Новини    29 березня 2023 18:08

Моніторинг на трубі — рішення, на яке довго чекала екоспільнота

Фактично мовиться про встановлення моніторингу за викидами “на трубі”, про необхідність якого вже тривалий час тривали дискусії.

28 березня Кабінет Міністрів України затвердив порядок запровадження автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин. Це важливий крок на шляху до євроінтеграції, зменшення промислового забруднення, а також доступу громадян до екологічної інформації та цифрової взаємодії.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

У Міндовкіллі наголосили, що фактично мовиться про встановлення моніторингу за викидами “на трубі”, про необхідність якого вже тривалий час тривали дискусії.

Мабуть, найбільше про очікування цього рішення до війни могли б розповісти жителі та екоактивісти Кривого Рогу, Дніпра, Запоріжжя, Маріуполя, Харкова або будь-якого іншого українського промислового міста. Зараз наша промисловість працює на чверть порівняно з довоєнним рівнем. Водночас Україну чекає повоєнне відновлення, і воно має відбуватися вже з новими сучасними правилами.

Україна впроваджує такі підходи та передбачає обов’язок для промислових підприємств встановити системи моніторингу викидів у повітря на своїх установках:

  • обов’язковим буде лише встановлення АСК на нове обладнання. На діюче устаткування ця вимога не поширюється;
  • бізнес матиме час підготуватися до нововведень – 5 років після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.

Дані з АСК передаватимуться до Міндовкілля автоматично, Міністерство аналізуватиме їх та публікуватиме на #ЕкоСистемі. Це дозволить нам налагодити сучасний цифровий обмін інформацією між бізнесом, державою та громадянами. У результаті кожен бачитиме як те чи інше підприємство впливає на стан атмосферного повітря, чи достатні та ефективні його заходи зі скорочення викидів, чи дотримується бізнес умов дозволів на викиди, а також наскільки ефективною є державна політика у цій сфері і що потрібно відкоригувати.

Читайте також: В Україні вироблятимуть унікальне органічне добриво із біомулу

Тобто держава оперуватиме достовірними даними, громадяни бачитимуть реальну ситуацію у себе в регіоні, бізнес зможе оцінити та спланувати, які заходи з екомодернізації ще потрібні, щоб мінімально впливати на довкілля.

Це і є європейський підхід, який ми прагнемо запровадити в Україні – наголосили у Міндовкіллі.

Нагадаємо, компанія Білла Гейтса Breakthrough Energy Ventures (BEV) інвестувала в стартап Rumin8, який розробив технологію скорочення викидів метану у тваринництві. Компанія готова виводити на світовий ринок технологію з доведеною ефективністю, засновану на фармацевтичному виробництві кормової добавки для скорочення метану.

Вчені з Німеччини та Нової Зеландії Повний знайшли спосіб знизити забруднення відходами від тваринництва. Вони прагнуть зменшити кількість аміаку, що потрапляє до ґрунтів і перетворюється на оксид азоту.

З метою застосування в Україні загальноприйнятих світових практик щодо СО2-нейтральності біопалива та стимулювання його використання для виробництва енергії Держенергоефективності спільно з Міненерго підготовлено низку закнопроєктів.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...