Новини    07 лютого 2023 09:11

Нардеп Гетманцев розповів про корупційні схеми на митницях із українським зерном


На українській митниці процвітають корупційні схеми, зокрема з нелегальним вивезенням українського зерна “зеленими коридорами” у Чорне море. Через це, за найскромнішими оцінками, держбюджет втратив 5,6 млрд грн. Цієї суми вистачило б на те, щоби закрити дефіцит скарбниці за цілий місяць.

Про це розповів голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Верховної Ради Данило Гетманцев (“Слуга народу”) в інтерв’ю NV.

За його словами, через корупцію митниця навіть не виконала план надходжень бюджету у 2022 році, надавши менш як 60% від встановленої суми.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Як приклад, Гетманцев навів схему з нелегальним експортом зернових, яку розслідує тимчасова слідча комісія в Раді. Зерно за цією схемою вивозиться без сплати податків та повернення валютної виручки.

При цьому “чорний експорт” відбувається безпосередньо зерновим коридором, організація якого дуже важко далася Україні. Схема покривається безпосередньо чиновниками митниці.

“Держава, армія взагалі нічого з цього не мають. Але є певні посадові особи, які сприяють цій схемі… Те, що ми знаємо у кримінальній справі… йдеться про суму 5,6 млрд грн, які недоотримав бюджет. Мені здається, що це дуже скромні підрахунки”, – наголосив нардеп.

Він додав, що профільний комітет ВР із літа-2022 домагався кадрового перезавантаження керівництва Митної служби. “Йдеться не тільки про три прізвища керівників (які вже були звільнені. – Ред.). Йдеться про керівників митниць, керівників, навіть посади… Системна корупція і стала причиною цих звільнень”, – наголосив Гетманцев.

Нагадаємо, співробітники Бюро економічної безпеки України спільно з СБУ провели 30 обшуків у адмінприміщеннях Державної митної служби України, Одеської митниці та митних постах “Чорноморськ-порт”, “Південний порт”, “Одеса-порт” ДМС та за місцем проживання службових осіб Держмитслужби. Обшуки проводилися у межах розслідування масштабної схеми з ухилення від сплати податку в особливо великих розмірах при експорті зерна. Детективи БЕБ встановили причетність до схемного експорту понад 370 приватних суб’єктів господарювання та працівників Держмитслужби.

Встановлено, що підприємці скуповували зернові у приватних фермерів, сільгосппідприємств та великих агрохолдингів. Щоб “заплутати” торговельні ланцюги і уникнути сплати обов’язкових платежів до бюджету, комерсанти передавали продукцію з однієї “фірми-прокладки” до іншої. І тільки після цього збували зерно експортерам для продажу за кордон.. Зокрема підприємці, у період серпня-вересня 2022 року, вивезли понад 1 млн тонн зернових сумнівного походження через потужності зернових терміналів в Чорноморському, Південному та Одеському портах.

Читайте також: “Заощадили” 400 мільйонів на податках: БЕБ викрило на махінаціях постачальників продуктів до держструктур

Загальні орієнтовні збитки за 2022 рік, за умови недекларування доходу від згаданих експортних операцій у вигляді несплати податків, аналітики БЕБ оцінюють в 5,2 млрд грн.

Детективи Бюро економічної безпеки України також викрили службових осіб товариства в ухиленні від сплати податків в особливо великих розмірах та забезпечили відшкодування завданих державі збитків на понад 9 млн грн. Особи протягом певного періоду, здійснювали фінансово-господарські операції з реалізації зернової продукції (пшениці, ячменю, кукурудзи) на адресу іншого суб’єкта господарської діяльності з ознаками “фіктивності”. Постачальник не здійснював реєстрацію податкових накладних на реалізацію зернових та не відображав відомості про прибуток підприємства.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...