В Україні нараховується близько 1150 елеваторів різного класу, які розраховані на зберігання і первинну обробку більш ніж 36 млн т зерна і насіння олійних культур. З них станом на кінець минулого маркетингового року (на 20.06.18 р) 898 елеваторів були підключені до Основного реєстру і мали право видавати складські документи на зерно.
Щоправда, безпосередньо у господарствах є певна кількість зерносховищ підлогового зберігання (так звані зерносховища в умовах сільгоспвиробників). Якщо врахувати ці об’єкти, то у пікові періоди навантаження, український агросектор має у розпорядженні потужності для зберігання зернових і олійних на 47 млн т.
За прогнозом «АПК-Інформ» у 2020 р. потреба в елеваторах перевищить 70 млн т, а у 2025 р. складе близько 90 млн. т. Тобто Україна стоїть на межі тотального дефіциту елеваторних потужностей.
Разом з тим, виходячи з минулорічного валового збору зернових і олійних був наявний профіцит потужностей у Кіровоградській і Миколаївській областях, у Полтавській і Одеській ємність сховищ майже дорівнювала потребі. Але є області, де потреба в інвестиціях у елеватори вимірюється сотнями мільйонів доларів.
Зараз 10 найбільших приватних власників елеваторів володіють потужностями у 13,4 млн т (найбільші – компанії «Кернел Груп», UkrLandFarming і «Нібулон»). Якщо додати до цих об`єктів елеватори, які перебувають в управлінні ДПЗК, Держрезерву і Мінагропроду, цифра зросте до 20 млн т. Але великі гравці, які можуть, які можуть інвестувати в потужності 100 000+ т, зараз більше зацікавленні у будівництві або розширенні власних портових зернових терміналів.
Складаючи рейтинг потреби у елеваторних потужностях ми врахували існуюче співвідношення наявних потужностей для довгострокового зберігання врожаю з валовим збором зернових і насіння соняшника у минулого року. Крім того, ми врахували, що будуватися здебільше будуть елеватори потужністю зберігання до 30 000 т (так звані комерційні елеватори). Необхідний обсяг інвестицій у такі об’єкти складає $120-150 за 1 т зберігання.
Інвестиційна потреба розраховувалась множенням цієї суми на розмір наявного дефіциту елеваторних потужностей.
Сам рейтинг формувався таким чином: чим більше інвестиційна потреба в будуванні нових елеваторах, тим вище місце в ТОП-15 посіла область.
№1
ХАРКІВСЬКА ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $300-425 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 4,96 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 73
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 2,46 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 2,5 млн т
Аграрні підприємства Харківської області загальною кількістю 1245 обробляють 1,9 млн га ріллі. Минулого року в області був зафіксований найбільший врожай ранніх зернових культур — 2,9 млн т, у тому числі обсяг збору пшениці становив 2,2 млн т, що стало історичним рекордом для Харківщини і другим показником серед регіонів України. Друге місце область посіла і за валовим збором насіння соняшника — понад 1,1 млн т.
Як свідчать дані Харківської облдержадміністрації, близько 50% всієї пшениці, зібраної у господарствах, належить до висококласного продовольчого зерна. Така структура валового збору вкрай потребує і відповідних сучасних потужностей для зберігання зерна, з чим на Харківщині досить великі проблеми.
Щоправда, за інформацією ОДА, аграрний сектор регіону останніми роками залучає рекордні суми інвестування. Всупереч загальному уявленню про Харківщину як промисловий регіон інвестиції у сільське господарство перевищують «промислові». У 2016-му вони становили 3 млрд гривень, а минулого року зросли ще на 30%. Однак, в ОДА не уточнюють, яка частка вказаних сум була чи буде направлена на будівництво елеваторів.
№2
ЧЕРНІГІВСЬКА ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $288-408 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 4,4 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 60
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 1,97 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 2,4 млн т
Сільське господарство є локомотивом економіки Чернігівської області, який протягом 2016–2017 років залучив 60% всіх інвестицій регіону. У регіоні обробляється 1,2 млн га ріллі, а рослинництвом займається близько 80% всіх сільськогосподарських підприємств.
Високий дефіцит елеваторних потужностей Чернігівщини пояснюється стрімким зростанням валового збору зернових і олійних культур за останні роки. Ще у 2010–2011-му на Чернігівщині збирали 1,5–1,7 млн т зернових та олійних.
Крім того, дається взнаки північне розташування області — наприклад, середня вологість зерна кукурудзи, що збирають у господарствах, становить 22–25%, і воно потребує серйозного досушування. Така сама ситуація і з іншими видами зернових.
Тому для інвестування в елеваторні потужності Чернігівська область виглядає одним з найпривабливіших регіонів — є можливість реалізації проектів всіх типів, а послуги елеваторів будуть затребуваними у аграріїв. Крім того, майже всі зернові господарства Чернігівщини досить компактно розташовані на півдні області, що значно спрощує логістику.
№3
ВІННИЦЬКА ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $286-391 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 5,5 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 80
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 3,2 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 2,3 млн т
Вінницька область останніми роками впевнено посідає одне з перших місць серед українських регіонів за обсягами валового збору зерна і насіння соняшника. З 2010-го обсяг збору зернових у області зріс на третину, а соняшника — потроївся.
І аграрні господарства регіону, маючи у своєму розпорядженні 1,7 млн га ріллі, продовжують постійно нарощувати виробництво. Відтак зростає і загальний дефіцит потужностей для зберігання врожаю і доведення його до необхідних кондицій.
За інформацією Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА, тільки за перше півріччя минулого року капітальні інвестиції у сільськогосподарську галузь Вінниччини загалом становили понад 1,8 млрд гривень. Усього ж в аграрному секторі області в стані реалізації перебувають 86 інвестиційних проектів на суму 14,8 млрд гривень, які направлені на розвиток аграрного виробництва, інфраструктури зберігання сільськогосподарської продукції, модернізацію виробничих потужностей підприємств харчової та переробної промисловості.
Зокрема, йдеться і про будівництво і реконструкцію зернових складів господарств загальною потужністю зберігання і обробки у 103 000 т. Та це не вирішить проблеми дефіциту елеваторних потужностей, який, виходячи з минулорічного обсягу збору зерна і насіння соняшника, становив 2,3 млн т.
№4 СУМСЬКА
ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $252-357 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 4,2 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 50
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 2,1 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 2,1 млн т
Понад 1100 сільськогосподарських підприємств всіх типів і розмірів Сумської області мають у своєму розпорядженні більш ніж 1,7 млн га аграрних угідь, з яких на орні площі припадає понад 1,2 млн га.
Минулого року під зернові та соняшник було відведено більш ніж 800 000 га ріллі, з яких був отриманий валовий збір близько 4,2 млн т. З 2010-го збір зерна в регіоні зріс утричі, а збір насіння соняшника за той самий час — більш ніж у чотири рази.
За інформацією Головного управління статистики Сумської області, минулого року сільськогосподарські підприємства регіону залучили 2,8 млрд гривень капітальних інвестицій.
Зокрема, як свідчать дані Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА, в області зараз завершується реалізація двох інвестиційних проектів з будівництва зерносховищ. У 2018-му планується введення в дію великого елеватора потужністю 300 000 т у Кролевецькому районі. Також цього року буде завершений проект будівництва елеватора на 25 000 т у Роменському районі.
Але сумарний дефіцит елеваторних потужностей у Сумській області один з найбільших серед регіонів.
№5 ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $240-340 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 4,8 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 74
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 2,8 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 2 млн т
Понад 80% території Дніпропетровщини зайняті сільськогосподарськими угіддями, на яких працюють близько 5000 агропідприємств всіх форм власності та розмірів.
За даними Головного управління статистики у Дніпропетровській області, у 2017 році загальна площа орних земель під всіма видами сільськогосподарських культур становила більше 1,8 млн га, з яких майже 1,7 млн були задіяні під посівами зернових та олійних культур.
Згідно з даними Держстату загальні капітальні інвестиції у сільське господарство регіону у 2017-му становили 3,87 млрд гривень. За інформацією Дніпропетровської ОДА, в області діє комплексний канадський інвестиційний проект розвитку зерносховищ та сільськогосподарських кооперативів. Його мета — надати можливість фермерам спільно купувати обладнання і виконувати поставки зернових у період високих цін. У рамках проекту минулого року запущена перша черга елеватора на 12 000 т (загальна вартість проекту — $13 млн).
№6
ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $228-323 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 3,8 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 49
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 1,9 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 1,9 млн т
Запорізька область — один з найбільших виробників сільськогосподарської продукції та харчових продуктів серед регіонів України. Загальна площа сільськогосподарських угідь області становить 2,25 млн га, які обробляють понад 2500 господарств всіх типів власності та розмірів.
Основними культурами рослинництва є зернові та соняшник, а у структурі посівних площ озимі займають 38% від всієї площі ріллі. Область посідає друге місце в Україні за посівами озимих зернових та перше — за посівами озимої пшениці.
Протягом останніх чотирьох років у області досягнуті рекордні показники збору врожаю зернових (валовий збір щороку перевищує 2,5 млн т), а у 2017-му показник наблизився до 3 млн, що, за даними Запорізької облдержадміністрації, є рекордним показником за останні 30 років.
Попри це у Запорізькій області невиправдано мала кількість елеваторів — усього 49, з яких до Основного реєстру на кінець минулого маркетингового року були підключені лише 33.
Разом ці елеватори минулого року були здатні забезпечити первинний обробіток і зберігання лише половини врожаю — 1,9 млн т зерна і насіння соняшника.
№7
ДОНЕЦЬКА ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $168-238 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 2,4 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 29
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 977 тис. т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 1,4 млн т
Незважаючи на вкрай несприятливі обставини, аграрному сектору Донецької області вдалося минулого року наростити обсяги виробництва (без урахування частини зони ООС). Зокрема, обсяг продукції рослинництва зріс у порівнянні з попереднім роком на 2,7%.
Контрольована Україною територія Донеччини має близько 1,4 млн га земель сільськогосподарського призначання, з яких 1,3 млн га — сільськогосподарські угіддя. 82% цієї площі — орні землі з високою природною родючістю. Сільгосппродукцію виробляють 1400 підприємств різних форм власності, які забезпечують близько 3% валової продукції сільського господарства України.
Основні культури рослинництва — озима пшениця та соняшник.
При цьому в області суттєвий дефіцит потужностей для первинної обробки і зберігання врожаю — Донеччині бракує елеваторів на 1,4 млн т. Але, як свідчать дані Донецької ОДА, серйозні капітальні інвестиції у регіон до владнання збройного конфлікту навряд чи надійдуть.
№8
ТЕРНОПІЛЬСЬКА ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $156-221 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 2,9 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 47
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 1,6 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 1,3 млн т
На території Тернопільської області діють 1082 сільськогосподарських підприємства, які обробляють 854 000 га ріллі. При цьому, за даними Тернопільської ОДА, суто під посіви сільськогосподарських культур минулого року були задіяні більш ніж 760 000 га.
З цієї площі 466 000 га були зайняті зерновими культурами, 158 000 га — технічними, провідною з яких є соняшник. Сільськогосподарський сектор і переробна промисловість формують близько 70% внутрішнього валового продукту регіону.
За інформацією Тернопільської облдержадміністрації, саме сільське господарство минулого року залучило найбільшу частину (31,1%) капітальних інвестицій з усіх джерел фінансування. Вони становили понад 2 млрд гривень, що на 32,4% більше, ніж у 2016-му.
В ОДА це пов’язують зі значним зростанням обсягів виробництва продукції рослинництва — ще у 2010 році валовий збір зернових і соняшника в області ледь сягав 1,3 млн т. А, наприклад, збір насіння соняшника у 2017-му в порівняні з 2010-м зріс у 10 разів.
№9
ВОЛИНСЬКА ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $144-204 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 1,7 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 21
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 496,35 тис. т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 1,2 млн т
Традиційно Волинська область на аграрній мапі України позиціонується як регіон овочівництва і високопродуктивного скотарства. Аграрії області обробляють майже 673 000 га ріллі, з яких минулого року зібрали 1,7 млн т зерна і насіння соняшника. Зокрема, валовий збір тільки зернових і зернобобових у 2017-му становив 1,2 млн т (з площі близько 290 000 га). Тут фіксується і один з найбільших показників середньої врожайності зернових культур — 53,4 ц/га (2017 рік).
Сільське господарство Волині створює понад 30% ВВП області, а у постійних цінах 2010 року сумарний обсяг продукції галузі зріс з 5,3 до 6,8 млрд гривень.
Площі під зерновими, зернобобовими та олійними культурами у Волинській області з 2010-го зросли більш ніж на 15%, і така тенденція зберіглася і цього року.
Разом з тим будівництва нових елеваторних потужностей немає серед пріоритетних напрямів інвестування, що є певним дисонансом з існуючим станом справ. Напряму фінансування (або здешевлення кредитів) будівництва зерносховищ поки немає і у регіональних програмах розвитку сільськогосподарського виробництва.
№10 ЖИТОМИРСЬКА
ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $144-204 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 2,2 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 36
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 1 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 1,2 млн т
Майже 1100 сільськогосподарських підприємств Житомирщини обробляють понад 670 000 га ріллі, а на продукцію рослинництва припадає 65% валового продукту аграрного сектора області.
З 2010-го господарства регіону майже вдвічі наростили валовий збір зернових і насіння соняшника, що потребує будівництва нових елеваторних потужностей.
За даними Житомирської ОДА, минулого року у галузь було залучено до 2,5 млрд гривень (зростання у порівнянні з попереднім роком — майже у 2,5 раза).
Інвестиційні кошти направлялися у будівництво, реконструкцію виробничих об’єктів у сільському господарстві, придбання техніки, худоби, модернізацію виробничих потужностей в харчовій і переробній галузі. У тому числі були залучені кошти і у будівництво двох нових зерносховищ у Дзержинському і Житомирському районах.
Але, як зазначили в ОДА, за швидкими темпами розвитку рослинницького сектора ці інвестиції поки не встигають.
№11 ЧЕРКАСЬКА
ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $132-187 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 3,4 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 52
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 2,25 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 1,1 млн т
Рослинництво має найбільшу питому вагу у формуванні валового сільськогосподарського продукту Черкаської області — понад 62%. Усього на території області діють майже 1900 аграрних підприємств всіх розмірів і форм власності, які обробляють 1,3 млн га ріллі (загалом на сільськогосподарські угіддя регіону припадає майже 1,5 млн га землі).
З вказаної площі ріллі у 2017 році близько 840 000 га були відведені на посіви зернових і соняшника. Валовий збір насіння соняшника на Черкащині з 2010-го зріс у 1,7 раза. Хоча на показники збору зернових мали вплив погані показники врожайності, зафіксовані минулого року. У період 2010–2016-го збір зерна у Черкаській області також демонстрував неабияке зростання (в цілому у 1,5 раза).
Загалом сільськогосподарський сектор Черкащини, за інформацією Головного управління статистики області, минулого року залучив понад 2,5 млрд гривень капітальних інвестицій (близько 40% всіх капітальних інвестицій області). За даними Черкаської ОДА, зараз у регіоні реалізуються декілька проектів будівництва елеваторів на 20 000–30 000 т зберігання. Але загальної проблеми вони поки не зможуть вирішити.
№1
2 ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $132-187 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 3 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 54
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 1,87 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 1,1 млн т
Загальна площа сільськогосподарських угідь Херсонської області становить 1,97 млн га, з яких рілля займає 1,78 млн га. За даними Головного управління статистики Херсонщини, в області діють близько 2700 сільськогосподарських підприємств всіх типів і розмірів, більшість яких задіяна у сфері рослинництва. Загальні площі оранки під зерновими культурами і соняшником у 2017-му становили майже 1,1 млн га.
За даними Держстату, у сільське господарство Херсонської області минулого року було залучено близько 3,2 млрд гривень капітальних інвестицій. Але інформації про наявне фінансування будівництва і модернізації елеваторних потужностей немає.
За останні роки аграрні господарства значно поліпшили показники врожайності культур. Так, валовий збір зернових з 2010-го зріс на 1 млн т, а середня врожайність — з 22,1 ц/га до 34,5 ц/га у 2017-му.
№1
3 ХМЕЛЬНИЦЬКА ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $132-187 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 3,8 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 63
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 2,7 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 1,1 млн т
У Хмельницькій області працюють понад 1500 сільськогосподарських підприємств, які формують 24,2% валового внутрішнього продукту регіону.
У загальній структурі земельного фонду землі сільськогосподарського призначення становлять майже 80%. Основним напрямом сільськогосподарського виробництва є рослинництво — найбільш поширені озима пшениця і кукурудза.
У 2017 році під посіви зернових і соняшника аграрії задіяли майже 700 000 га ріллі.
При цьому валовий збір зернових у Хмельницькій області з 2010-го в середньому зріс майже удвічі, сягнувши минулого року 3,4 млн т. Такими самими темпами зростала і середня врожайність — з 31,5 ц/га до 62,2 ц/га.
Аграрний сектор області у 2017 році залучив понад 2,7 млрд гривень капітальних інвестицій, це більше третини всіх капітальних інвестицій регіону.
Разом з тим швидке зростання виробництва продукції рослинництва спричинило у Хмельницькій області дефіцит потужностей зберігання зерна і насіння соняшника.
№1
4 КИЇВСЬКА ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $132-187 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 3,1 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 49
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 2 млн т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 1,1 млн т
Загальна посівна площа під усіма видами сільськогосподарських культур на Київщині становить майже 1,2 млн га (понад 65% всієї площі області). З них минулого року під зернові культури були задіяні майже 590 000 га, ще на 166 000 га аграрії посіяли соняшник. Загалом в області близько 2400 сільськогосподарських підприємств всіх розмірів.
З 2010–2011 років валовий збір зерна на Київщині зростав відносно повільно. Більш вражаючою є різниця у зборі насіння соняшника, що збільшився утричі. Це було спричинено зростанням площі посіву соняшника у понад два рази.
За даними Головного управління статистики Київської області, з 2017 року аграрії регіону залучили більш ніж 4 млрд гривень капітальних інвестицій. За інформацією Міністерства аграрної політики і продовольства України, майже 19% цієї суми були направлені на фінансування будівництва зерносховищ і зерноприймальних пунктів.
Втім загальний дефіцит потужностей елеваторного зберігання зерна і насіння соняшника області оцінюється у понад 1 млн т.
№1
5 ЛЬВІВСЬКА ОБЛАСТЬ
ПОТРЕБА В ІНВЕСТИЦІЯХ: $108-153 млн
ВАЛОВИЙ ЗБІР ЗЕРНОВИХ І ОЛІЙНИХ У 2017 РОЦІ: 1,5 млн т
КІЛЬКІСТЬ ЕЛЕВАТОРІВ: 27
ПОТУЖНОСТІ ЗБЕРІГАННЯ: 612 тис. т
ДЕФІЦИТ ПОТУЖНОСТЕЙ: 900 тис т
Особливістю сільськогосподарської галузі Львівської області можна вважати велику кількість підприємств при відносно невеликих орних площах. Так, за даними Головного управління статистики області, у 2017 році 1396 сільськогосподарських підприємств обробляли до 600 000 га ріллі, з яких приблизно 300 000 га були відведені під зернові всіх видів і соняшник.
У структурі сівозміни зернових головну роль відіграє озима пшениця, яка минулого року займала до двох третин від вказаних 300 000 га.
Кількість орних площ за останні 10 років майже не змінилася, проте валовий збір зерна і насіння соняшника зріс з 2010-го майже у 2,5 раза, що свідчить про інтенсивний розвиток рослинництва. Так, минулорічна врожайність озимої пшениці у Львівській області становила 47,9 ц/га.
Це і стало причиною відчутного дефіциту елеваторних потужностей в області — бракує елеваторів на 900 000 т.
При цьому минулого року капітальні інвестиції у сільському господарстві Львівщини становили 1,34 млрд гривень, але в ОДА не деталізують, яка частина коштів була використана для будівництва і модернізації зерносховищ.
Підписуйся на наш Telegram. Стеж за новинами у зручному форматі!