Новини    05 грудня 2017 11:05

Кожна шоста інвестиційна гривня у 2017 році була залучена до агросектора


Лідером по залученню інвестованих коштів в АПК є Полтавська область. Такі дані містяться в аналізі Євро-Рейтингу щодо вкладення коштів в агросектор за останні чотири роки.

Так, з початку 2014 року суттєво змінилась структура інвестицій.

«Україна внаслідок війни з Росією загубила частину традиційно промислових територій, кардинально змінились транзитні та експортні потоки. На фоні цих змін не дивно, що інтерес інвесторів сконцентрувався на агросекторі. Про це кажуть і цифри: якщо у 2013 було вкладено в АПК 18,6 млрд.грн., то у 2016 — 50,5 млрд.грн. За 9 місяців цього року інвестовано 41 млрд.грн, ми прогнозуємо, що в цілому за рік ми досягнемо показника у 65-70 млрд.грн, тобто майже учетверо більше, ніж у довоєнні роки», – прокоментував Landlord генеральний директор Євро-Рейтинг Григорий Перерва.

За ці роки зріс не тільки обсяг інвестицій у агросектор у національній валюті, а й доля у загальному обсязі. У 2013 році АПК залучав 7,4% капітальних інвестицій, у 2017 – 15,8%, тобто кожна шоста гривня зараз йде на розвиток агросектору.

Доля капіталовкладень у основні галузі економіки у 2013 г., %

Доля капіталовкладень у основні галузі економіки за 9 місяців 2017 г., %

Кожна з дев’яти областей за останні 9 місяців зуміла залучити в розвиток АПК понад 2 млрд.грн, а Полтавська, Винницька та Київська – більше 3 млрд.грн.

Області України з найбільшим обсягом інвестицій в АПК, 9 місяців 2017, млн.грн.

Жодна з областей Західної України не змогла досягти 1 млрд.грн за той самий час.

Області України з найменшим обсягом інвестицій у АПК, 9 міс.2017, млн.грн.

«Зовсім не дивно, що найбільші за обсягом інвестиції цього року пішли у Центральні та Північно-Східні регіони, адже там значні площі посівних земель та розвинене рослинництво. Тому для оцінки інтенсивності інвестицій ми взяли ще два показники, а саме на одиницю с/г земель та на активні підприємства АПК», – розповідає Григорій Перерва.  І картина змінилась кардинально: у ТОП-3 регіонів, у які найефективніше інвестували, попали Волинська, Ровенська та Винницька області.

Області України за найбільшим обсягом інвестицій на 1 га с/г площ, 9 міс.2017, тис грн/га.

Щодо показника інвестицій на одне активно діюче підприємство, то він, за думкою Григорія Перерви, демонструє концентрацію великих агрохолдингів чи міжнародних компаній на окремих територіях. «Як на мене, про інвестиційну активність у регіоні говорить показник залучень на 1 га землі», – каже Григорій Перерва.

Області України з найбільшим обсягом інвестицій на 1 активно діюче підприємство агросектору, 9 міс.2017, тис грн/1 підприємство

«Добра новина: аграрії значні кошти вкладають у модернізацію машин та обладнання. А ще переорієнтуються з рослинництва на тваринництво», – каже Григорій  Перерва. Майже половина інвестпроектів цього року пов’язана за тваринництвом (скотарство 25%, свинарство 14%, птахівництво 10%).  Зі зберіганням та переробкою зерно- та технічних культур пов’язані 21% проектів.

Більш конкурентне тваринництво допоможе знизити залежність агросектору від коливань попиту на продукти рослинництва на світових ринках. Тваринництво отримало від держави статус пріоритетної галузі у агросекторі. На його розвиток у бюджеті 2018 рік закладено 2,3 млрд грн, це у 13,5 разів більше, ніж 0,17 млрд.грн з цьогорічного бюджету. Але чи буде успішною така підтримка з боку держави? Поки складно прогнозувати», – каже він.

При цьому експерт нагадує, що незважаючи на те, що агросектор – лідер по інвестпривабливості, але капітальні вкладення останніх років – це гроші вітчизняних інвесторів, грантові програми  та технічна допомога, інколи державна підтримка.

«Поки не буде відкрито ринок землі, класичних інвестицій годі чекати. При цьому кожен рік затримки цього кроку консервує штучний інвестиційний голод, що стримує розвиток у цілому агросектору», – резюмує Григорій Перерва.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!
Ще немає новин у цій стрічці ...