Новини    13 червня 2023 15:30

Від підриву Каховської ГЕС збитки меліорації становлять понад 150 мільярдів гривень: як відшкодовуватимуть втрати


Збитки державного майна меліоративних систем та каналів внаслідок підриву Каховської ГЕС складають 150-160 млрд гривень. Точні дані  можна буде визначити після деокупації територій. Існує велика ймовірність, що системи будуть зруйновані або ж демонтовані окупантами.

Про це повідомила пресслужба Мінагрополітики.

Без відновлення джерела водопостачання  говорити про зрошуване землеробство на півдні України найближчим часом неможливо.

Нагадаємо, що Каховське водосховище було джерелом зрошення для 94% систем у Херсонській, 74% – в Запорізькій та 30% – в Дніпропетровській областях. Водосховище живило  584 тис. га земель, на які подавалася вода для зрошення. Зокрема, Каховський магістральний канал обслуговував 326 тис. га, Північно-Кримський – 39,7 тис. га сільськогосподарських земель.  Крім того, через  низку систем у Запорізькій, Херсонській та Дніпропетровській областях здійснювали окремий водозабір з водосховища на загальну площу зрошення 218,3 тис. га.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Через підрив росіянами Каховської ГЕС та знищення водосховища щонайменше півмільйона гектарів земель залишаться без поливу. Це може призвести до того, що такі землі перетворяться на пустелі. Аби цього не допустити – потрібне швидке відновлення меліоративних систем та пошук альтернативних джерел водопостачання. Народні депутати підтримали за основу законопроєкт №7577, яким вводяться механізми для швидкого відновлення та розбудови знищених чи застарілих зрошувальних систем.

Про це заявив голова Комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду.

“Ми не маємо допустити, аби тисячі гектарів земель на півдні залишились без обробітку. Бо без цього у наших аграріїв не буде роботи, бюджети не отримають податки, а вся Україна та світ – продуктів з наших південних регіонів. Потрібно швидко відновити зрошувальні системи, аби зберегти наші землі та врожаї”, – зазначив Гайду.

За словами очільника комітету, законопроєкт 7577 – це другий етап реформи меліорації. Він дозволить збільшити зрошувальні площі у південних регіонах. Ним передбачено більшу залученість водокористувачів в управління меліоративними системами, прозорі тарифи на воду для поливу та збільшення врожайності на зрошувальних землях. Це підвищить ефективність управління та знизить корупцію. Адже водокористувачі не зацікавлені обкрадати самих себе.

Новини за темою:  Україна витрачає на імпорт сиру в 4 рази більше, ніж заробила на експорті

Читайте також: Мінагрополітики показало фрагменти зруйнованих гідромеліоративних систем через підрив ГЕС (відео)

“Водокористувачі будуть розуміти за що платять. Аграрії спонукатимуть операторів модернізувати системи зрошення. На це можна буде залучати кошти міжнародних партнерів та інвесторів. Зменшиться втрата води та зростуть врожаї”, – підсумував Гайду.

Прийнятий у 2022 році закон про організації водокористувачів надав можливість аграріям об’єднатися в ОВК та передати їм меліоративні системи так званого «нижчого рівня». Станом на червень утворено вже 20 організацій водокористувачів. Крім того, через систему Державного земельного кадастру на Одещині зареєстрована перша в Україні меліоративна мережа.

Як відомо, вночі 6 червня о 02:50 російські терористи здійснили внутрішній підрив конструкцій Каховської ГЕС. У зоні підтоплення близько 80 населених пунктів. Каховську ГЕС повністю зруйновано, відновити її неможливо.

Внаслідок знищення Каховської ГЕС збитки для рибної галузі  від загибелі лише дорослих особин можуть сягнути 95 тисяч тонн або близько 4 млрд грн. Всього, за попередніми розрахунками, збитки від загибелі усіх біоресурсів складуть до 10,5 млрд грн.

Міністерство аграрної політики та продовольства України за попередніми оцінками, внаслідок терористичного акту росіянами на Каховській ГЕС, передбачає на Херсонщині затоплення орієнтовно 10 тисяч га сільськогосподарських земель на правобережжі. А також в декілька разів більше на лівому березі області, який зараз перебуває під окупацією.

Збитки для аграрного сектору України внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС можуть скласти $1,5 млрд.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...