28 березня Кабінет Міністрів України затвердив порядок запровадження автоматизованих систем контролю викидів забруднюючих речовин. Це важливий крок на шляху до євроінтеграції, зменшення промислового забруднення, а також доступу громадян до екологічної інформації та цифрової взаємодії.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
У Міндовкіллі наголосили, що фактично мовиться про встановлення моніторингу за викидами “на трубі”, про необхідність якого вже тривалий час тривали дискусії.
Мабуть, найбільше про очікування цього рішення до війни могли б розповісти жителі та екоактивісти Кривого Рогу, Дніпра, Запоріжжя, Маріуполя, Харкова або будь-якого іншого українського промислового міста. Зараз наша промисловість працює на чверть порівняно з довоєнним рівнем. Водночас Україну чекає повоєнне відновлення, і воно має відбуватися вже з новими сучасними правилами.
Україна впроваджує такі підходи та передбачає обов’язок для промислових підприємств встановити системи моніторингу викидів у повітря на своїх установках:
- обов’язковим буде лише встановлення АСК на нове обладнання. На діюче устаткування ця вимога не поширюється;
- бізнес матиме час підготуватися до нововведень – 5 років після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.
Дані з АСК передаватимуться до Міндовкілля автоматично, Міністерство аналізуватиме їх та публікуватиме на #ЕкоСистемі. Це дозволить нам налагодити сучасний цифровий обмін інформацією між бізнесом, державою та громадянами. У результаті кожен бачитиме як те чи інше підприємство впливає на стан атмосферного повітря, чи достатні та ефективні його заходи зі скорочення викидів, чи дотримується бізнес умов дозволів на викиди, а також наскільки ефективною є державна політика у цій сфері і що потрібно відкоригувати.
Читайте також: В Україні вироблятимуть унікальне органічне добриво із біомулу
Тобто держава оперуватиме достовірними даними, громадяни бачитимуть реальну ситуацію у себе в регіоні, бізнес зможе оцінити та спланувати, які заходи з екомодернізації ще потрібні, щоб мінімально впливати на довкілля.
Це і є європейський підхід, який ми прагнемо запровадити в Україні – наголосили у Міндовкіллі.
Нагадаємо, компанія Білла Гейтса Breakthrough Energy Ventures (BEV) інвестувала в стартап Rumin8, який розробив технологію скорочення викидів метану у тваринництві. Компанія готова виводити на світовий ринок технологію з доведеною ефективністю, засновану на фармацевтичному виробництві кормової добавки для скорочення метану.
Вчені з Німеччини та Нової Зеландії Повний знайшли спосіб знизити забруднення відходами від тваринництва. Вони прагнуть зменшити кількість аміаку, що потрапляє до ґрунтів і перетворюється на оксид азоту.
З метою застосування в Україні загальноприйнятих світових практик щодо СО2-нейтральності біопалива та стимулювання його використання для виробництва енергії Держенергоефективності спільно з Міненерго підготовлено низку закнопроєктів.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!