиметься сезонне зниження цін на продукти.

Нагадаємо, на тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.

Через відключення електроенергії в Україні ціни на продукти зростуть на 3-5 відсотків. Таке подорожчання очікуються, якщо ситуація буде такою, як зараз.

Українська молочна продукція може подорожчати на 10−15% через зростання вартості сировини та підвищення тарифів на електроенергію.

Оптові ціни на фрукти в Україні станом на кінець 2022 року були в середньому на 98% вищими, ніж на кінець 2021 року.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також