Новини    13 листопада 2022 18:09

Експерти назвали найризиковіші культури для довгострокового зберігання без електрики

Соняшник через біологічну активність має збільшену схильність до самозігрівання, і якщо цей процес в зерновій масі зайде далеко, то можливо надалі виникне тління та загоряння насіння

У разі довгострокових відключень електрики через ракетні обстріли самими ризиковими культурами для зберігання на елеваторах стануть соняшник та соя. Про це Elevatorist розповіли учасники ринку.

Через відсутність вентиляції в силосах з соняшником негативні процеси можуть розпочатися вже на 2-3 тиждень. Соняшник через біологічну активність має збільшену схильність до самозігрівання, і якщо цей процес в зерновій масі зайде далеко, то можливо надалі виникне тління та загоряння насіння. Особливо небезпечні ці процеси у бетонних силосах.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Силоси ЗОГ високі та вузькі. Стандарт висоти, як правило, 31 метр. Вірогідність злежування зерна в ньому досить висока. Якщо почнеться процес самозігрівання і соняшник злежиться там, то дістати його буде ну дуже важко, скажімо так. Вийде така монолітна пробка, яку розбити можна буде тільки за допомогою промислових альпіністів, або якщо вибивати частину стіни”, — пояснює керівник “АПК “Новаагро” Дмитро Доброштан.

Гасити ж соняшник, що зайнявся, то дуже нелегка справа. В бетонному силосі це стане справжньою катастрофою для підприємства. Пожежа в металевому також малоприємна подія, але тоді хоч решта силосів вціліє. Тож краще за все буде зберігати цю культуру у підлогових складах, де за умов відсутності електрики можна контролювати температуру зернової маси термощупами.

Читайте також: Чи є вигідніша альтернатива полімерним рукавам для зберігання зерна – думка

Ще одна культура, яка може самозайматися, хоча і не в такому “класичному” розумінні, як соняшник, — це соя. Заступниця директора з якості “Білозаводського елеватора” Тетяна Под’ячева розповіла, що при неправильному зберіганні соя може перетворитися на вугілля.

“При вологості вище 12% у сої починаються процеси самозаймання. Не те щоб вона горіла полум’ям, але культура повільно, сама собою, руйнується і перетворюється у вугілля, просто стає чорною”, — каже Под’ячева.

Тому сою з великою часткою такого зерна потрібно частіше вентилювати, щоб зберегти необхідну якість партії в процесі зберігання. В цьому контексті тривалі відключення електрики можуть принести проблеми, якщо на елеваторах є великі партії сої.

Нагадаємо, вартість зберігання зерна в рукавах в десятки разів менша, ніж вартість зберігання на елеваторі. Якщо на елеваторі цифри становлять — 1180 грн/т, то в полімерних рукавах — 16,6 грн/т на місяць.

Наразі гостро постає питання у зберіганні. На допомогу приходить альтернатива елеваторам – полімерні рукави. Цього сезону навіть господарства з елеваторами використовуватимуть полімерні рукави для розширення потужностей зберігання.

Рентабельність зберігання зерна в рукавах протягом перших трьох місяців становить 10%. Якщо ж зберігати зерно в такий спосіб довше, то з кожним наступним місяцем рентабельність зростає на 20-25%.

Для будівництва тимчасових зерносховищ потрібно відповідно підготувати достатньо великі площі земельної ділянки. Асфальт, бетон — це можлива перспектива, але на сьогодні для більшості аграріїв це не актуально.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...