Новини    16 травня 2018 14:11

В Інституті аграрної економіки закликали ухвалити компромісне рішення оподаткування ПДВ при експорті олійних


Визначення найбільш оптимального підходу до механізмів запровадження змін режиму оподаткування ПДВ експортних поставок олійних культур може суттєво вплинути на ефективність агропромислового комплексу України. Про це заявив директор Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», академік НААН Юрій Лупенко під час відкриваючи засідання круглого «Зміна режиму оподаткування ПДВ експортних поставок олійних культур: оцінка наслідків та пошук компромісу».

Наприкінці минулого року Парламент України вніс зміни щодо оподаткування ПДВ операцій з експорту олійних культур, нагадав експерт. Згідно них з 1 вересня 2018 року запроваджується звільнення від оподаткування податком на додану вартість експортних операцій по сої, а з 1 січня 2020 року – і по ріпаку.

На думку науковців інституту, зміни містять ризики, насамперед, перехідного періоду від сировинної моделі до виробництва продукції з доданою вартістю. Адже саме у цей час учасники ринку можуть втратити частину своїх доходів у вигляді невідшкодованого ПДВ, зменшення закупівельних цін, втрати зарубіжних ринків збуту тощо.

Крім того, існує загроза репутаційних втрат нашої держави на зовнішніх ринках. Вони, перш за все, пов’язані із обмеженням експорту, а відтак і конкуренції.

«Водночас, незважаючи на згадані ризики, однозначно можна вітати політику нарощування доданої вартості за рахунок зменшення експорту сировини на користь розширення експорту продукції переробки олійних культур, освоєння ринків готової продукції. Тим більше, що Україна має власний позитивний досвід з соняшниковою олією, по експорту наша держава нині є світовим лідером. Різні оцінки запровадження нового режиму оподаткування експорту олійних культур викликали широкий резонанс у суспільстві, серед усіх учасників ринку», – зазначив Юрій Лупенко.

Відомо, що у Верховній Раді України зареєстровано 2 альтернативні законопроекти. Але вони також не є однозначними, зауважив академік.

«Зокрема, запропоноване законопроектом №7403-2 повернення до стандартного режиму оподаткування експортних поставок сої та ріпаку може призвести до суттєвих втрат Держбюджету-2018. Адже сум бюджетного відшкодування ПДВ при експорті сої з вересня у ньому не передбачено», – стверджує науковець.

Натомість законопроект 7403-д спрямований на збереження доходів лише крупних товаровиробників, дискримінуючи малих, які не мають можливості самостійно забезпечити експорт сої та ріпаку.

Проте, в Українській зерновій асоціації вважають, що відшкодування податку на додану вартість при експорті олійних культур, зокрема, сої та ріпаку потрібно відновити в повній мірі усім експортерам або повністю скасувати ПДВ для усіх учасників ринку зернових та олійних культур.

«Повернення бюджетного відшкодування ПДВ лише сільгоспвиробникам при експорті ними вирощених сої і насіння ріпаку, як це передбачено законопроектом №7403-д, створює дискримінаційні умови діяльності порівняно з іншими сільськогосподарськими товаровиробниками. Це суперечить Конституції, оскільки держава забезпечує захист конкуренції у підприємницькій діяльності», – заявив в.о. виконавчого директора Української зернової асоціації Сергій Іващенко під час засідання круглого столу.

Сподобався цей матеріал?
Підтримайте його автора!

Читайте також

Ще немає новин у цій стрічці ...