Новини    19 листопада 2022 09:06

В Україні запроваджують європейську практику дотримання гігієнічних вимог при виробництві продуктів тваринництва


Міністерство юстиції зареєструвало наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 20 жовтня 2022 року № 813, яким затверджено Гігієнічні вимоги до виробництва та обігу харчових продуктів тваринного походження. Документ імплементує вимоги Регламенту Європейського Парламенту та Ради ЄС (№ 853/2004 від 29 квітня 2004 року) та дає змогу виконати норми ЗУ “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів”.

Про це повідомила пресслужба Міністерства аграрної політики і продовольства України.

Завдяки встановленим гігієнічним вимогам буде забезпечено підвищення рівня безпечності харчових продуктів тваринного походження та рівня громадського здоров’я. Крім того, вдасться досягти добросовісного та конкурентного середовища у сфері виробництва та обігу харчових продуктів тваринного походження.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Гігієнічні вимоги застосовуються до операторів ринку харчових продуктів, що здійснюють експорт до країн ЄС або заявили компетентному органу про готовність до здійснення такого експорту, починаючи з дня набрання чинності наказу.

До всіх інших операторів ці вимоги будуть застосовуватися через три роки з дня припинення або скасування воєнного стану.

Гігієнічні вимоги поширюються на виробництво та обіг таких харчових продуктів тваринного походження:

 • м’ясо свійських копитних тварин, зайцеподібних, диких тварин та диких тварин, вирощених на фермі;
 • подрібнене (січене або рублене) м’ясо (м’ясний фарш), м’ясні напівфабрикати та м’ясо механічного обвалювання, крім м’яса птиці та продукції з неї, вимоги до яких затверджені наказом МОЗ від 06 серпня 2013 року № 694;
 • м’ясні продукти;
 • живі двостулкові молюски, живі голкошкірі, живі кишковопорожнинні та живі морські черевоногі;
 • рибні продукти;
 • яйця та яєчні продукти;
 • жаб’ячі лапки та равлики;
 • топлені тваринні жири та шкварки;
 • оброблені шлунки, міхури та кишки;
 • високоочищені хондроїтин сульфату, гіалуронова кислота, інші гідролізовані хрящові продукти, хітозан, глюкозамін, сичужний фермент, риб’ячий клей та амінокислоти;
 • желатин та колаген.

Гігієнічні вимоги не поширюються на:

 • виробництво та обіг композитних продуктів;
 • первинне виробництво для особистого використання первинної продукції;
 • виробництво, зберігання та інше поводження з харчовими продуктами тваринного походження для особистого споживання;
 • прямі поставки виробником невеликих обсягів первинної продукції кінцевим споживачам та/або локальним закладам роздрібної торгівлі, що постачають її безпосередньо кінцевим споживачам;
 • поставки невеликих обсягів туш диких тварин та/або м’яса диких тварин мисливцями та/або користувачами мисливських угідь безпосередньо кінцевим споживачам та/або локальним закладам роздрібної торгівлі, що постачають їх безпосередньо кінцевим споживачам;
 • роздрібну торгівлю харчовими продуктами тваринного походження, крім винятків передбачених цими гігієнічними вимогами.

Документом також встановлено чіткі вимоги до температурних режимів та умов транспортування м’яса. Крім того, затверджено фізико-хімічні та органолептичні характеристики для топлених тваринних жирів.

Нагадаємо, у Мінагрополітики затвердили гігієнічні вимоги до швидкозаморожених продуктів.

Крім того, народні депутати ухвалили в другому читанні Закон України “Про матеріали і предмети, що призначені для контакту з харчовими продуктами” (реєстр. № 4568 від 04.01.2021). У Законі йдеться про такі матеріали і предмети для тари і упаковки, як папір та картон, пластик, друкарські фарби, регенеровану целюлозу, силікон, текстиль, лаки і покриття, віск, деревину, клеї, кераміку, корок, гуму, скло, іонообмінні смоли, метали і їх сплави, активні та інтелектуальні матеріали і предмети, а також інші.

Також Мінагрополітики затвердило Вимоги до ідентифікаційної позначки та порядку її нанесення на харчові продукти тваринного походження.

Мінагрополітики серед іншого затвердило також Вимоги до забезпечення благополуччя тварин під час забою та умертвіння.

Валерія Пепеля

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...