Новини / Аналітика     01 березня 2018 21:42

Об’єднати зусилля


ПІДРОБКА ТА КОНТРАФАКТ СОРТІВ НАСІННЯ РУЙНУЮТЬ АГРАРНИЙ ІМІДЖ УКРАЇНИ

Для Насіннєвої асоціації України та компаній‑членів, які реалізують потенціал галузі та розвивають ринок як сектор інноваційної, інтелектуальної цінності, де поведінка кожного виробника чи компанії формує думку про Україну, й визначають авторитет та імідж України на світовому ринку насіння, питання підробок є одним із ключових. І по цьому питанню є принципова і жорстка позиція Асоціації — це явище необхідно витіснити з ринку.

Для нас очевидно, що це справа постійна. Це не просто завдання «на сьогодні» — це головне завдання, стиль роботи та відповідь на виклики сучасності. Висловлювання «Частіше за все перемагає той, кого не сприймають серйозно» вдало відображає ситуацію, що склалася з підробками в Україні, а по суті з усіма тими товарами, які не відповідають вимогам до законного обігу.

На практиці ми виділяємо сірі товари, контрафакт і фальсифікат та починаємо визначати менший чи більший ступінь підробки. Але це все товар, який не може бути у законному обігу, і той, хто купує його, бере участь у неправомірному діянні. І не важливо, що в основі незаконного використання насіння — недбальство чи умисел, тому що недбальство теж вид умислу.

Чому існує практика незаконного використання насіння? Культурні і соціальні фактори (традиційні звички тощо), укорінені в свідомості великих та малих сільськогосподарських виробників в Україні, поки що дозволяють їм «купувати несправжнє» і при цьому не вважати це неправильним. А, наприклад, в Німеччині купівля насіння, яке не пройшло офіційної сертифікації, — це санкціоноване законом діяння.

Ігнорування роботи селекціонерів і суб’єктів насінництва, у той час коли колосальний прогрес по збільшенню продуктивності сільського господарства і в Україні, і в світі значною мірою базується на використанні нових сортів/гібридів, їх динамічній оновлюваності, орієнтуванні на потребу виробника і стійкості до кліматичних викликів, може мати важкі наслідки.

Доволі легко організувати діяльність із виробництва неоригінального продукту. Це сприймається як справа малоризикована, тому що вона не знаходиться в основному полі зору правоохоронних органів.

Вона невірно трактується як така, що не завдає шкоди всім, хоча в дійсності як мінімум спричиняє економічні збитки. Іронія в тому, що товаровиробники, постійно бажаючи «економити» і оптимізувати свої витрати, одночасно розраховують отримати максимальний результат і втрачають тисячі, тому що контрафактне насіння не даватиме обіцяних показників.

Але негативний вплив на статки сільгоспвиробників — це ще не все. Підробки ставлять під загрозу продуктивність сільського господарства країни, негативно впливають на безпеку та стан довкілля. Підроблене насіння несе суттєвий екологічний ризик врожаям фермерських господарств та всьому ланцюгу продовольчих ресурсів, оскільки воно може містити небезпечні домішки.

Постачальники підробленого насіння не надають базової супровідної інформації, залишаючи покупця без інструкцій щодо відповідального і належного використання продукту тощо.

«Політичне» нерозуміння реальної ситуації може призвести до неправильного її трактування, як‑от «бідні фермери проти великих міжнародних корпорацій», хоча насправді тут йдеться виключно про шахраїв, які виступають проти суспільства.

Чому, обговорюючи тему підробок, ми як приклад розглядаємо ринок насіння? Сама по собі сфера насінництва регламентована по всіх напрямах, починаючи з необхідності отримання спеціального статусу суб’єкта насінництва. Законно можна вирощувати насіння виключно тих сортів, які пройшли державну реєстрацію та охороняються патентом, а процес вирощування насіння супроводжується проходженням польових інспектувань та оцінок і врешті закінчується процедурою сертифікації. Питання підробок не нові ні для кого, вони постійно дискутуються. Підробки — проблема‚ яка може бути розв’язана лише шляхом об’єднання зусиль органів державної влади та самих виробників оригінальної продукції‚ а також товаровиробників, які потерпають від поширення підробок.

Насіннєва асоціація України звертає увагу і просить усіх товаровиробників, покупців, споживачів бути свідомими, перш за все враховувати, що вирощування насіння — складний технологічний процес, який вимагає спеціальних знань, технології та має свою ціну!

На практиці ми чуємо різні терміни: «контрафакт», «фальсифікат», «підробка», та в основі усіх — незаконне використання сорту та насіння. Асоціація підкреслює, що під незаконним використанням насіння маються на увазі дії, що порушують законодавство у сфері охорони сортів, виробництва насіння та ринкові правила.

 

Сюзанна Григоренко,  виконавчий директор Насіннєвої асоціації України

 

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!