За інформацією аналітиків EastFruit, в Україні прискорюються темпи зростання цін на картоплю, що призвело до перших у цьому сезоні оптових поставок імпортної продукції на ринок країни. З 4 січня 2024 року в Україну почали надходити великі партії картоплі з Польщі, а також із Литви та Латвії, що вимірюються сотнями тонн.
Наразі оптові ціни на картоплю в Україні є найвищими за всю історію, як у гривні, так і в перерахунку на долари або євро. Фактично за рік ціни на цей товар зросли в 3,5-4,0 раза. При цьому буквально за останні 3 тижні оптова ціна на якісну свіжу картоплю в Україні злетіла на 40% і перевищила рівень цін у сусідніх країнах Євросоюзу, що зробило імпорт картоплі економічно доцільним, – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО).
Та не можна не відзначити напружену ситуацію на ринку картоплі Європи, що не може не позначатися на ринку України. Щоправда, ринок картоплі ЄС має величезні відмінності від ринку картоплі України або інших країн Східної Європи. В ЄС основна частина картоплі споживається у вигляді картоплі фрі, і там існує два паралельні сегменти – картопля для переробки й картопля для свіжого ринку.
Наразі заводи з переробки картоплі відчувають найгостріший дефіцит сировини. Аналогічна ситуація і на ринку свіжої картоплі. Головна причина – це затяжні дощі в основних країнах-виробниках картоплі на Півночі Європи, які призвели до неможливості збирання продукції в оптимальні для цього терміни. У результаті, і переробники, і супермаркети змушені продовжувати закупівлі продукції в південних країнах ЄС, що роздуває ціни в цих регіонах.
Картопля ж, що залишилася не прибраною в північних регіонах, за словами фермерів та експертів ринку, часто не відповідає мінімальним якісним параметрам як для переробки, так і для потреб свіжого ринку. Тому, не виключено, що вона так і не потрапить на ринок, навіть коли збирання буде завершено.
Серед проблем зокрема фактична заборона на використання будь-яких препаратів для запобігання проростанню картоплі під час зберігання в Євросоюзі. Це призводить до необхідності зберігати картоплю за нижчої температури, але цей вид зберігання не є настільки ж ефективним. Тож, окрім зростання витрат на зберігання у 2-4 рази, картоплярі ЄС також говорять про різке зростання втрат картоплі під час зберігання, адже вимоги до якості продукції ніхто не скасовував.
Якщо зараз Україна почала імпорт картоплі з Польщі та інших країн ЄС, тому що ціни там зараз нижчі, то, цілком імовірно, найближчим часом ціни на картоплю в Польщі також підуть вгору. Це призведе до необхідності збільшувати оптові ціни на продукцію і в Україні, щоб імпорт і далі мав сенс.
Нагадаємо, Микола Пономаренко, директор СТОВ “Десна”, що на Чернігівщині, спрогнозував, що у першій половині 2024 року ціна картоплі може зрости до європейського рівня – 35 грн/кг. Це сталося внаслідок війни, складних погодних умов та ситуації на ринку.
Наступного сезону ціни на картоплю, швидше за все, залишаться не високими.
Наразі вартість картоплі в Україні вже в середньому в 3,6 раза вища, ніж наприкінці грудня 2022 року.
В Україні виробники знову підняли ціни на картоплю. Вартість картоплі за перший тиждень цього року зросла до 15-20 грн за кілограм ($0,39-0,52/кг), що на 11% вище, порівняно з кінцем 2023 року.
Анна Лиса
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!