НовиниТехнології

Аграрії масово переобладнують сушарки на альтернативні джерела

Намагаючись позбутися залежності від газу та убезпечитися від підвищенням цін на енергоресурси, українські фермери передивляються можливості доробки зерна, зокрема його досушування. Віднаходять альтернативні джерела енергії, переобладнують сушарки на більш вигідні, повідомив генеральний директор компанії “Греко Груп” Іван Корженко, передає agroportal.

Ніхто не може передбачити, за якою ціною сушитиме зерно за тонно-відсоток, оскільки невідомо, якою буде вологість кукурудзи, тому ми не можемо знати собівартість сушіння. Ми працюємо з продуктивністю сушарок до 120 МВт (це до 2 тис. т зерна/добу). Нашим клієнтам ми переобладнували зерносушарки за умови, що на елеваторі знаходяться всі однакові сушарки. З двох сушарок одна мала залишатися працювати на газі чи пропан-бутані, й у підсумку клієнти отримали цікавий фінансовий результат.

Корженко пояснив, що восени на пропан-бутані собівартість сушіння склала від 60 до 120 грн/тонно-відсоток, водночас у компанії мали собівартість від 4 до 12–15 грн/тонно-відсоток. І це орієнтовно становить $20 на тонні за вологості зерна 24%. За сушіння на природному газі ціна сягнула $6/тонно-відсоток.

Навесні ціна газу становила 12,5 грн, тож він не впевнений, чи хтось сушив зерно за таку ціну. Експерт зазначив, що бачив кейси, коли сушили по 18–20 грн/тонно-відсоток, а деякі агрохолдинги контрактувалися навіть по 25–27 грн/тонно-відсоток.

Декілька років тому був стрибок цін на газ до 55-65 грн/тонно-відсоток. Тобто за тієї собівартості вирощування культур, яку маємо сьогодні, якщо станеться так, що вартість газу підскочить до 60 грн, а вологість зерна — до 34%, зернові можна не молотити.

Зауважимо, перехід елеваторів на альтернативні джерела палива відбуватиметься й надалі незалежно від цінових коливань на природний газ, Про це The Ukrainian Farmer розповів заступник генерального директора ТОВ “СОЛАГРО” Сергій Щербань, передає AgroTimes

Так, за його словами, у порівнянні з довоєнним періодом кількість елеваторів, які працюють на альтернативі, збільшилася на 50%.

Скоріш за все, з метою мінімізації ризиків, усі елеватори, де є така можливість, поступово матимуть як альтернативу, так і газ, – зазначив Щербань.

Нагадаємо, найкраще серед альтернативного палива себе показує соняшникове лушпиння. Цінність соняшникових пелет досить висока, бо вони мають високу щільність, а в їхньому складі відсутня волога.

Нині 30-40% цукрових заводів України перейшли на використання альтернативних джерел палива: вугілля, пелети, мазут, торф.

Співзасновник ТОВ “НОВИЙ ЕЛЕВАТОР” Андрій Марійчин зазначив, що недороге альтернативне паливо дозволяє окупити зерносушильний комплекс за строк від 41 дня. Це за умови, якщо вже є інфраструктура, — сухий склад, телескопічний навантажувач, і не вистачає тільки зерносушарки.

За півтора року на “Вінницькому олійножировому комбінаті” компанії ViOil планують реалізувати проект з виробництва зеленої електроенергії обсягом  7–9 МВт шляхом переробки соняшникового лушпиння.

Landlord раніше повідомляв про те, що біогазові технології дозволяють поєднати три напрями: зменшити негативне навантаження на навколишнє середовище і скоротити викид парникових газів, покращити і відновити родючість землі та забезпечити прямий економічний ефект.

На Черкащині “ЛУБНИМАШ” продовжує роботи з будівництва елеватора, загальна потужність якого становить 24 тисячі тонн одночасного зберігання.

На Тернопільщині створили унікальний генератор на біовідходах.

Cygnet забезпечила постійну роботу елеваторів. Про це розповів генеральний директор Cygnet Ігор Шилюк, передає Landlord.

Мінагропрод та Міжнародна фінансова корпорація (International Finance Corporation, IFC) підготували програму підтримки пільгового кредитування для українських аграріїв на загальну суму понад $1 мільярд.

Українська зернова асоціація звернулася до уряду з проханням ініціювати внесення змін до постанови КМУ щодо питання об’єктів критичної інфраструктури та включити зернозберігальні підприємства до об’єктів критичної інфраструктури.

Нині все більше аграріїв відзначають економічну вигоду та ефективність зберігання зерна в полімерних рукавах.

На Тернопільщині новий елеватор запускає ПП “Західний Буг”.

На елеваторах зростають ціни за послугу зберігання — з 2 грн на добу до 11 грн. Так елеваторники компенсують відсутність в роботі зерносховищ коефіцієнта оборотності в поточних умовах.

Анна Лиса

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку