Новини / Елеватори     08 червня 2022 16:53

Як “рукава” для зберігання зерна можуть врятувати аграріїв та зберегти врожай

Експерти зі зберігання зерна в рукаві наголошують, що зерно не потрібно додатково обробляти протруйниками перед зберіганням.

Через блокування портів російською федерацією Україна не встигає вивезти зерно попереднього врожаю. За різними оцінками, сьогодні на складах зберігається близько 20 млн тонн зернових та олійних культур. А вже 12 червня стартують жнива у південних регіонах країни. Тому гостро постає питання у зберіганні. На допомогу приходить альтернатива елеваторам – полімерні рукави. Цього сезону навіть господарства з елеваторами будуть використовувати полімерні рукави для розширення потужностей зберігання, пише Agravery.

 “Велика кількість продукції залишилася на складах, то ж відчуваємо дуже гостру проблему у її реалізації. Купляємо рукава і техніку, щоб пакувати продукцію”, – виконавчий директор кооперативу ПУСК Олександр Буюклі.

Своєю чергою, комерційний директор Grain Alliance Таір Мусаєв зазначив, що компанія втратила частину елеваторів внаслідок бойових дій. Між тим, близько третини врожаю минулого року залишилося на елеваторах компанії. Тож для заміщення дефіциту елеваторних потужностей використовуватимуть різні варіанти: і рукава, і перебудову сівозміни.

Поліетиленові рукава (silo bag) – це альтернатива силосним сховищам та елеваторам. Вони можуть сягати від 30 до 1500 метрів в довжину і до 3 метрів в діаметрі. Але в Україні частіше за все використовують мішки з діаметром 2,7 метра і від 60 до 90 метрів в довжину. До 24 лютого щорічно в країні зберігалось в рукавах від 5 до 6 млн тонн зернових. Для порівняння в Аргентині щорічно в рукавах зберігають близько 42 млн тонн. Фактично через зручність та дешевизну, рукава в цій південноамериканській країні дали поштовх для розвитку сільського господарства.

Переваги зберігання зерна в рукавах пояснюються тим, що:

  • зазвичай зерно не потрібно далеко везти для зберігання,
  • не потрібно будувати елеватори або чекати у чергах до них,
  • є можливість точніше сортувати зерно,
  • відсутня необхідність в обробці зерна від шкідників,
  • зберігання може сягати до 18 місяців (а при правильному підході і до 24),
  • зберігання не залежить від погоди: дощ, сніг, прямі сонячні промені, спека і холод від -500С до +500С. Фактично — немає ніяких обмежень.

Експерти зі зберігання зерна в рукаві наголошують, що зерно не потрібно додатково обробляти протруйниками перед зберіганням. Через те що зерно герметично закривається рукавом, через 10-20 днів в ньому гинуть всі шкідники. Це відбувається завдяки тому, що зерно ще деякий час “дихає” – споживає кисень, плюс комахи і мікроорганізми зменшують рівень кисню. Коли їм стає нічим дихати, шкідники гинуть. Тим часом вуглекислий газ — природний консервант, сприяє збереженню зерна.

Довідка. Зерновий рукав — це у прямому й переносному розумінні гнучкий логістичний актив. Суть технології — зберігання зерна без доступу повітря. Ця мета досягається шляхом створення у пластиковому рукаві середовища, де під час дихання збіжжя та мікроорганізмів змінюється склад атмосфери — знижується рівень кисню заміщенням вуглекислого газу. Відбувається консервація зерна, всі шкідники й жучки відповідно гинуть. Заготовлені у такий спосіб зернові зберігають свої якісні характеристики, а втрат — мінімум.

Нагадаємо, рентабельність зберігання зерна в рукавах протягом перших трьох місяців становить 10%. Якщо ж зберігати зерно в такий спосіб довше, то з кожним наступним місяцем рентабельність зростає на 20-25%.

Раніше Landlord повідомляв, що на елеваторах відмовляються брати зерно на зберігання у сторонніх поклажодавців, оскільки його потрібно сушити. Оскільки ціна на газ може зрости ще більше, то на елеваторах не можуть визначитись із цінами на послуги.

Також стало відомо, що Індекс цін на зернові ФАО у травні становив у середньому 173,4 пункту, що на 3,7 пункту (2,2%) більше, ніж у квітні, і на 39,7 пункту (29,7%) вище значення у травні 2021 року. Міжнародні ціни на пшеницю зростають четвертий місяць поспіль, збільшившись на 5,6% в травні, і в середньому на 56,2% вище їхньої минулорічної вартості й лише на 11% нижче рекордного рівня, досягнутого в березні 2008 року.
Анна Лиса
Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також