Новини / Політика     16 травня 2019 15:48

До однієї доби скорочений термін позапланової перевірки в разі отруєння бджіл

Мінагрополітики погоджуватиме позапланові перевірки Держпродспоживслужби протягом доби. Надалі цей термін скоротять до кількох годин, щоб ефективно боротися з неправильним використанням ЗЗР.

Про це Мінагрополітики повідомило на своєму офіційному порталі.

Механізм взаємодії такий:

 • у разі отруєння бджіл пестицидами, територіальні органи Держпродспоживслужби направляють до Мінагрополітики електронні запити;
 • одночасно територіальні органи інформують центральний апарат служби;
 • паралельно всі офіційні документи проходять в Мінагрополітики всі етапи погодження.

«Це дає можливість максимально швидко та ефективно проводити процедуру погодження перевірки», – каже Микола Мороз, гендиректор директорату безпечності та якості харчової продукції Держпродспоживслужби.

Читайте: НААН готова надати аграріям розробки щодо захисту бджіл від пестицидів

Інший напрям боротьби з неправильним застосуванням засобів захисту рослин – інформаційна робота з фермерами та пасічниками. Йдеться про зобов’язання пасічників реєструвати пасіки, а фермерів – повідомляти населення заздалегідь про обробку посівів та дотримуватися санітарно- захисних зон: обробляти посіви можна не ближче, ніж за 300  метрів до населених пунктів. Обробку дозволяється проводити лише у ранкові та вечірні години, враховувати погодні умови.

Як раніше повідомляв Landlord, у квітні пасічники оголосили про акцію протесту проти отруєння бджіл ЗЗР.

Аналітика        15 серпня 2019 14:24

Землі загрожує повне зникнення бджіл до 2119 року: 5 вражаючих фактів

Бджоли відіграють вирішальну роль у виробництві фруктів, овочів та горіхів. Без запилення бджолами люди повинні були б попрощатися з деякими найпоживнішими продуктами (або платити за них дуже високі ціни). Вчені підрахували, що світ може втратити всіх комах через 100 років.

Про це повідомляє Business Insider.

Згідно з дослідженнями, проведеними у США:

1. Минулого року 40% колоній медоносних бджіл у США загинули або зникли – це була найбільша втрата бджіл, зафіксована в зимовий сезон.

2. Дослідники встановили, що загальна популяція всіх комах на планеті зменшується щороку на 2,5%. Якщо ця тенденція триватиме без змін, то до 2119 р. на Землі може взагалі не залишитися комах.

«Через 10 років у вас буде на чверть менше, через 50 років залишилося лише половина, а через 100 років у вас нічого не буде», – заявив співавтор дослідження Франциско Санчес-Байо.

За словами дослідників, ця втрата може спричинити «катастрофічний крах екосистеми Землі».

Читайте: У найближчі 12 років вартість їжі зросте, а її кількість у світі скоротиться – новий звіт ООН

3. Учені досі не з’ясували, що саме вбиває бджіл, але потенційні причини поділяються на 4 категорії:

Збудники хвороб. Нові віруси та новий грибковий кишечник-паразит убивають бджіл у всьому світі.

Шкідники. У вулики також можуть потрапляти паразитичні кліщі. Сьогодні багато кліщів стійкі до пестицидів.

Стрес. Людська діяльність також може підвести бджолині сім’ї до краху. Бджоли, як і люди, не можуть залишатися здоровими, споживаючи лише один вид їжі, тому, оскільки все більше ферм вирощують на масштабних площах культури одного виду, бджолам доводиться літати занадто далеко, щоб отримати необхідне харчування.

Зміни клімату та міський розвиток ще більше шкодять середовищу існування бджіл.

Пестициди. Пестициди, внесені на полях, також відіграють певну роль. Деякі є отруйними для бджіл і були безпосередньо пов’язані із загибеллю бджолиних сімей, тому зокрема Агентство охорони навколишнього природного середовища США (EPA) заборонило цього року 12 пестицидів, шкідливих для бджіл.

4. Бджоли стають настільки дефіцитними і настільки цінними, що люди крадуть вулики із мигдалевих садів у Каліфорнії та продають їх за височенними цінами.

5. Сьогодні у США залишилося тільки 2,5 млн медоносних колоній – це менше половини бджолиних поселень, якими вони могли похвалитися в 1940-х роках.

Світ без бджіл. Що це означає?

 • Без бджіл, які запилюють рослини, врожайність сільськогосподарських культур знизиться приблизно на 35%, а 87 провідних продовольчих культур у світі зазнали б нищівного впливу.

Деякі з улюблених продуктів можуть стати рідкісними і дорожчими, або, можливо, зовсім зникнуть (ягоди, какао, яблука, груші, гарбуз, авокадо, цибуля, огірок та капуста багато в чому залежать від бджолиного запилення).

 • Те саме стосується горіхів і насіння. Зокрема мигдаль повністю залежить від бджіл для запилення.

Щороку пасічники США привозять на мигдалеві ферми Каліфорнії з усієї країни більше 31 млрд медоносних бджіл для запилення мигдальних дерев. Кожне дерево сприймає запилення близько 5 днів.

Каліфорнія виробляє 80% світового мигдалю, і тільки мигдалеві сади Каліфорнії щорічно потребують 1,3 млн бджолиних сімей – понад половину існуючих колоній у США. За прогнозами USDA, ця потреба буде зростати, оскільки світ вимагає більше мигдалю.

 • Без бджіл нам також доведеться попрощатися з ранковою кавою або принаймні заплатити за це набагато більше.

Кавові рослини можуть запилюватися самі, але їм потрібна допомога бджіл для отримання великих урожаїв. Їх квіти відкриті для запилення лише 3–4 дні. Якщо квіти не запилюються, рослина набагато більш вразлива до захворювань.

 • Більше половини споживаного жиру в усьому світі може опинитися під загрозою без бджіл, оскільки всі світові олійні культури принаймні частково покладаються на бджолине запилення.
 • Втрата бджіл навіть може означати втрату одягу, який ми любимо, якщо він виготовлений з бавовни. Бавовна потребує 8 колоній медоносних бджіл з гектара – понад 2000 на квадратну милю.

У світі, звичайно, є й інші запилювачі, але бджоли найкращі.

Landlord раніше повідомляв про те, як запобігти отруєнню бджіл: покрокова інструкція для пасічника.

Поділися

Фінанси        07 серпня 2019 09:36

Фермери отримали від держави  68,4 млн грн компенсацій

Держпідтримку станом на 5 серпня отримало 1789 фермерських господарств.

Про стан виплати компенсацій за програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» за грудень 2018 року – травень 2019 року відзвітувало Мінагрополітики.

За даними міністерства, компенсації сплачені за такими напрямками:

 • на часткову компенсацію вартості техніки та обладнання для 864 отримувачів пішло найбільше коштів від програми – 46,1 млн грн;
 • здешевленням кредитів скористалося 909 отримувачів на суму 22,2 млн грн;
 • на часткову компенсацію витрат для 16 отримувачів, пов’язаних з наданими дорадчими послугами у сільському господарстві пішло 142 тис. грн;

У міністерстві додали, що за травень поточного року планується виплата державних субсидій на суму 12,9 млн грн, на основі реєстрів, отриманих від уповноважених банків та Укрдержфонду.

Субсидії розподілилися так:

 • на одиницю угідь, що обробляються для новостворених фермерських господарств – 2,4 млн грн (41 отримувач);
 • на одиницю оброблюваних угідь для фермерських господарств (крім новостворених) – 10,5 млн грн (345 отримувачів).

Читайте: Державна підтримка фермерів: що зміниться у 2020 році

Крім того, за червень близько 1300 фермерським господарствам виплатять 56 млн грн держпідтримки.

Раніше Landlord розповідав про те, що фермери пропонують змінити в розподілі коштів держпідтримки.

Поділися

Рослинництво        06 серпня 2019 10:03

Урожай зернових зібрано на 91% прогнозованої площі — Мінагрополітики

Cвіжі дані про жнива-2019: станом на 5 серпня аграрії України зібрали 35 млн тонн зернових і зернобобових культур з площі 9,1 млн га.

Про хід збирання урожаю повідомляє Мінагрополітики на своєму офіційному порталі. Зернові зібрано на 91% прогнозованих посівних площ.

Статистика збору врожаю по основних культурах виглядає так:

 • пшениці – 25,8 млн тонн з площі 6,3 млн га (93% до прогнозу при врожайності 41,0 ц/га);
 • ячменю – 8,1 млн тонн з площі 2,4 млн га (92% до прогнозу при врожайності 33,7 ц/га);
 • гороху – 593 тис. тонн з площі 259 тис. га (99% до прогнозу при врожайності 22,9 ц/га);
 • жита – 233 тис. тонн з площі 86 тис. га (73% до прогнозу при врожайності 27,1 ц/га);
 • вівса – 175 тис. тонн з площі 71 тис. га (39% до прогнозу при врожайності 24,6 ц/га).

Читайте: Як УЗ вирішила проблему з транспортуванням зернових

Крім того, озимого ріпаку зібрано 3,0 млн тонн з площі 1,2 млн га (98% до прогнозу) при врожайності 24,6 ц/га.

Як повідомляв рініше Landlord, на Миколаївщині та Полтавщині завершили жнива ранніх зернових наприкінці липня.

Поділися

Політика        05 серпня 2019 14:21

Державна підтримка фермерів: що зміниться у 2020 році

Мінагарополітики у наступному році кредитуватиме за рахунок бюджету дрібних фермерів та дотуватиме великих товаровиробників.

У прес-службі Мінагрополітики на запит УНН повідомили, як підтримуватимуть фермерів та великих агровиробників у наступному році.

Міністерство запропонує варіанти розподілу грошей за різними напрямками підтримки, щоб задовольнити і великих товаровиробників, і дрібних фермерів.

Великих товаровиробників сільгосппродукції стимулюватимуть дотаціями (квазиакумуляція ПДВ). У Мінагрополітики, попри критику дотацій, вважають, що вони забезпечують підтримку продукції, що споживається на внутрішньому ринку і має велику додану вартість.

Дрібні фермерські господарства планується кредитувати через Український державний фонд підтримки. Так, у Мінагро врахували, що банки неохоче кредитують дрібних фермерів, які обробляють менше 500 га землі. Тому кредитування їм і пропонуватиме держава.

Читайте: Держдопомога фермерам: кому та на скільки уряд збільшив дотації

Крім того, міністерство залучатиме вітчизняних сільгоспвиробників до участі у виставках за кордоном, щоб посилювати експортний потенціал української агропродукції.

Як повідомляв Landlord раніше, у 2029 році реалізується сім основних напрямків підтримки фермерів та сільгоспвиробників.

Поділися

Аналітика        31 липня 2019 16:08

Ольга Трофімцева пояснила, навіщо аграріям міністерство

Мінагрополітики має бути медіатором, лобістом та неупередженим економістом-аналітиком для АПК – такими бачить функції ввіреної їй структури в.о. міністра аграрної політики та продовольства Ольга Трофімцева.

Про це повідомляє Економічна правда.

Керівник і політик нової генерації Ольга Трофімцева висловила своє бачення доцільності існування профільного міністерства для аграріїв, а також його основних завдань саме на сьогоднішньому етапі.

Чи потрібно аграріям своє міністерство?

Сьогодні можна почути думку про необхідність об’єднання Мінагрополітики з іншими суміжними міністерствами. Ольга Трофімцева відзначає, що через такий досвід проходило багато країн (США, Німеччина, Франція, Нідерланди), проте всі вони визнали необхідність окремого міністерства, яке б формувало та реалізувало аграрну політику держави.

Читайте: Українські аграрії можуть втратити частину врожаю через транспортний колапс – Олександр Криворучко

Ольга Трофімцева вважає, що в аграрного сектора України є повне право мати власного представника, лобіста, в Кабінеті міністрів. Доцільність його обумовлена необхідністю «забезпечення економічного зростання (18 % ВВП та 40 % валютної виручки формує сьогодні саме АПК) та світовим досвідом».

В.о. міністра відзначає, що майже всі країни, які лідирують на продовольчих ринках, мають не лише власне міністерство, а й загальноєвропейський директорат DG Agri, та витрачають на їх функціонування значні кошти.

Навіщо аграріям потрібно своє міністерство?

На думку Ольги Трофімцевої, ключові функції Мінагрополітики – це бути «медіатором, лобістом та неупередженим економістом-аналітиком для АПК».

За її словами, діяльність міністерства має формуватися з огляду на найбільш чутливі точки зростання продуктивності в агросекторі:

 • Інноваційність

У цьому ключі в.о. міністра  наголошує на пріоритетності нових підходів до аграрної науки та освіти.

 • Конкурентоспроможність та експорт

Концентрація на продуктивності праці, створенні доданої вартості та оптимізації енергозатрат.

 • Управління ризиками та формування підходів climate smart agriculture

Розвиток механізмів управління ризиками, впровадження заходів страхування, адаптації до змін клімату, раціонального використання природних ресурсів.

 • Розвиток сільських територій

Для досягнення економічного зростання це один із найпріоритетніших напрямків.

Landlord раніше повідомляв про те, що президент УКАБ Алекс Ліссітса пропонує об’єднати в одному міністерстві напрямки сільського господарства, продовольства, екології, регіонального розвитку, земельних відносин, захисту прав споживачів, торгівлю аграрною продукцією та професійно-технічну освіту.

Поділися
Показати ще