Камери зберігання

В Україні останні роки обсяги валового збору врожаю зернових культур стабільно зростають. У 2016 році він сягнув 66 млн тонн (на 5,9 млн тонн більше проти 2015‑м) і став рекордним за всю історію країни. Не дивно, що потреба українських агровиробників у будівництві зерносховищ зростає, а в будівників елеваторів, у свою чергу, зростають замовлення. У цьому номері ми вирішили дослідити ринок елеваторної галузі. (Детальніше читайте в огляді ринку на с. 33).
За інформацією агентства «АПК‑Інформ», загальний обсяг уведених в експлуатацію у 2016 році зерносховищ становив 1,31 млн тонн, а сукупні потужності зі зберігання за підсумками року сягнули 49,4 млн тонн. За перше півріччя 2017 року в експлуатацію було здано зерносховищ уже на 1,02 млн тонн одночасного зберігання (без урахування зерноочисних і зерносушильних пунктів).
Нині агровиробники активно будують нові об’єкти та нарощують потужності вже наявних сховищ. За оцінками компанії KMZ Industries, обсяг ринку у 2016 році в грошовому вираженні перевищив 3 млрд гривень, і тенденція його зростання збережеться протягом наступних 3–5 років. Дефіцит потужностей для зберігання експерти оцінюють на рівні 30 млн тонн.
Як зазначають експерти, в Україні спостерігається скорочення будівництва великих спеціалізованих елеваторів, оскільки нині активніше розвивається сегмент дрібних і середніх зерносховищ. Так, наприклад, один із учасників нашого рейтингу, компанія «Варіант Агро Буд», що активно співпрацює з фермерами, за 2016–2017 рр. значно збільшила кількість реалізованих об’єктів і продемонструвала значне зростання потужності власного виробництва. Як зазначають у компанії, на сьогодні виробництво вже повністю заповнено замовленнями по лютий 2018 року включно (історію успіху компанії читайте на с. 48).
Завод елеваторного обладнання «Сокіл», більшість проектів якого також становлять фермерські елеватори, збільшив обсяги виробництва за останній рік на 45%. У свою чергу обсяги продажів KMZ Industries нинішнього року вже перевищили показники минулого року на понад 65%. Загалом усі учасники рейтингу відмічають збільшення замовлень.
У нашому рейтингу ми відібрали провідних вітчизняних операторів елеваторного ринку за обсягом збудованих в Україні потужностей зі зберігання за три роки — з 2014‑го по 2016 рік. Рейтинг складено на основі даних компаній.
[su_accordion]
[su_spoiler title=”№1 «KMZ Industries»” icon=”folder-1″]
Власник: Dragon Capital
Штат працівників: 450 осіб
*Обсяг потужностей реалізованих проектів: 735 666т
KMZ Industries спеціалізується на проектуванні, виробництві та монтажі обладнання, постачанні обладнання, здійсненні пусконалагоджувальних робіт і післяпродажному сервісі. Більшість продажів компанії — це проекти «під ключ». У 2012 році KMZ Industries придбала англійського виробника обладнання та зерносховищ — компанію Brice‑Baker. У першому півріччі цього року після тестування українськими фермерами зерносушарок Brice‑Baker було продано у 6 разів більше, ніж торік. Компанія також модернізувала зачисні шнеки та збільшила їх потужність у 3 рази. Розширила асортимент норій завдяки самонесним конструкціям. Зерносушарки, вироблені компанією, були обладнані додатковими складниками, що дало можливість використовувати більше альтернативних різновидів палива. KMZ Industries також постачає продукцію до країн Близького Сходу та СНД. Планує розширити свою присутність на ринках Північної Африки та Близького Сходу. Як зазначають у компанії, поточного року обсяги продажів уже перевищили обсяги 2016 року на понад 65%.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”№2 «Лубнимаш»” icon=”folder-1″]
Власник: Марія Кудрик
Штат працівників: 400 осіб
*Обсяг потужностей реалізованих проектів: 649 000 т
У 2015 році завод «Комсомолець» був перейменований на приватне підприємство «Лубнимаш». Завод спеціалізується на проектуванні та виготовленні обладнання, надає послуги з монтажу, реконструкції наявних об’єктів і пусконалагоджувальних робіт. За минулий рік підприємство освоїло виготовлення металевих силосів місткістю до 22 000 м³ (діаметр 33 м) і розширило лінійку зерносушарок власного виробництва продуктивністю від 25 до 100 т/год (по пшениці за зняття вологи 6%). Також виготовляє металоконструкції приймальних бункерів завальних ям місткістю до 140 м³. Основними покупцями обладнання «Лубнимаш» є вітчизняні підприємства елеваторної галузі. Завод також постачає продукцію до Молдови та Білорусі. Підприємство активно працює над розширенням нових ринків. «Ураховуючи світові тенденції щодо споживання та потреби в переробці зернових, олійних культур і рису, наше підприємство проводить активну роботу з освоєння ринків Близького Сходу, Азії, (а саме Ірану, Індії, Іраку) й Африки» — зазначають у компанії. У планах підприємства також отримання дозвільних документів і проведення сертифікації для постачання обладнання до країн ЄС. Незважаючи на високу конкуренцію в галузі елеваторного машинобудування завод стабільно збільшує обсяги виробництва та частку на ринку.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”№3 «Зернова столиця»” icon=”folder-1″]
Власник: Олег Гапонюк
Штат працівників: 450 осіб
*Обсяг потужностей реалізованих проектів: 422 000 т
Група компаній «Зернова столиця» спеціалізується на будівництві елеваторів і елеваторних комплексів «під ключ», виробництві та розробці елеваторного обладнання та наданні послуг, пов’язаних з інжинірингом та проектуванням зернових комплексів. 80% проектів, виконаних у 2016 році, припали на модернізацію та збільшення потужностей на морських зернових терміналах. Компанія співпрацює практично з усіма терміналами Миколаєва, Южного, Одеси, Чорноморська. Цього року завершила будівництво перевантажувального зернового комплексу «Бучачагрохлібпром» потужністю зберігання 30 000 т. На початку цього року компанія представила одну із систем SMART‑елеватора — SMART‑аспірацію. Це багаторівнева автоматизована система керування всіма процесами аспірації, що дозволяє дистанційно контролювати роботу всіх аспіраційних систем елеватора. SMART‑аспірація виключає будь‑яке небажане втручання завдяки системі самодіагностики, захищає від поломок, збільшує строк ресурсу аспіраційної установки на 20%, зменшує витрати з електроенергії (до 40%), сповіщає про необхідний сервіс тощо. Основним іноземним ринком для компанії є Молдова. Також працює з ринками Казахстану й Азербайджану.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”№4 «Варіант Агро Буд»” icon=”folder-1″]
Власник: Дані Саід Шуфані
Штат працівників: 450 осіб
*Обсяг потужностей реалізованих проектів: 401 827 т
«Варіант Агро Буд» входить до складу виробничої корпорації з десяти підприємств, які спеціалізуються на обробці металу й виготовленні обладнання для його обробки. Торік компанія запустила у виробництво силос із діаметром 32 м і заввишки 41,5 м. Це складна конструкція, балки якої були значно посилені. Розробка проекту тривала півроку, оскільки потрібно було провести складні інженерні розрахунки з урахуванням виробничих навантажень. Восени цього року підприємство почало виробляти лінійку FARM — полегшену, економічну лінійку місткостей для зберігання зерна для фермерського сегмента з металу, масове цинкове покриття якого 275 г/м² і висота листів: 1139 мм. «Варіант Агро Буд» активно розширює мережу експортних продажів, постачає продукцію до Білорусі, Казахстану, Лівану, Молдови, Грузії та Литви. В планах компанії розширити географію продажів у Європі, в країнах Близького Сходу й Африки. В перспективі планує вийти на ринок США.
Компанія має намір почати виготовлення потужнішого транспортного устаткування, продуктивність якого має становити до 500 т/год. Крім того, підприємство планує й надалі розширювати модельний ряд силосів.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”№5 «Югелеватор»” icon=”folder-1″]
Власник: Олександр Ніколаєв
Штат працівників: 105 осіб
*Обсяг потужностей реалізованих проектів: 195 200 т
Основним напрямом діяльності компанії є виробництво металевих силосів для зерносховищ і будівництво комплексів зі зберігання зерна «під ключ». За минулий рік компанія придбала додаткове обладнання з обробки металу, збільшила потужність виробництва до 300 т готової продукції на добу. Цього року «Югелеватор» почав серійно виготовляти транспортне обладнання потужністю до 300 т/год. Компанія працює в основному на українському ринку. У 2017 році здійснено постачання до Молдови. В планах підприємства збільшити номенклатуру виробництва транспортного обладнання, вийти на ринок постачань обладнання для термінальних елеваторів, а також збільшити географію продажів шляхом виходу на іноземні ринки. Нинішнього року «Югелеватор» збільшив обсяги постачань проти 2016 року, в компанії зазначають, що цьому сприяє динамічне збільшення обсягів збору врожаю.
[/su_spoiler]
[su_spoiler title=”№6 Завод елеваторного обладнання «Сокол»” icon=”folder-1″]
Власник: Дарина Костоянц, Валерій і Сергій Меший
Штат працівників: 126 осіб
*Обсяг потужностей реалізованих проектів: 56 500 т
Підприємство спеціалізується на проектуванні, будівництві, виготовленні й постачанні елеваторного обладнання та його сервісному обслуговуванні. Завод будує місткості в основному для фермерських господарств. За минулий рік підприємство запустило у серійне виробництво шахтні зерносушарки з кількома зонами нагріву, охолоджувачі зерна поточного типу. А також теплогенератор, що працює на тюкованій соломі, потужністю до 3 мВт; пластинчаті теплообмінники «газ‑повітря» до теплогенераторів потужністю до 15 мВт; конвеєрів стрічкових, ланцюгових і стрічкових норій продуктивністю до 250 т/г; конвеєра Z‑подібного ковшового для насіннєвих заводів; футерування елементів самопливів і конвеєрів поліуретаном промисловим способом. Також за останні роки підприємство освоїло виробництво ліній паливоподачі для котельних, що працюють на альтернативних видах палива. В планах заводу освоїти виробництво конвеєрів стрічкових, ланцюгових і стрічкових норій продуктивністю до 400 т/г. А також розпочати серійне виробництво силосів на плоскому днищі місткістю до 5000 т. За останній рік обсяги виробництва заводу зросли на 45 %.
[/su_spoiler]
* Обсяг потужностей реалізованих проектів у період з 2014-го по 2016 рік (за 3 роки).
&