Новини / Аналітика     27 квітня 2022 12:14

Внаслідок війни в Україні ціни на енергоносії у 2022 році зростуть на 50% – Світовий Банк

Прогнозується, що ціни на пшеницю зростуть щонайменше на 40%. Загальне зростання цін у продовольчому сегменті складе близько 20%

Війна в Україні завдала серйозного удару по сировинним ринкам, змінивши глобальні моделі торгівлі, виробництва та споживання. Як наслідок – ціни зберігатимуться на історично високому рівні принаймні до кінця 2024 року. Про це повідомляється у останньому звіті Світового Банку по товарних ринках.

Так, зростання цін на енергоносії за останні два роки вже стало найбільшим з часів нафтової кризи 1973 року. Підвищення цін на продовольчі товари, великими виробниками яких є Росія та Україна, та добрива, виробництво яких залежить від природного газу, було найбільшим із 2008 року.

«Це найбільший шок на ринку споживчих товарів із 1970-х років. Як і тоді, шок посилюється зростанням обмежень у торгівлі їжею, паливом і добривами», – заявив Індерміт Ґілл, віце-президент із справедливого зростання, фінансів та інститутів Світового Банку.

Зокрема, на думку аналітиків банку, ціни на енергоносії зростуть у 2022 році більш ніж на 50%. Через збої у торгівлі та видобуванні, пов’язані з агресією росії проти України, котирування нафти brent у середньому складуть $100/барель з наступним поступовим зниженням у 2023-му та 2024-му роках. Ціни на природний газ будуть удвічі вищими за рівень 2021 року, а на вугілля – на 80% вищими.

Ціни на сільськогосподарські товари та метали підвищаться у поточному році на 20%, а, зокрема, на пшеницю – більше ніж на 40% і також будуть знижуватись протягом наступних двох років.

Читайте такожУрожай зернових в Україні скоротиться на 20% через вторгнення рф

Але, як підкреслено у звіті, через перехід на більш витратні глобальні моделі торгівлі і стагфляцій ні явища у світовій економіці, навіть за два роки цін на сировинні товари все рівно не повернуться на довоєнні позначки.

«Ринки сировинних товарів знаходяться під величезним тиском, при цьому ціни на деякі товари досягли історичного максимуму в номінальному вираженні. Це матиме довгострокові побічні ефекти. Різке зростання цін на енергоносії та добрива, може призвести до скорочення виробництва продуктів харчування, особливо в країнах, що розвиваються і позначиться на виробництві та якості продуктів, вплине на їх доступність», – підкреслив Джон Баффес, старший економіст групи прогнозів Світового Банку.

Нагадаємо, що МВФ створив спеціальний рахунок для надання Україні допомоги в розмірі $5 млрд. щомісяця.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також