Кільком українським експортерам вдалося протягнути за кордон “лівий” соняшник на 2 млрд грн.
Як повідомили виданню УНІАН у пресслужбі Одеської митниці, йдеться про трьох вітчизняних експортерів, у документах яких як отримувач значилася одна і та ж чеська компанія.
“Українські підприємства подали для митного оформлення вантаж – “насіння соняшника”. Згідно зі супровідними документами ця сільськогосподарська продукція прямувала до Болгарії, а договір на її поставку був укладений з чеською компанією”, – розповіли у пресслужбі.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
У одеських митників виникли сумніви у достовірності наданої інформації. Тому вони ініціювали перевірку та направили міжнародні запити. Зокрема, фахівці запросили підтвердження умов прямого транспортування товару до Болгарії як країни-отримувача. Крім того, треба було з’ясувати, чи відповідають дійсності зовнішньоекономічні відносини українських експортерів з чеською компанією.
“Наразі виявилось: жодних контрактів з українськими компаніями чеське підприємство не підписувало. Печатка, яка вказана на контракті, – недійсна. Більше того, банківський рахунок чехів, який вказаний у супровідних документах на вантаж, реальному рахунку іноземної компанії не відповідає”, – додали у пресслужбі.
Де наразі перебуває “лівий” соняшник – невідомо. Як зазначають митники, зараз у відношенні керівників українських підприємств-експортерів складено 89 протоколів на загальну суму понад 2,251 млрд грн. Йдеться про порушення митних правил за ст. 483 Митного кодексу України. Відповідні документи готуються для передачі до суду.
У пресслужбі уточнили: саме Феміда повинна розв’язувати питання, щодо винуватості експортерів. Тобто, якщо факт порушення буде доведено у суді, скарбниця нашої держави поповниться на вказану суму – понад 2 млрд грн, які внесуть експортери.
Нагадаємо, на українській митниці процвітають корупційні схеми, зокрема з нелегальним вивезенням українського зерна “зеленими коридорами” у Чорне море. Через це, за найскромнішими оцінками, держбюджет втратив 5,6 млрд грн.
Торік у грудні співробітники Бюро економічної безпеки України спільно з СБУ провели 30 обшуків у адмінприміщеннях Державної митної служби України, Одеської митниці та митних постах “Чорноморськ-порт”, “Південний порт”, “Одеса-порт” ДМС та за місцем проживання службових осіб Держмитслужби. Обшуки проводилися у межах розслідування масштабної схеми з ухилення від сплати податку в особливо великих розмірах при експорті зерна. Детективи БЕБ встановили причетність до схемного експорту понад 370 приватних суб’єктів господарювання та працівників Держмитслужби.
Встановлено, що підприємці скуповували зернові у приватних фермерів, сільгосппідприємств та великих агрохолдингів. Щоб “заплутати” торговельні ланцюги і уникнути сплати обов’язкових платежів до бюджету, комерсанти передавали продукцію з однієї “фірми-прокладки” до іншої. І тільки після цього збували зерно експортерам для продажу за кордон.. Зокрема підприємці, у період серпня-вересня 2022 року, вивезли понад 1 млн тонн зернових сумнівного походження через потужності зернових терміналів в Чорноморському, Південному та Одеському портах.
Читайте також: “Заощадили” 400 мільйонів на податках: БЕБ викрило на махінаціях постачальників продуктів до держструктур
Загальні орієнтовні збитки за 2022 рік, за умови недекларування доходу від згаданих експортних операцій у вигляді несплати податків, аналітики БЕБ оцінюють в 5,2 млрд грн.
Валерія Пепеля
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!