Азійські шершні влаштували геноцид медоносних бджіл в Європі

В Європі занепокоєні розповсюдженням на континенті азійських шершнів, які нищать популяцію медоносних бджіл. Італійські депутати в Європарламенті закликали Єврокомісію вжити термінових заходів для протидії цій загрозі, інформує УНІАН.
Жовтоногі шершні, поширені в південно-східній Азії, були вперше виявлені в Європі два десятиліття тому. Спочатку вони з’явилися у Франції, а потім поширилися на сусідні країни – Іспанію, Бельгію, Нідерланди, Португалію та Італію. Зокрема в Італії вони спричинили певний хаос, коли в 2012 році почали нищити місцевих бджіл в північних районах країни.
Бджоли життєво важливі не лише для комерційного виробництва меду, а й для підтримки здорової екосистеми. Одинадцять депутатів Європарламенту від Італії вимагають від Єврокомісії розробити “конкретні заходи для боротьби з розповсюдженням комах шляхом фінансування систем контролю за кошти ЄС”.
Як зауважив депутат Європарламенту Сальваторе Де Мео, азійський шершень є “ненажерливим хижаком”, який здатний вбивати до 30 бджіл на день.
З 2004 року це призвело до значного скорочення популяції бджіл у деяких країнах ЄС, — наголосив він.
Довідка. Азійські шершні (vespa velutina) могли потрапити в Європу через французький порт Бордо в 2004 році, коли прибули в контейнері з керамікою, імпортованою з Китаю. Тепер збитки від розповсюдження цього інвазивного виду коштують французькій економіці близько 31 млн євро на рік. У Португалії виробництво меду через них скоротилося на 35%.
В Італії комахи вперше були виявлені в Лігурії, а потім поширилися в П’ємонті, Тоскані, а нещодавно в Емілії-Романьї та Венето. У регіоні Лігурія виробництво меду скоротилося на 50%. Бджолярі в Тоскані та Венето теж б’ють на сполох.
Нагадаємо, ПСП “Дружба” на Семенівщині розводить українську степову породу бджіл. У планах підприємства — запустити медовий завод, який нині облаштовують.
Нині Україна залишається одним з основних постачальників меду в ЄС, одначе, перший рядок у рейтингу (в натуральному виразі) займає Китай.
На Київщині переробне підприємство ТОВ “ЕКО-МедОК” вже багато років співпрацює з пасічниками. За результатами 2022 року компанія вийшла на заплановані показники продажів, падіння не було, але й глобального росту також.
Майже 90% пасічників України свій мед продають за кордон, звісно, не напряму, а через експортера. Він і формує ціну, і ніякого державного контролюючого органу немає.
MeliBio співпрацює з Narayan Foods для запуску своїх продуктів у європейських магазинах. Завдяки партнерству на полицях магазинів під брендом Better Foodie Narayan Foods компанія MeliBio представить лінійку рослинних медових продуктів, виготовлених без використання бджіл.
Війна та падіння економіки вплинули абсолютно на всі галузі виробництва, і бджільництво не є виключенням. Галузь зазнала великих збитків, а для відновлення втрачених пасік потрібні великі кошти.
Попри збитки, завдані галузі бджільництва через військову агресію РФ, у 2022 р. в Україні зібрано хороший медовий врожай. Щодо експорту меду, то його обсяги уже суттєво зменшилися, але все одно продукція українських пасічників продається за кордон й під час війни.
Провідна компанія Японії Yamada Bee Company Group, яка виробляє мед, косметичні та лікарські засоби, біологічно активі харчові добавки з прополісу та інших супутніх продуктів бджолярства почала експорт в Японію додаткових обсягів українського меду.
Розслідування ЄС показало, що майже половина меду, імпортованого до ЄС, може бути “фальсифікованою”, а близько 60% — з домішками сторонніх цукрів. З продукту, перевіреного в межах розслідування, 46% не відповідали Директиві щодо меду – законодавству ЄС, яке визначає, що можна маркувати медом.
Анна Лиса