Новини / Аналітика     16 березня 2023 13:13

До сьогодення ще не добралися: АМКУ перевіряє ціноутворення на ринку яєць від 2016 року


Антимонопольний комітет України (АМКУ) здійснив масштабне дослідження вітчизняного ринку курячих яєць протягом 2016-2020 років. Перевірки виявили певні порушення.

Про це інформує пресслужба АМКУ.

Як зазначається, регулятор схвалив звіт щодо результатів дослідження вітчизняного ринку курячих яєць. Дослідженням фахівці хотіли оцінити стан конкурентного середовища на ринку та виявити проблемні моменти.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

АМКУ дійшов висновку, що вартість яєць в межах України відрізнялась несуттєво, якість та споживчі властивості під час правильного зберігання та транспортування не змінювалися, а тому не існувало бар’єрів для їх транспортування.

При цьому імпорт курячих яєць становив тільки 0,01% у загальному обсязі ринку, тому не відігравав суттєвої ролі при формуванні конкуренції на території країни, тоді як експорт зростав. Упродовж 2017, 2018 і 2019 років стосовно 2016 року зростання становило 73,9%, 109% і 165,5% відповідно, а 2020-го експорт знизився за рівень 2018 року. Імпорт був слабий порівняно з експортом, оскільки українські виробники забезпечують потреби внутрішнього ринку. У країну імпортують переважно птахівницькі господарства з метою поповнення власного поголів’я.

Виявлені порушення

Під час дослідження фахівці виявили 18 можливих порушень економічної конкуренції з боку представників групи компаній “Авангард”. Вони стосувалися оренди потужностей для виробництва яєць без відповідного дозволу. В кінці 2021 року всіх відповідачів у справі оштрафували на 10,7 млн гривень. Інших порушень у 2018-2020 роках АМКУ не виявив.

Нове дослідження

Антимонопольний комітет почав нове масштабне дослідження вітчизняного ринку курячих яєць після рекордного здорожчання у 2022 році. Воно стартувало наприкінці року, результати поки що не оприлюднили.

Нагадаємо, торік Антимонопольний комітет України розпочав дослідження причин збільшення цін на курячі яйця у вересні – жовтні 2022 року. Як зауважують в Комітеті, навіть з огляду на всі тяжкі економічні наслідки війни, стрімке підвищення цін на курячі яйця (приріст вартості яєць у вересні 2022 року, порівняно з червнем 2022 року, становив близько 54%) може не мати об’єктивних причин.

Компанія “Овостар Юніон”, виробник яєчних продуктів, першою в Україні представила продукцію у категорії Ready-to-Cook – яйце варене очищене.

Міністерство аграрної політики та продовольства України оприлюднило проєкт наказу “Про затвердження Вимог до курячих яєць”.

Тим часом аналітики прогнозують, що в Україні ціни на курячі яйця можуть знизитися на 10-15% вже в лютому-березні цього року. Ще більше здешевлення на яйця очікується після Великодня – 35-40%.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також