Новини / Аналітика     22 вересня 2022 17:44

Вартість зберігання зерна в рукавах в десятки разів менша, ніж на елеваторі – експерт

Зберігання зерна в рукавах з урахуванням вартості рукава і використанням техніки по пакуванню і розпакуванню коштує 300 грн/т.

Вартість зберігання зерна в рукавах в десятки разів менша, ніж вартість зберігання на елеваторі. Якщо на елеваторі цифри становлять — 1180 грн/т, то в полімерних рукавах — 16,6 грн/т на місяць. Розрахунки навела директорка “Агроземлересурс” Олена Флорес в матеріалі Latifundist “Засукати рукава і діждатися кращих цін. Плюси і мінуси зберігання зерна в рукавах”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Довезти зерно до елеватора обійдеться аграрію мінімум у 300 грн/т. Ще потрібно буде заплатити 50 грн/т за приймання та 100 грн/т в місяць віддавати за зберігання. Якщо, наприклад, зерно аграрій зберігає на елеваторі 6 місяців, то це обійдеться йому в 600 грн/т. У підсумку за півроку заплатить 950 грн/т. До цієї суми додамо відвантаження з елеватора, яке коштує мінімум 230 грн/т. Отже, кінцевий результат — 1180 грн/т.

Водночас зберігання зерна в рукавах з урахуванням вартості рукава і використанням техніки по пакуванню і розпакуванню коштує 300 грн/т. Тримаючи зерно в рукавах 18 місяців, вартість зберігання становитиме 16,6 грн/т на місяць.

Читайте також: Як обрати мінітрактор для сільськогосподарської діяльності

“В чому ще вигода? Коли зерно лежить у тебе в господарстві, ти сам приймаєш рішення: коли, по якій ціні та скільки продавати. Якщо продавати з елеватора, то ти або підв’язаний під його ціни (коли продаєш йому), або повинен ставати у величезну чергу на відвантаження (коли хочеш продати третій стороні). Тому, якщо обирати: продати нижче собівартості, не прибирати взагалі, або ж запакувати свій врожай у рукави і почекати момент — аграрії обирають останній”, — вважає Флорес.

Запаковувати можна і вологе зерно, але в такому разі зменшиться строк зберігання. Наприклад, у рукава можна закладати зерно, вологість якого буде вища на 5-10% за вимоги ДСТУ, тільки зберігати його можна буде лише 3 місяці. Зерно з вологістю вищою на 2-3% можна зберігати до 6-7 місяців.

Експертка зазначила, що зараз більш ніж половина клієнтів її компанії запаковують урожай минулого року, тому що це вже сухе зерно, і вони не хочуть продавати його по низькій ціні. В умовах, коли є невпевненість у завтрашньому дні, потрібно виходити з ситуації з найменшими затратами.

Читайте також: Чи є вигідніша альтернатива полімерним рукавам для зберігання зерна – думка

Після повномасштабного вторгнення попит на рукава для зберігання зерна зі сторони українських аграріїв зріс на 30-50%. Іноземні виробники полімерних рукавів навіть заявляли у червні, що не можуть швидко виготовити необхідну кількість продукції, щоб забезпечити нинішній попит не тільки українських аграріїв, а й аграріїв інших країн.

За півроку війни українські аграрії зуміли переналаштуватися на нові ланцюги експорту. Але всі об’єми зерна вивезти неможливо. Тому зберігання у рукавах — це не тільки альтернатива, а й необхідність в умовах переповненості елеваторів, відсутності власних складів та інвестицій на побудову модульних конструкцій.

Нагадаємо, наразі гостро постає питання у зберіганні. На допомогу приходить альтернатива елеваторам – полімерні рукави. Цього сезону навіть господарства з елеваторами використовуватимуть полімерні рукави для розширення потужностей зберігання.

Рентабельність зберігання зерна в рукавах протягом перших трьох місяців становить 10%. Якщо ж зберігати зерно в такий спосіб довше, то з кожним наступним місяцем рентабельність зростає на 20-25%.

Для будівництва тимчасових зерносховищ потрібно відповідно підготувати достатньо великі площі земельної ділянки. Асфальт, бетон — це можлива перспектива, але на сьогодні для більшості аграріїв це не актуально.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також