Новини    10 січня 2018 17:35

Молочні підприємства завершили рік з прибутком у 32%. Чого чекати від галузі в 2018 році?


Українські молочні підприємства з сучасним виробництвом отримали прибутки у 32,5%. Про це повідомив економіст Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак у своєму Facebook.

«Плюс 32,5% – саме так було з прибутками від виробництва молока в 2017 році, по відношенню до 2016 року, у тих професійних виробників, ефективність виробництва у яких лишилася на рівні попереднього року. Ті ж, хто підвищив ефективність, мають додати до цих прибутків ще й ті відсотки. Що це означає? А це означає, що середній ефективний виробник молока, що має  500 голів, отримав додатково 2-3 млн грн. прибутку за 2017 рік», – повідомив експерт.

За його словами, умовна прибутковість виробництва сягнула показників 2014 року. Але за цей час значно зросла його якість.

«Хочу поділитися ще однією цікавою цифрою, як говорить про унікальність 2017 року для молочників – це був найстабільніший рік в історії молочної галузі України! Загальна сума абсолютних коливань українського молочного індексу за рік склала 46%. Іншими словами, показник прибутковості галузі коливалася в 2,1 рази менше, ніж лише рік тому! Нічого подібного ще ніколи в історії Українського молочного бізнесу не було.

На його думку, стабільність цін на молоко дасть можливість прогнозувати і фіксувати її ціну на весь рік. Також фахівець прогнозує збільшення конкуренції на ринку молока.

«Практично всі ефективні виробники розширяють виробництво. І ці приклади успіху не дають спокійно спати їхнім сусідам, багато з яких також наважилися на модернізацію молочних ферм. Яскравим показником розвитку професійного виробництва молока в Україні, особисто для мене, є значне збільшення попиту на кваліфікованих працівників галузі. Якщо ще на початку 2017 року в Україні в молочних господарствах працювали ветлікарі з зарплатами на рівні 4-5 тис. грн на місяць, то зараз на вакансії ветлікарів із зарплатою нижче 8-10 тис. бажаючих знайти дуже важко», – зауважив економіст.

Також за прогнозами експертів ФАО, у 2018 році зросте виробництво молока у професійних господарствах і зменшення ціни на молоко від господарств населення.

«За нашими прогнозами, в Україні очікується збільшення пропозиції якісного молока від професійних господарств. Здешевлення молока від господарств населення завдяки потенційному вилученню молока другого ґатунку з офіційної переробки. Це абсолютно не означає, що це молоко не надійде на переробку. Насправді, провідні переробники вже давно його не беруть, а ті хто брав, а також «тіньові» переробники, які брали, так і будуть брати це молоко, просто воно буде їм коштувати менше. Вже коштує менше, до речі», – наголосив Андрій Ярмак.

Та додав, що українським виробникам потрібно серйозно замислитись над розширенням частки експорту своєї продукції, аби закінчити цей рік на такому ж рівні, як і 2017 рік.

«Занадто повільне підвищення ефективності переробки молока в Україні і занадто слабка робота з просування експорту молочних продуктів порівняно з розвитком виробництва.  Тому, якщо нас не підтримає світовий ринок, прибутки виробників молока в 2018 році, з високою імовірністю, знизяться. Я думаю, що варто очікувати зниження УМІ на 10 процентних пунктів. Тому, тим, хто хоче заробити стільки само грошей, як в цьому році, варто пошукати способів підвищення ефективності десь на 10%. Для більшості виробників, що й далі доять непристойні 4-5-6 тонн на корову за рік, це цілком до снаги. Звичайно, якщо є бажання», – додав економіст ФАО.

За прогнозами, Міністерства сільського господарства Сполучених Штатів Америки виробництво молока в Україні в цьому році складе 10,25 млн тонн, проти 10,3 млн тонн у 2017-му. Про це йдеться у повідомленні Інфо-Шувар.

Головним фактором зниження надоїв аналітики називають зменшення поголів’я. Компенсувати його не допоможе навіть збільшення продуктивності корів.

«Натомість, у світі виробництво молока буде рекордним — 510 млн тонн, що на 9 тис. тонн більше, ніж торік. У 2018-му продовжать скорочувати стадо переважно дрібні виробники. А от великі комерційні підприємства підтримає зростання на світовому ринку», – йдеться у прогнозі.

Поки ж світові ціни демонструють зниження. І така тенденція спостерігатиметься весь перший квартал, вважають в Асоціації виробників молока.

«Середня ціна може впасти до $31-33 за 100 кг. Все залежатиме від об’ємів виробництва в ЄС і Новій Зеландії. А також рішення Єврокомісії щодо запасів сухого молока», — коментує Яна Музиченко, аналітик асоціації.

До слова, за попередній місяць закупівельні ціни на молоко в Україні просіли на 0,2 грн/кг. Екстра ґатунок на кінець грудня коштував 10,1 грн/кг, вищий — 9,2 грн, перший — 9 грн.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...