“Старокостянтинівський ОЕЗ” агрохолдинга Kernel вже працює на 50% потужності і набирає обертів. На заводі почали з переробки соняшника, але далі в планах — ріпак та соя. Про це в інтерв’ю Latifundist розповів комерційний директор по Україні компанії «Кернел» Олександр Головін.
Ми почали з соняшника — ОЕЗ оснащений двома лініями переробки. Далі будемо експериментувати з ріпаком та соєю. Умови для цього є — це дуже потужний завод як з точки зору переробки — до мільйона тонн продукції на рік, так і з погляду зберігання — 120 тис. т одночасного зберігання насіння соняшника, — говорить Головін.
Залишок ріпака, який сьогодні є у компанії, дозволить навантажити завод на 15-20%.
По закупівлі олійних Kernel планує вийти до кінця маркетингового року на показник 2,8 млн т.
Довідка. Kernel до війни був найбільшим у світі виробником та експортером соняшникової олії, провідним виробником та постачальником сільськогосподарської продукції з регіону Чорноморського басейну на світові ринки. Вертикально інтегрована структура компанії будується на тісно пов’язаних між собою бізнес-сегментах: виробництво, експорт та внутрішні продажі соняшникової олії; високотехнологічне рослинництво; експорт зернових культур; надання послуг зі зберігання та перевалки зерна на елеваторах та портових терміналах.
У грудні 2023 року, агрохолдинг Kernel розширив свій транспортно-логістичний потенціал, здійснивши придбання третього судна. Ця інформація міститься у звіті компанії, опублікованому на Варшавській фондовій біржі.
У повідомленні зазначається, що у грудні 2023 року група придбала балкер для перевезення зернових культур, який має вантажопідйомність 50 тисяч тонн.
Також, у 2024 році, холдинг запустив новий перевантажувальний термінал для рослинних олій у порту Чорноморськ, що був придбаний у липні попереднього року. Цей об’єкт не експлуатувався належним чином протягом тривалого часу, але у січні на терміналі розпочалось завантаження першого судна соняшниковою олією.
В той самий час, Kernel завершив придбання 100% корпоративних прав у ТОВ «Рені-Ойл» — терміналу з перевалки соняшникової олії з можливістю одноразового зберігання до 15 тисяч тонн у порту Рені за суму $24,75 мільйона. Цей актив важливий з погляду можливості експорту агропродукції у випадку блокування чорноморських портів.
Нагадаємо, десять найбільших компаній-платників податків в агропромисловому секторі України у 2023 році сплатили до бюджетів всіх рівнів близько 19,4 млрд грн. Це на 36% більше, ніж у 2022 році. Серед них у ТОП-3 агрохолдинг Кернел.
Компанія Kernel за 3 місяці 2024 фінансового року отримала $30,9 млн чистого збитку проти $161,6 млн прибутку за аналогічний період минулого року.
Kernel Holding S.A. не буде виплачувати дивіденди за 2023 фінансовий рік, що закінчився 30 червня 2023 року. Відповідне рішення було ухвалено під час зборів акціонерів.
Компанія Kernel планує запустити “Старокостянтинівський олійноекстракційний завод” уже наприкінці цього сезону, щоб у новому маркетинговому році вийти на повні потужності.
Нова Пошта, Kernel та Епіцентр відзначаються як провідні серед приватних компаній в Україні, які надали найбільший обсяг військової та гуманітарної допомоги з моменту початку повномасштабного вторгнення. Цю інформацію опублікувало видання NV Бізнес на основі даних, наданих понад півсотнею українських компаній.
Управління фінансового нагляду Польщі (Polish Financial Supervision Authority, PFSA) призупинило адміністративне провадження щодо виключення Kernel Holding SA з Варшавської фондової біржі.
У лютому АМКУ дозволив Namsen Ltd збільшити частку в Kernel Holding S.A. з реєстрацією в Люксембурзі до понад 50% із нинішніх 39,3%. У разі викупу заявлених 52 млн акцій компанія Namsen Limited встановить повний контроль над Kernel Holding.
Згодом Namsen оголосила про плани подати тендерну пропозицію, щоб провести делістинг компанії “Кернел”. Незабаром компанія оголосила про викуп 52 057 219 акцій KERNEL HOLDING SA на Варшавській біржі, що становлять 61,95% статутного капіталу компанії.
В тендерній документації до цієї пропозиції йшлося, що середньозважена ціна акцій за шість місяців, що передували оголошення, становила 18,4376 злотих за акцію, а за три місяці – 18,4909 злотих за акцію.
Після завершення делістингу мажоритарій холдингу має намір отримати 84 031 230 акцій компанії, що становить 100% статутного капіталу.
На початку березня Namsen Limited запропонувала раді директорів розглянути питання делістингу з Варшавської біржі та викупу акцій в інших акціонерів.
У Namsen, яка володіє 41,29% голосувальних акцій Kernel, вважають, що вихід на біржу у 2007 році не приніс агрохолдингу очікуваних вигод.
Власники 22% акцій агрохолдингу “Кернел”, 15 фінансових інвесторів — міноритаріїв, спочатку не підтримали делістинг компанії з Варшавської фондової біржі. Рада директорів агрохолдингу одноголосно підтримала пропозицію найбільшого власника та голови ради директорів Андрія Веревського про викуп акцій та делістинг компанії з Варшавської фондової біржі. Проте, частина акціонерів, які його не підтримують, вирішили об’єднати свої зусилля і зібрати збори.
10 травня стало відомо, що компанія Namsen Limited Андрія Веревського викупила 36% акцій агрохолдингу “Кернел”.
15 травня Kernel Holding SA подав до Комісії з фінансового нагляду Польщі заяву про дозвіл на вилучення акцій компанії з торгів на регульованому ринку, яким керує Варшавська фондова біржа
Минулого місяця холдинг вирішив розмістити акції, щоб залучити до $60 млн від акціонерів. Мова йшла про додаткову емісію 216 млн акцій. В компанії пояснили, що це робиться для скорочення заборгованості і залучення додаткового капіталу.
Компанія має намір використовувати виручені від розміщення кошти здебільшого для скорочення заборгованості, як того вимагають її кредитори. “Кернел” днями оцінив втрати від російських обстрілів у липні – серпні щонайменше у $32 млн, зазначивши, що на відновлення зруйнованої та пошкодженої інфраструктури в деяких випадках знадобиться щонайменше 12 місяців.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!