Новини / Трейдинг     24 січня 2022 12:45

Чому контракти Washout необхідні для трейдингу сільгосппродукцією

Українські виробники та трейдери агропродукції вже торгують за міжнародною практикою Washout угод разом зі Spike Brokers

Українські виробники вже торгують за міжнародною практикою зі Spike Brokers. Адже інколи буває так, що ви уклали угоду із покупцем, але виникають проблеми із її виконанням:

  • наприклад, ви не можете поставити товар у порт, бо перевізник змінив ціни, чи умови перевезення;
  • ви бачите, що ціни на товар ростуть і, виконуючи домовленості зараз, ви втрачаєте гроші, які могли б отримати у майбутньому;
  • поганий урожай, і ви не можете виконати форвардний контракт.

Виникає питання – що робити? З одного боку, не хочеться отримати менше за урожай, вирощений важкою працею або просто немає фізичної можливості виконати домовленості. З іншого боку – на ринку надзвичайно цінною є репутація і компанія природно прагнете залишатися надійним партнером і зберегти добрі стосунки з конрагентом.

Як запобігти ризиків

Виходом є укладання Washout угоди (Wash out Agreement або Washout contract). У буквальному перекладі – угода «змивання» чи «відмивання». Це спосіб врегулювання зобов’язань за контрактом без звернення до суду чи арбітражу. Зазвичай до настання терміну виконання зобов’язання.

Погоджуємося, українською обидва переклади виглядають дуже незвично. Настільки, що з’являються запитання:

  • чи це не дефолт?
  • чи це законно?

Одразу пояснимо – ні, це не дефолт. Адже Washout угоди є виконанням виконання зобов’язань постачальником або покупцем, але іншим чином і ви зберігаєте свою репутацію та хороші взаємини.

І, так, практика є законною і загальносвітовою. Хоча й незвичною для українських реалій. Особливо відчутно це у роботі з банками, які не завжди розуміють, про що йде мова, коли питання стоїть про виплату штрафів на користь компанії-нерезидента. Проте ситуація вже змінюється на краще, і вже є банки, які готові проводити подібні платежі.

Хоча інколи виробник має підлаштовувати домовленості з покупцем під вимоги банку, аби останній зміг випустити валютний платіж. І так, дуже часто необхідно докладно пояснити банку, як це працює.

Що передбачає Washout угода? Сторони, які уклали контракт, і з різних причин не мають можливості його виконувати, можуть домовитися про його закриття з виплатою компенсації ринкової різниці. Ця сума розраховується, як різниця між ціною заміщення товару на дату погодження закриття угоди та контрактною ціною.

Washout простою мовою

Пояснимо на прикладі. Ви уклали контракт з покупцем про поставку певного товару по певній ціні (наприклад $250/т), але зараз не можете виконати угоду. Коли ви заявили про бажання укласти Washout угоду зі своїм покупцем проти існуючого контракту, він знаходить на ринку іншого постачальника на ідентичних умовах за ринковою ціною (наприклад – $270,т). Тоді йому ви сплачуєте різницю у ціні ($20 за т).

Важливо, що стосунки між сторонами зберігаються! І якщо ви вийшли зі своїх зобов’язань та притримали товар у січні, то нічого вам не завадить продати його у березні тому ж покупцю або іншому.

Потреба у Washout угодах може виникнути і у покупця. Наприклад, якщо він має складнощі із прийомом товару у домовлений момент часу.

Читайте: Як партнерство з Ощадбанком допомогло АФ «Дитятки» створити стале господарство

На жаль, сьогодні торгівельна практика на ринку зернових передбачає автоматичну пролонгацію договорів поставки для продавця у випадку, якщо покупець не має можливості приймати товар в конкретний момент. Але, еволюція ринкових відносин мала б урівняти обидві сторони.

Звісно, швидко зорієнтуватися на ринку, коли горять дедлайни і вирують емоції, важко. А зберегти конструктивний діалог через емоційні бар’єри часом ще важче. У такій ситуації на допомогу приходять брокери: вони, як професійні комерсанти, допоможуть розібратися у ситуації, зберегти ділові взаємини сторін, запропонують альтернативи з урахуванням усіх можливостей, які є на ринку.

Українська практика

Все викладене вище не є теоретичними розрахунками – Washout вже застосовується і в Україні. Зокрема, у 2021/2022 маркетинговому році брокерами Spike Brokers було укладено форвардів на майже 400 тис тонн продукції. Але минула осінь запам’яталася українським виробникам та трейдерам масовими логістичними проблемами.  Брокери Spike Brokers допомогли продавцям вирішити проблему через Washout-угоди: це майже 100 тис тонн із загальною сумою компенсацій близько $2,5 млн на користь покупців.

Варто зазначити, що ця сума компенсацій виробникам повернулася у повній мірі й, окрім того, вони отримали оптимізацію (зменшення вартості) логістичних витрат у середньому на $3 млн.

Раніше Landlord повідомляв, що Державна продовольчо-зернова корпорація знаходиться на межі дефолту.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також