Новини / Логістика     03 березня 2023 11:04

ВАР закликає розблокувати вантажі аграрної продукції на українсько-польському кордоні


З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну українські фермери втратили свої основні логістичні маршрути експорту продукції, зокрема, через порти. Для недопущення продовольчої кризи, країнами ЄС було терміново створені “Шляхи солідарності” з використанням усіх відповідних видів транспорту та на рік скасовано квоти на експорт продовольчих продуктів до ринку ЄС. Як наслідок обмеження традиційних морських шляхів експорту української аграрної продукції, з Республікою Польща влітку та на початку осені 2022 року були досягнуті домовленості щодо спрощення контрольних процедур на кордоні.

Про це на своєму сайті повідомляє Всеукраїнська аграрна рада (ВАР).

Проте, українські аграрії повідомляють, що з 17 лютого 2023 року вони почали стикатися з посиленням ветеринарного контролю та відповідними значними затримками на кордоні з Польщею в пункті пропуску (ПП) Ягодин-Дорогуськ при експорті зерна з України як до Польщі, так і транзитом через Польщу до інших країн.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

“З огляду на зазначене, фактичне гальмування руху вантажів з агарною продукцією, перш за усе зерновими, на українсько-польському кордоні створює непереборні перешкоди для українських експортерів, що у свою чергу критично вплине як на аграрний сектор України, так і на економіку держави в цілому, що є критично важливим питання для країни в умовах війни”, – сказав очільник ВАР Андрій Дикун.

Як повідомляють національні компанії, від 16.02.23 було змінено вибірковий контроль фуражного зерна в поїздах і вантажних автомобілях. Згідно з цими змінами, частота перевірок зерна у вантажівках одразу збільшується, а у випадку залізничних перевезень перевіряється кожен вагон. Це призвело до того, що починаючи з 17.02.2023 року поїзди залишають на станції Дорогуськ на 3-4 доби для проведення ветеринарного контролю. У порівнянні із однією добою до 17.02.2023. Крім того, ветеринарна інспекція також перевіряє кожен транзитний вагон, для якого ветеринарний контроль був скасований і не повинен проводитися.

Також, з 27 лютого 2023 року заборонено вивозити зерно з України через залізничний пункт пропуску “Ізов-Крубеш”.

Читайте також: Перевезення зернових з України до Польщі зросли у 27 разів

За словами українських фермерів майже 50% зерна, що проходить через Польщу залізницею, перевозиться через ПКП “ЛХС”. Ця заборона є прямим наслідком збільшення тривалості ветеринарних перевірок, оскільки наразі кожен вагон проходить таку перевірку, а залізнична мережа не в змозі прийняти таку кількість вагонів.

“Водночас ми хотіли б подякувати польській стороні за запровадження у 2022 році деяких додаткових заходів для збільшення пропускної спроможності КПП, таких як можливість здійснення ветеринарного контролю всередині країни. Однак більшість цих заходів було скасовано наприкінці 2022 року. Це зменшило пропуск зернових вантажів через ПП Ягодин-Дорогуськ майже в 2 рази, і 22.02.2023 року черга на цей ПП досягла 1 300 вантажівок. Такі дії можуть звести нанівець усі зусилля ЄС та України щодо розбудови ліній солідарності та завдадуть значної шкоди аграрному сектору, який є основним сегментом економіки України в ці темні часи”, – сказав  Дикун.

На думку українських фермерів, в умовах війни, створення додаткових перешкод для експорту с/г продукції, зокрема в режимі транзиту, наземними шляхами між Україною та Польщею, не піде на користь двом державам, а буде на користь спільного ворога – росії.

ВАР наголошує на важливості відновлення попередньої процедури вибіркового контролю зерна, що переміщується через українсько-польський кордон залізничним та автомобільним транспортом.

Читайте також: У Польщі аграрії протестують проти будівництва олієпроводу з України

Нагадаємо, польські фермери з групи AgroUnia виступають проти експорту українського зерна до Польщі, заявляючи, що це обвалює ціни на їхню продукцію.  Експорт українського зерна до Польщі різко скоротився, а багато його партій відкликали. Тому Польща запровадила перевірки якості українського зерна.

За словами міністра сільського господарства Польщі Генрика Ковальчика, в інших країнах, таких як Словаччина, Угорщина, Румунія та Болгарія, також є схожа проблема з надмірним імпортом зерна з України та падінням цін на зерно. А вони на біржі MATIF зараз низькі.

Міністр також повідомив, що в середині січня починає переговори з міністрами сільського господарства країн ЄС для вироблення нових рішень у сфері експорту сільськогосподарської та харчової продукції з України.

Ціни на продукти у Польщі 2023 року знову зростуть. Пік прогнозують перед Великоднем. Левова частка подорожчання спричинена цінами на українське зерно під час війни. Буханець хліба може коштувати 8-10 злотих (67- 84 грн), булочки – 5 злотих (42 грн).

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також