НовиниРинок землі

Через скільки зросте ціна на землю – Олександр Гаврилюк

Таку думку висловив в ексклюзивному інтерв’ю Landlord керівник галузевої практики агропромислового сектора KPMG в Україні Олександр Гаврилюк.

На думку Олександра Гаврилюка, зараз можна говорити, що оренда, а точніше, ринок оренди розвинувся у ліквідний ринок взаємовідносин, де фермери й агрокомпанії, які обробляють землю, платять власникам щороку певну ренту.

Читайте: Глобальна перевірка Держгеокадастру: всіх керівників відстороняють від роботи

Якщо розглядати майбутній обіг під цим кутом і трохи примітизувати питання, то виходить, що майбутній покупець у реальності претендує не на саму землю, а саме на ці виплати на щорічній основі. Тобто при оцінюванні ділянки, продавець і покупець повинні лише визначитися з кількістю орендних платежів — це і буде ринкова ціна певної земельної ділянки.

За розрахунками фахівця, зараз йдеться про те, що стартова ціна буде коливатися на рівні 10–15 років орендних платежів.

«Корекція відбуватиметься залежно від рівня попиту й пропозиції. Крім того, на кінцеву ціну впливатимуть багато факторів. І, до речі, родючість землі (враховуючи сучасні технології обробітку і живлення) не є визначальною», – наголошує Олександр Гаврилюк.

Експерт називає визначальні чинники впливу на ціну землі:

  • Під’їзні шляхи

У першу чергу попит складеться на масиви ділянок угідь, які перебувають в обробітку з наявними під’їзними шляхами. І, навпаки, ділянка найродючішого чорнозему, що розташована в середині масиву і не має окремої дороги для проїзду, може взагалі нічого не коштувати.

  • Природно-кліматичний фактор

Саме тому найдорожчі землі будуть у Центральному і Західному регіонах України. Крім достатнього рівня вологи, ці регіони відрізняються і великою часткою чорноземів у складі ґрунтів.

Але, як попереджає Олександр Гаврилюк, власникам ділянок треба бути готовими до того, що в перші рік-два ринок землі буде ринком продавця — бажаючих продати буде значно більше за покупців. Як показує практика інших країн, спочатку ринок переживає шок — ціни стартують із високих позначок і швидко прямують донизу. Тому оренда залишиться головною формою обігу землі сільськогосподарського призначення.

Скільки часу буде потрібно для зростання цін на землю, залежить від норм, які встановить держава щодо допуску іноземного капіталу, рівня концентрації землі тощо.

Landlord раніше повідомляв про те, як рахувати ціну сільгоспугідь та від чого залежить вартість української землі .

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку