Новини / Аналітика     13 листопада 2022 17:21

Без відновлення поголів’я курей, ціни на яйця в Україні можуть досягти катастрофічного рівня – Bloomberg

Ціни на яйця, а також на овочі та фрукти різко зросли цієї осені через дефіцит, спричинений війною

Протягом року ціни на харчові продукти підвищили річну інфляцію в жовтні до 26,6%, перевищивши прогнози економістів. Виробники яєць і фермери кажуть, що руйнування, завдані вторгненням рф, можуть ще більше підвищити ціни, пише Bloomberg.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

“Якщо не вдасться відновити поголів’я курей, наступного року буде ще гірша катастрофа”, — сказав виданню “Економічна правда” власник UkrLandFarming, одного з найбільших виробників яєць у Європі. “Яєць не буде”.

Однак, минулого місяця НБУ заявив, що інфляція залишається нижчою за його очікування та є “досить помірною”, враховуючи війну, яка призвела до загибелі десятків тисяч людей, підірвала економіку та понад третину енергетичної інфраструктури країни.

Ціни на яйця, а також на овочі та фрукти різко зросли цієї осені через дефіцит, спричинений війною, і уряду довелося досягти угоди з виробниками, щоб стабілізувати ціни.

Водночас очікується, що інфляція досягне піку наприкінці року та буде спадати протягом 2023 року. Зростання цін, ймовірно, сповільниться до 20,8% наступного року та знизиться до однозначного рівня у 2024 році, згідно з базовим сценарієм.

Нагадаємо, Міністерство аграрної політики та продовольства України уклало Меморандум із Асоціацією “Союз птахівників України”. Документ спрямований на те, щоб стабілізувати ціни на курячі яйця та не допустити перевищення оптово-відпускних цін реалізації від рівня, за якими яйця постачаються до торговельних мереж.

Антимонопольний комітет України розпочав дослідження причин збільшення цін на курячі яйця у вересні – жовтні 2022 року. Як зауважують в Комітеті, навіть з огляду на всі тяжкі економічні наслідки війни, стрімке підвищення цін на курячі яйця (приріст вартості яєць у вересні 2022 року, порівняно з червнем 2022 року, становив близько 54%) може не мати об’єктивних причин.

У Міністерстві агрополітики прогнозують стабілізацію цін на яйця в листопаді. У відомстві пояснили, що зростання цін вплинуло кілька факторів, зокрема сезонність та бойові дії, через які частина підприємств припинила або значно скоротила свою діяльність.

Водночас експерти продовольчого ринку прогнозують, що вартість яєць перестане рости у січні 2023 року, але до цього часу ціни на популярний продукт підскочать мало не до 70 гривень за десяток.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також