Новини    13 листопада 2023 16:54

Атака на цивільне судно зупинила зниження ставок фрахту у портах Одеси

Внаслідок атаки ситуація на фрахтовому ринку станом на кінець тижня була невизначеною, а зниження ставок фрахту на перевезення зерна с глибоководних портів Одеської області

8 листопада росія завдала ракетного удару по портовій інфраструктурі Одеської області, поціливши цивільне судно під прапором Ліберії. Ракетна атака по портовій інфраструктурі Одеської області, яка призвела до пошкодження цивільного судна, викликала нову хвилю занепокоєння щодо безпекової ситуації у портах, повідомляє Українська зернова асоціація з посиланням на дані Atria Brokers.

Внаслідок атаки ситуація на фрахтовому ринку станом на кінець тижня була невизначеною, а зниження ставок фрахту на перевезення зерна с глибоководних портів Одеської області, яке спостерігалося впродовж минулих тижнів, припинилося, — зауважили аналітики.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Станом на 10 листопада фрахт на перевезення кукурудзи хендісайзами за ключовими напрямками залишився на рівні минулого тижня: до Ізраїлю і східного узбережжя Італії — 45-46 $/т, до східного Середземномор’я — 43-45 $/т, до середземноморського узбережжя Іспанії — 48-50 $/т.

Фрахт на перевезення кукурудзи панамаксами з Одеси, Південного та Чорноморська у напрямку Китаю також залишився без змін — на рівні 60-62 $/т.

У річкових портах Дунаю ставки фрахту розвивались різноспрямовано. Ставки на перевезення кукурудзи коустерами 6000 т з портів Рені та Ізмаїл у напрямку Мармари знизилися на 2-3 $/т — до 35-36 $/т, Греції — приблизно на 2 $/т, до 39-41 $/т. Фрахт до Ізраїлю виріс приблизно на 2-3 $/т — до 51-52 $/т, східного Середземномор’я — приблизно на 1-2 $/т, до 47-48 $/т, до Севільї — на 1 $/т, до 59-61 $/т. Ставки залишилися відносно стабільними у напрямках східного узбережжя Італії та Іспанії — 51-52 $/т та 55-56 $/т відповідно.

Суттєво знизився фрахт на перевезення агропродукції баржами на Констанцу через велику кількість доступних барж та недостатні обсяги культур. Ставки на перевезення кукурудзи знизилися на 7-8 €/т — до 25-26 €/т, соняшнику — на 15-16 €/т, до 41-42 €/т.

Зауважимо, Україна пригрозила Росії атаками на її нафтогазову галузь як на основний двигун економіки, якщо РФ почне знову систематично обстрілювати нашу енергетичну систему. Як заявив міністр енергетики Герман Галущенко, “це було б справедливо”.

Нагадаємо, раніше глава британського уряду Ріші Сунак зауважив, що за два місяці масованих атак по елеваторах і портах України, росіяни на третину зменшили її спроможність експортувати аграрну продукцію.

За даними уряду, з липня рф пошкодила або знищила щонайменше 26 цивільних портових споруд, складів, силосів і зернових елеваторів, скоротивши експортні можливості України на третину. Знищеного зерна достатньо, щоб годувати 1 млн людей цілий рік.

На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії, якщо москва розірве поточну зернову угоду.

Реалізація сценарію з припиненням роботи “зернового коридору” матиме негативні наслідки для українського експорту; в Нацбанку не виключають можливого посилення тиску на гривню.

Наразі в Україні розробили альтернативний план для продовження експорту аграрної продукції у випадку, якщо через саботаж російської сторони робота зернового коридору припиниться.

22 серпня під час зустрічі президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Хорватії Андрея Пленковича на саміті Україна – Балкани, що проходить в Афінах, сторони прийняли рішення стосовно полегшення експорту українського зерна. Зазначалося, Хорватія готова надавати Україні порти в Адріатичному морі та на Дунаї для транспортування зерна.

Україна розширює міжнародну гуманітарну ініціативу Grain from Ukraine, в межах якої продовольство відправляють до країн Африки та Азії, на дунайські порти.

Прорвавши російську морську блокаду пробним торговим рейсом, Україна запустила на повну силу новий коридор для постачання зерна та інших товарів через турецькі протоки на світовий ринок.

Анна Лиса

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...