Новини    11 травня 2023 13:13

На Одеській митниці “просочився” за кордон “лівий” соняшник на два мільярди гривень


Кільком українським експортерам вдалося протягнути за кордон “лівий” соняшник на 2 млрд грн.

Як повідомили виданню  УНІАН у пресслужбі Одеської митниці, йдеться про трьох вітчизняних експортерів, у документах яких як отримувач значилася одна і та ж чеська компанія.

“Українські підприємства подали для митного оформлення вантаж  – “насіння соняшника”. Згідно зі супровідними документами ця сільськогосподарська продукція прямувала до Болгарії, а договір на її поставку був укладений з чеською компанією”, – розповіли у пресслужбі.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

У одеських митників виникли сумніви у достовірності наданої інформації. Тому вони ініціювали перевірку та направили міжнародні запити. Зокрема, фахівці запросили підтвердження умов прямого транспортування товару до Болгарії як країни-отримувача. Крім того, треба було з’ясувати, чи відповідають дійсності зовнішньоекономічні відносини українських експортерів з чеською компанією.

“Наразі виявилось: жодних контрактів з українськими компаніями чеське підприємство не підписувало. Печатка, яка вказана на контракті, – недійсна. Більше того, банківський рахунок чехів, який вказаний у супровідних документах на вантаж, реальному рахунку іноземної компанії не відповідає”, – додали у пресслужбі.

Де наразі перебуває “лівий” соняшник – невідомо. Як зазначають митники, зараз у відношенні керівників українських підприємств-експортерів складено 89 протоколів  на загальну суму понад 2,251 млрд грн. Йдеться про порушення митних правил за ст. 483 Митного кодексу України. Відповідні документи готуються  для передачі до суду.

У пресслужбі уточнили: саме Феміда повинна розв’язувати питання, щодо винуватості експортерів. Тобто, якщо факт порушення буде доведено у суді, скарбниця нашої держави поповниться на вказану суму – понад 2 млрд грн, які внесуть експортери.

Нагадаємо, на українській митниці процвітають корупційні схеми, зокрема з нелегальним вивезенням українського зерна “зеленими коридорами” у Чорне море. Через це, за найскромнішими оцінками, держбюджет втратив 5,6 млрд грн.

Торік у грудні співробітники Бюро економічної безпеки України спільно з СБУ провели 30 обшуків у адмінприміщеннях Державної митної служби України, Одеської митниці та митних постах “Чорноморськ-порт”, “Південний порт”, “Одеса-порт” ДМС та за місцем проживання службових осіб Держмитслужби. Обшуки проводилися у межах розслідування масштабної схеми з ухилення від сплати податку в особливо великих розмірах при експорті зерна. Детективи БЕБ встановили причетність до схемного експорту понад 370 приватних суб’єктів господарювання та працівників Держмитслужби.

Встановлено, що підприємці скуповували зернові у приватних фермерів, сільгосппідприємств та великих агрохолдингів. Щоб “заплутати” торговельні ланцюги і уникнути сплати обов’язкових платежів до бюджету, комерсанти передавали продукцію з однієї “фірми-прокладки” до іншої. І тільки після цього збували зерно експортерам для продажу за кордон.. Зокрема підприємці, у період серпня-вересня 2022 року, вивезли понад 1 млн тонн зернових сумнівного походження через потужності зернових терміналів в Чорноморському, Південному та Одеському портах.

Читайте також: “Заощадили” 400 мільйонів на податках: БЕБ викрило на махінаціях постачальників продуктів до держструктур

Загальні орієнтовні збитки за 2022 рік, за умови недекларування доходу від згаданих експортних операцій у вигляді несплати податків, аналітики БЕБ оцінюють в 5,2 млрд грн.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...