В Національному банку України допускають повторне підвищення облікової ставки, якщо не зменшаться ознаки інфляційного тиску. Про це йдеться у «Підсумках дискусії членів Комітету з монетарної політики щодо рівня облікової ставки», матеріали якої НБУ оприлюднив 5 лютого.
«Більшість членів КМП зійшлися на думці, що існує ймовірність подальшого підвищення облікової ставки в найближчій перспективі за відсутності суттєвих ознак зниження інфляційного тиску», – йдеться в звіті.
Такими ризиками в Нацбанку назвали припинення програми з Міжнародно валютним фондом. Та попередили, що ймовірність послаблення монетарної політики в цьому році є низькою.
«У випадку реалізації ризиків дострокового припинення програми з МВФ та більш м’якої фіскальної політики монетарна політика має посилювати свою жорсткість більш суттєво. Водночас, імовірність пом’якшення монетарної політики до кінця 2018 року є низькою», – зазначається там.
Для запобігання подальшого розкручування інфляційної спіралі, НБУ 25 січня 2018 року вирішив охолодити внутрішній ринок шляхом збільшення облікової ставки. Тоді Національний банк підняв цей показник на 1,5% з 14,5% до 16%.
За даними аналітиків з компанії Pro-Consulting таке збільшення вартості позикових грошей має змусити споживачів бути більш ощадливими.
«Нацбанк сподівається, що в результаті дії підвищеної облікової ставки, темпи інфляції в 2018 році знизяться до 8,9% з подальшим виходом в 2019-м на значення в 5,9% і досягненням 5% в 2020 році. Разом з тим, зниження доступності кредитних ресурсів зменшить темпи зростання української економіки», – кажуть там.
Один з головних кредиторів нашої країни – Міжнародний валютний фонд встав на сторону Нацбанку і позитивно оцінив його дії на фінансовому ринку. Там закликали український уряд збільшувати зарплатню тільки з урахуванням зростання продуктивності праці.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!