Новини

Азійські шершні влаштували геноцид медоносних бджіл в Європі

В Європі занепокоєні розповсюдженням на континенті азійських шершнів, які нищать популяцію медоносних бджіл. Італійські депутати в Європарламенті закликали Єврокомісію вжити термінових заходів для протидії цій загрозі, інформує УНІАН.

Жовтоногі шершні, поширені в південно-східній Азії, були вперше виявлені в Європі два десятиліття тому. Спочатку вони з’явилися у Франції, а потім поширилися на сусідні країни – Іспанію, Бельгію, Нідерланди, Португалію та Італію. Зокрема в Італії вони спричинили певний хаос, коли в 2012 році почали нищити місцевих бджіл в північних районах країни.

Бджоли життєво важливі не лише для комерційного виробництва меду, а й для підтримки здорової екосистеми. Одинадцять депутатів Європарламенту від Італії вимагають від Єврокомісії розробити “конкретні заходи для боротьби з розповсюдженням комах шляхом фінансування систем контролю за кошти ЄС”.

Як зауважив депутат Європарламенту Сальваторе Де Мео, азійський шершень є “ненажерливим хижаком”, який здатний вбивати до 30 бджіл на день.

З 2004 року це призвело до значного скорочення популяції бджіл у деяких країнах ЄС, — наголосив він.

Довідка. Азійські шершні (vespa velutina) могли потрапити в Європу через французький порт Бордо в 2004 році, коли прибули в контейнері з керамікою, імпортованою з Китаю. Тепер збитки від розповсюдження цього інвазивного виду коштують французькій економіці близько 31 млн євро на рік. У Португалії виробництво меду через них скоротилося на 35%.

В Італії комахи вперше були виявлені в Лігурії, а потім поширилися в П’ємонті, Тоскані, а нещодавно в Емілії-Романьї та Венето. У регіоні Лігурія виробництво меду скоротилося на 50%. Бджолярі в Тоскані та Венето теж б’ють на сполох.

Нагадаємо, ПСП “Дружба” на Семенівщині розводить українську степову породу бджіл. У планах підприємства — запустити медовий завод, який нині облаштовують.

Нині Україна залишається одним з основних постачальників меду в ЄС, одначе, перший рядок у рейтингу (в натуральному виразі) займає Китай.

На Київщині переробне підприємство ТОВ “ЕКО-МедОК” вже багато років співпрацює з пасічниками. За результатами 2022 року компанія вийшла на заплановані показники продажів, падіння не було, але й глобального росту також.

Майже 90% пасічників України свій мед продають за кордон, звісно, не напряму, а через експортера. Він і формує ціну, і ніякого державного контролюючого органу немає.

MeliBio співпрацює з Narayan Foods для запуску своїх продуктів у європейських магазинах. Завдяки партнерству на полицях магазинів під брендом Better Foodie Narayan Foods компанія MeliBio представить лінійку рослинних медових продуктів, виготовлених без використання бджіл.

Новини за темою  З 1 січня в Україні зросте кількість підприємців, які повинні встановити платіжні термінали

Війна та падіння економіки вплинули абсолютно на всі галузі виробництва, і бджільництво не є виключенням. Галузь зазнала великих збитків, а для відновлення втрачених пасік потрібні великі кошти.

Попри збитки, завдані галузі бджільництва через військову агресію РФ, у 2022 р. в Україні зібрано хороший медовий врожай. Щодо експорту меду, то його обсяги уже суттєво зменшилися, але все одно продукція українських пасічників продається за кордон й під час війни.

Провідна компанія Японії Yamada Bee Company Group, яка виробляє мед, косметичні та лікарські засоби, біологічно активі харчові добавки з прополісу та інших супутніх продуктів бджолярства почала експорт в Японію додаткових обсягів українського меду.

Розслідування ЄС показало, що майже половина меду, імпортованого до ЄС, може бути “фальсифікованою”, а близько 60% — з домішками сторонніх цукрів. З продукту, перевіреного в межах розслідування, 46% не відповідали Директиві щодо меду – законодавству ЄС, яке визначає, що можна маркувати медом.

Анна Лиса

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку