Новини / Ринок землі     13 серпня 2018 12:46

8 головних принципів ринку землі с/г призначення


Продаж землі тільки громадянам, можливість її використання в якості застави та інформаційна компанія. Підписанти меморандуму за скасування мораторію ринку землі сільськогосподарського призначення оприлюднили 8 ключових принципів реформи на сторінках «Економічної правди».

Нагадаємо, як раніше повідомляв LANDLORD, 21 червня цього року вісім аграрних асоціацій та об’єднань, підписали Меморандум про створення коаліції для скасування мораторію на купівлю і продаж земель і запровадження цивілізованого ринку землі.

Сьогодні коаліція вже налічує 36 об’єднань, які разом представляють інтереси та думку майже 1500 організацій.

Зі слів підписантів меморандуму, в українському політикумі вже майже не залишилось тих хто виступає проти необхідності запровадження цього ринку. Дискусія точиться лише тільки навколо головних вимог до реформи в Україні ринку землі с/г призначення.

«Дебати точаться лише про те, яким саме має бути цей ринок. Чи має він бути «диким», чи, навпаки, має бути чітко регламентований і забезпечувати інтереси всіх українських землевласників, фермерів, тих, хто веде господарство на українських землях, і звичайно ж, інтереси держави», – йдеться у повідомленні.

Прихильники скасування мораторію на продаж земель с/г призначення переконані, що ринок землі в Україні повинен формуватись із дотриманням наступних ключових принципів:

  1. На першому етапі право придбання сільськогосподарських земель повинні мати виключно українські громадяни та українські юридичні особи. Особливі умови мають надаватися банкам для використання землі у якості застави.
  2. Для забезпечення рівного доступу до банківського кредитування для малих та середніх виробників відкриття ринку має відбуватися одночасно із наданням часткових гарантій для кредитів під придбання ними землі.

Для цього має бути створено агенцію з надання кредитних гарантій та сприятливі умови для залучення зовнішніх гарантій.

  1. Для запобігання надмірної концентрації земель у власності окремих осіб, упродовж перших років формування ринку мають бути встановлені обмеження щодо максимальної кількості у власності однієї фізичної або юридичної особи із врахуванням можливих зв’язків власності та контролю.

Особливі умови мають створюватися для банків для використання землі у якості застави.

  1. Для усунення джерел корупції у сфері розпорядження державними землями та для наповнення центрального та місцевих бюджетів, продаж державних та комунальних земель повинен відбуватися через прозорі конкурентні процедури, а визначення державних земель, які підлягають продажу, має відбуватися прозоро та публічно.
  2. Гарантування прав орендарів у разі переходу земельних ділянок до нового власника. Надання переважного права купівлі землі особам, які мають зареєстровані права користування цією землею та власникам суміжних ділянок.
  3. Забезпечення інформування та захист прав власників та користувачів.
  4. Для забезпечення розвитку інструментів фінансування ринку землі та зменшення можливого шоку під час відкриття ринку, операції із купівлі-продажу повинні бути дозволені не раніше, ніж через 3-6 місяців після ухвалення закону про обіг, і бажано — наприкінці сільськогосподарського сезону.
  5. Для запобігання зловживанням та порушенням прав власників на початковому етапі має бути встановлено мінімальну ціну продажу, а інформація про фактичний рівень ціни на місцевому рівні має перебувати у публічному доступі.

«Ми переконані, що дотримання цих принципів дозволить збалансувати, з одного боку, потребу фермерських господарств й аграрних виробництв у доступі до земельних і кредитних ресурсів, а з іншого — захистить права українського землевласника та держави від маніпуляцій, шахрайств та повторення сумного досвіду приватизації 1990-х років», – вважають прихильники скасування мораторію на продаж землі с/г призначення.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!