Новини    24 серпня 2023 09:09

Верховна Рада узаконила ГМО в Україні


Верховна Рада України на засіданні 23 серпня ухвалила в другому читанні і в цілому проєкт закону “Про державне регулювання генетичноінженерної діяльності та державний контроль за розміщенням на ринку генетично модифікованих організмів і продукції” (№5839).

Про це повідомив перший заступник керівника Комітету ВР з питань податкової та митної політики, народний депутат від фракції “Голос” Ярослав Железняк у Telegram.

За його інформацією, прийняття документа підтримали 276 нардепів.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Згідно з пояснювальною запискою, законопроєкт визначає правові та організаційні засади державного регулювання генетично-інженерної діяльності, забезпечення екологічної, генетичної, продовольчої та біологічної безпеки держави та державний контроль за розміщенням на ринку генетично модифікованих організмів і продукції.

За даними Мінагрополітики, головною метою законопроєкту є виконання зобов’язань України за Угодою про асоціацію між Україною і їхніми державами-членами. Водночас він проводить комплексний перегляд наявного регулювання у сфері ГМО, зокрема в частині державного контролю за обігом ГМО, імплементувавши в законодавство України європейські правила регулювання сфери ГМО. Також законопроєкт сприятиме детінізації ринку обігу ГМО та створенню зрозумілих і прозорих правил для ведення бізнесу, пов’язаного з генетично модифікованими організмами, додали у міністерстві.

Читайте також: Аргентина стала першою країною у світі, що надала дозвіл на комерційне використання ГМО-пшениці

Перед другим читання у проєкт було внесено низку зміни, які стосуються:

  • уточнення термінології та повноваження окремих органів щодо затвердження відповідних порядків та форм документів;
  • доповнення нормами щодо доступності і відкритості інформації для громадськості;
  • уточнення норм щодо відповідальності та провадженнях у справах про порушення законодавства у сфері поводження з ГМО;
  • встановлення критеріїв оцінювання ризику ГМО для здоров’я людини та критеріїв оцінювання ризику ГМО для довкілля;
  • встановлення заборони для певних ГМ-культур: повної заборони для обігу кукурудзи, заборони на вирощування цукрових буряків та ріпаку на 5 років, а також дозволу використання з моменту набуття Україною членства в ЄС лише тих ГМО, які дозволені в ЄС.

Нагадаємо, законопроєкт №5839 щодо вирощування ГМО-продукції, який розглядається зараз у парламенті, може загальмувати вступ України до ЄС. Без відповідного контролю генномодифіковані культури можуть хаотично поширитися по території країни, а в ЄС обіг ГМО-зерна строго контролюється.

У Мінагрополітики пропонують оновити чинну систему державного регулювання в сфері поводження з ГМО.

Минулого тижня Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики розглянув і рекомендував до прийняття в першому читанні законопроєкт №5839 “Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки”.

В Україні підтримають виробників не ГМО сої.

Невігластво широкої громадськості  щодо ГМ-продуктів разом із небажанням політиків у деяких країнах перешкоджають просуванню генетично модифікованих харчових продуктів із лабораторії на ринок.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...