Новини / Аналітика     07 лютого 2019 14:48

Хто їстиме британську рибу? Brexit загрожує європейським рибалкам

Вихід Британії з ЄС у березні загрожує більшій частині рибальського бізнесу на континенті. Французи вкрай стурбовані тим, що не зможуть рибалити в британських угіддях, які починаються всього за десяток миль від берегів Франції. Спори про права риболовлі ризикують перерости в серйозні конфлікти.

Про це повідомляє Bloomberg.

Хоча Brexit означає вихід з ЄС лише однієї країни з 28 членів, представникам рибальського бізнесу Європи є за що переживати: Велика Британія має найбагатші рибальські угіддя ЄС і другий за величиною флот після Іспанії.

Після виходу Великої Британії з ЄС британські води повернуться до суверенного контролю.  Еммануель Макрон дав зрозуміти, що Франції потрібен постійний доступ до вод. Водночас британський прем’єр-міністр Тереза ​​Мей наполягла на тому, що Британія не продаватиме права на риболовлю, щоб виграти концесії в інших областях.

ЧитайтеВООЗ зрівняла виробників пальмової олії з лобістами тютюну. Промисловці вимагають спростування

«Найважливішим є те, що Велика Британія стає незалежною прибережною державою, коли вона залишить ЄС, але ми наближаємось до 31 березня, не знаючи яким шляхом підемо», – говорить Barrie Deas, виконавчий директор Британської національної федерації рибальських організацій (NFFO).

Рибалки чекають, що політики досягнуть певної згоди, проте зараз ситуація лишається напруженою.

Позиція французьких рибалок

У портах по всьому північно-західному узбережжю Європи французькі рибалки зробили величезні ставки, що продовжують доступ до британських вод. Якщо вони втратять право рибалити в цих водах, це завдасть величезних збитків їх бізнесу.

Скажімо французький підприємець Jean-Pierre Sagot незадовго до референдуму Brexit у 2016 р. зробив замовлення на новий 25-метровий траулер вартістю 4,5 млн євро. Sagot каже, що витрачає близько половини свого часу в британських водах і побоюється, що тепер він не зможе покрити свої боргові платежі.

Gerard Maubert, який керує C2MC – автотранспортною лінією, яка вже 35 років купує рибу в Британії та транспортує її до Булоні для обробки, стурбований тим, що Brexit означатиме збільшення санітарних перевірок і митних платежів. Він вважає, що витрати на перевезення риби з Британії до Булоні зростуть втричі.

Позиція британських рибалок

Британські рибалки в більшості голосували за Brexit, сподіваючись, що обмеження входу кораблів з континенту дасть змогу їм оновити свій бізнес.

Організація морського управління Великобританії оприлюднила такі дані:

  • У 1973 р., коли країна приєдналася до ЄС, судна Великої Британії виловлювали близько 1 млн т морепродуктів.
  • У 2016 р. обсяги скоротилися до 550 тис. т, у той час як неанглійські човни виловили 800 тис. т у водах країни.

Британські риболовецькі асоціації вважають, що уряд країни повинен наслідувати Норвегію, яка щорічно веде переговори про доступ до своїх водних басейнів з інших країн.

«Ми хотіли б бачити угоди, які обмінюються ресурсами однаково… Але безкоштовний обід, який забрав 60% нашої риби, має закінчитися», – говорить Aaron Brown, шотландський рибалка, засновник групи Fishing for Leave, яка проводила кампанію за Brexit.

Чого чекати

«Британці не в змозі спожити всю рибу, що забирається в їхніх водах. Вони потребують доступу до наших ринків», – обурюється Daniel Fasquelle, член французького парламенту.

Спори про права риболовлі ризикують перерости в серйозні конфлікти. У серпні минулого року французький рибалка проштрикнув британське судно, щоб не дати йому зайняти місце у французьких водах після закінчення сезону. Хоча конфронтація не має нічого спільного з Brexit, вона ілюструє, наскільки серйозно гравці ставляться до питання доступу.

«Ніхто не знає, що станеться, – говорить Pierre-Yves Dachicourt, капітан 24-метрового траулера. – Все, що ми знаємо, це те, що риба не дбає про кордон, і на французькому боці їй не вистачає місця».

Landlord раніше повідомляв про те, що риба годує рослини – створено унікальний акваріум для вирощування овочів.

Фото: Bloomberg

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також